Kas yra Dong Quai (Kininis skudutis)?

Dong Quai, arba kitaip kininis skudutis, yra kilęs iš Kinijos, tačiau augantį jį pamatyti taip pat galima Korėjoje ar Japonijoje. Įdomu tai, kad kininis skudutis priklauso tai pačiai Apiaceae augalų šeimai kaip morkos ir petražolės. Jis auga drėgnoje, derlingoje dirvoje iki 10 000 pėdų aukštyje. Augalas turi šešių pėdų aukštį siekiančius stiebus, kuriuose yra disko formos mažų baltų žiedų skėčiai. Subrendusio augalo šaknys yra surenkamos ir džiovinamos kaip vaistinės žolelės.

Dong Quai istorija siekia pirmąjį mūsų eros amžių, kai jis buvo aprašytas senovės kinų knygoje „Shennong Ben Cao Jing“ apie ūkininkavimą ir vaistinius augalus. Šioje knygoje Dong Quai buvo įtrauktas į vieną iš 50 pagrindinių žolelių, skirtų įvairiems negalavimams gydyti. Tradicinėje kinų medicinoje Dong Quai yra priskiriamas tonizuojančioms žolelėms nuo mažakraujystės, nes jis gali pagerinti kraujo būklę ir skatinti sveikesnę kraujotaką.

Dažniausiai kininis skudutis vartojamas kartu su kitomis žolelėmis nereguliarioms mėnesinėms, menstruacijų nebuvimui ir menstruacijų skausmui. Taip pat, Kinijos žolininkai jį skiria artrito ir vidurių užkietėjimo simptomams palengvinti. Visgi Dong Quai naudojimas neapsiriboja vien tik kinų medicina. Jį galima rasti ir kitose tradicinėse gydymo sistemose, tokiose kaip Ajurveda ir Unani-Tibb (arabiška sistema). Be to, kininis skudutis nuo XIX amžiaus pradžios buvo naudojamas ir Vakarų vaistažolių preparatuose. Šiandien jo populiarumas ir toliau auga dėl daugybės galimų naudų žmogaus sveikatai [1].

kininis skudutis

Kininio skudučio nauda moters organizmui

Normaliai lytinei funkcijai

Ši stipri žolė gali padėti reguliuoti per didelį ar per mažą estrogenų kiekį. Taip pat ji gali stiprinti gimdą, gerinti jos tonusą. Kadangi kininis skudutis didina raudonųjų kraujo kūnelių skaičių, jis gali būti ypač naudingas atstatant kraują pasibaigus menstruacijoms. Beje, kininis skudutis tradiciškai naudojamas esant policistinių kiaušidžių sindromui, kiaušidžių cistoms ir gimdos fibromoms. Dong Quai paprastai skiriamas kartu su kitomis žolelėmis gydant menopauzės simptomus.

Neseniai atliktas atsitiktinių imčių, placebu kontroliuojamas tyrimas, kurio metu buvo tiriamas Dong Quai ir ramunėlių derinio poveikis, parodė reikšmingą karščio bangų, nemigos ir nuovargio sumažėjimą tarp Dong Quai ir placebą vartojusių grupių. Tyrėjai padarė išvadą, kad menopauzės simptomų gydymas buvo veiksmingas ir neturėjo jokio šalutinio poveikio [2].

Menstruacijų skausmams lengvinti

Moterims, kurios dėl mėnesinių patiria pilvo skausmus, Dong quai gali turėti raminantį poveikį. Nustatyta, kad Dong Quai komponentas ligustilidas skatina nespecifinį antispazminį aktyvumą, ypač gimdos raumenims. Dong quai taip pat gali padėti reguliuoti menstruacijų ciklą, nors tam nėra daug įrodymų. 2004 m. atliktas tyrimas parodė, kad 39 procentams moterų, kurios du kartus per dieną vartojo koncentruotą Dong Quai dozę, sumažėjo pilvo skausmai (nereikėjo nuskausminamųjų) bei normalizavosi mėnesinių ciklas. Dauguma (54 proc.) moterų prieš vartojant Dong Quai manė, kad skausmas nėra ypatingai stiprus, tačiau vis tiek reikia nuskausminamųjų, kad būtų galima atlikti kasdienes užduotis [3].

Kiti Dong Quai (Kininio skudučio) privalumai

Kaulų sveikatai

Osteoporozė, ypač paveikianti moteris po menopauzės, iš dalies gali atsirasti dėl ryškaus estrogenų kiekio sumažėjimo. Tyrimai rodo, kad Dong quai padeda stiprinti kaulus stimuliuodamas kaulo ląstelių augimą ir balansuodamas estreogenų kiekį. 2002 m. paskelbtame in vitro tyrime buvo nustatyta, kad Dong Quai skatina kaulų remodeliavimąsi, padidindamas baltymų sekreciją ir kaulinio audinio kolageno sintezę [2].

Virškinamojo trakto veiklai

Nustatyta, kad ši universali žolė turi teigiamą poveikį virškinamajam traktui, apsaugodama jį dengiantį gleivinės sluoksnį nuo skrandžio rūgšties pertekliaus. Kai gleivinė veikiama rūgšties pertekliaus, gali būti sukeliamas virškinamojo trakto uždegimas, o jo negydant, skrandyje ir plonojoje žarnoje gali atsirasti opų. Dong Quai turi stiprių priešuždegiminių savybių, galinčių padėti minėtosioms virškinamojo trakto problemoms [2].

Širdies ir kraujagyslių sistemai

Tyrimai rodo, kad Dong Quai sumažina apnašų susidarymą kraujagyslių sienelėse ir gali veikti kaip prevencinė priemonė nuo aterosklerozės, miokardo infarkto ir hipertenzijos. Taip pat nustatyta, kad Dong Quai mažina cholesterolio ir trigliceridų kiekį, o tai yra veiksmingas būdas apsisaugoti nuo širdies ligų bei palaikyti geresnę širdies būklę [2].

Kaip naudoti Dong Quai?

Dong quai šiuo metu galima įsigyti įvairiomis formomis, pavyzdžiui:

• kapsulių ar tablečių pavidalu. Dong Quai galima įsigyti kapsulėmis arba tabletėmis, kurios gali būti patogios žmonėms, norintiems suvartoti standartines dozes. Tokiu atveju svarbu laikytis etiketėje pateiktų vartojimo nurodymų.
• tinktūros pavidalu. Dong Quai tinktūros yra skysti žolelių ekstraktai, kurių sudėtyje dažnai yra alkoholio arba glicerino. Žmonės gali vartoti tinktūras rekomenduojamą jų kiekį praskiesdami vandeniu ar kitu gėrimu. Vėlgi, žmonėms svarbu laikytis dozavimo nurodymų, pateiktų ant tinktūros buteliuko.
• miltelių pavidalu. Galima įsigyti Dong Quai šaknų miltelių, skirtų įmaišyti į kokteilius, sultis ar kitus gėrimus. Asmenys turi laikytis rekomenduojamos dozės, nurodytos produkto etiketėje [4].

Taip pat kviečiame skaityti kitus straipsnius:

Literatūra:

1. Dong Quai: History, benefits, uses & side effects [Internet]. Gaia Herbs. Available from: https://www.gaiaherbs.com/blogs/seeds-of-knowledge/dong-quai-overview
2. Herbs I. Dong Quai Benefits. Indigo Herbs [Internet]. 2020; Available from: https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/dong-quai
3. Heitz D. Can dong quai help with menopause? [Internet]. Healthline. 2014. Available from: https://www.healthline.com/health/dong-quai-ancient-mystery
4. Ames H. Dong quai: Uses, dosage, and side effects [Internet]. Medicalnewstoday.com. 2023. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/dong-quai

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis