6 patarimai kelionėms. Ką svarbu žinoti?

Vasara – metas kelionėms ir atostogoms, kai galima atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių ir rutinos. Atostogos ir kelionės suteikia puikią galimybę išbandyti naujas veiklas, aplankyti dar nematytas šalis, atsipalaiduoti ir pailsėti. Tačiau kokybiškam poilsiui ir bendrai kelionės patirčiai gali pakenkti įvairūs dalykai, apie kuriuos kartais nepagalvojama. Šiame straipsnyje pateikiami 6 patarimai kelionėms, kurie prisideda prie atostogų kokybės ir sklandumo.

1. Pasiruošimas kelionėms

Prieš keliaujant rekomenduojama imtis prevencinių priemonių, kad kelionė būtų saugi ir nekelianti streso:
– Pasirūpinkite reikalingais skiepais, ypač jei keliaujate į egzotiškas šalis. Skiepai padeda apsisaugoti nuo įvairių infekcijų ir ligų, kurios gali būti pavojingos sveikatai.
– Susipažinkite su šalies, į kurią keliaujate, kultūra, sveikatos sistema. Tai leis geriau suprasti, kokių pavojų reikėtų saugotis ir kaip elgtis netikėtose situacijose.
– Užtikrinkite, kad turite sveikatos draudimą, apimantį medicininę pagalbą užsienyje. Sveikatos draudimas suteikia ramybę ir finansinį saugumą, jei prireiktų medicininės pagalbos.
– Nepamirškite pasiimti su savimi reikalingų vaistų, maisto papildų, pirmosios pagalbos rinkinio ir kitų svarbių daiktų. Tai padės išvengti streso ir nemalonių situacijų kelionės metu.

Pasiruošimas kelionei yra esminis žingsnis, norint užtikrinti, kad viskas vyktų sklandžiai. Būtina pasidomėti vietos kultūra, klimatu, viešbučių sąlygomis ir kitais svarbiais aspektais. Taip pat verta iš anksto suplanuoti maršrutą ir sudaryti sąrašą vietų, kurias norima aplankyti. Šis pasiruošimas padės išvengti netikėtumų ir leis mėgautis kelione.

2. Pilnavertė mityba

Keliaujant gali būti sudėtinga laikytis sveikos ir subalansuotos mitybos. Visgi, tai daryti yra svarbu, nes tinkama mityba suteikia organizmui reikiamų maistinių medžiagų, kurios yra būtinos energijos gamybai ir viso organizmo veiklai.

Tinkama mityba gali padėti išvengti svorio padidėjimo ir sveikatos problemų. Subalansuota ir sveika mityba svarbi, norint išlikti energingiems ir aktyviems visos kelionės metu. Žinoma, svarbu rasti balansą tarp mėgavimosi vietine virtuve ir sveikos mitybos. Rekomenduojama į mitybą įtraukti daugiau vaisių, daržovių ir maisto, kuriame yra daug baltymų bei vengti produktų, kuriuose yra daug riebalų ar cukraus.

Tinkama mityba gali padėti išlaikyti gerą virškinimą ir padėti išvengti skrandžio problemų. Kelionių metu dažnai susiduriama su virškinimo sutrikimais dėl neįprasto maisto ar nereguliaraus valgymo. Todėl svarbu pasirinkti maistą atsargiai ir vengti pernelyg egzotiškų ar neįprastų patiekalų.

Sveika mityba kelionės metu gali būti iššūkis, tačiau tai yra būtina norint išlikti sveikiems ir energingiems. Stenkitės valgyti reguliariai, vengti per daug užkandžių ir rinktis sveikus bei maistingus patiekalus. Jei keliaujate į vietas, kur maisto saugumas gali kelti abejonių, rinkitės gerai paruoštus patiekalus ir venkite žalio, termiškai neapdoroto maisto.

3. Pakankamas vandens kiekis

Keliaujant ypač svarbu gerti pakankamai vandens, ypač karšto klimato šalyse, kur troškulys gali padidėti arba daug judant, prakaituojant. Vandens trūkumas gali sukelti nuovargį, galvos skausmus ir kitus sveikatos sutrikimus. Keletas patarimų, kaip išlaikyti normalų vandens kiekį organizme:

– Visada turėkite su savimi vandens gertuvę ir reguliariai ją papildykite.
– Valgykite maisto produktų, kuriuose yra daug vandens, pavyzdžiui, vaisių. Tokie produktai padeda išlaikyti reikiamą skysčių kiekį organizme.
– Venkite alkoholio ir kofeino, kurie gali dehidratuoti organizmą. Šie gėrimai skatina skysčių praradimą.

4. Fizinis aktyvumas

Fizinis aktyvumas yra esminis sveikatos ir gerovės elementas, ypač atostogų metu. Kelionių metu išlaikyti aktyvų gyvenimo būdą padeda įvairios veiklos, pavyzdžiui, važinėjimas dviračiu, žygiai, pasivaikščiojimas ar bėgiojimas. Šios veiklos ne tik pagerina fizinę būklę, bet ir leidžia geriau pažinti aplinką bei kultūrą.

kelionėms

Atlikti tyrimai rodo, kad mankšta skatina raumenų ląsteles gaminti daugiau mitochondrijų, kurios yra energijos šaltinis organizme. Tai padeda organizmui efektyviau naudoti energiją ir geriau funkcionuoti. Mankšta padidina deguonies cirkuliaciją organizme, padedant efektyviau naudoti energiją ir gerinti bendrą fizinę sveikatą [1].

Fizinis aktyvumas per atostogas gali būti dar svarbesnis, nei bet kuriuo kitu metų laiku. Mankšta gali padėti mažinti stresą, kontroliuoti svorį.

5. Asmeninė higiena ir sveikata

Ilgų skrydžių metu, kai mažiau judama, gali suprastėti kraujotaka ar atsirasti raumenų diskomfortas. Todėl rekomenduojama sėdint nekryžiuoti kojų, lankstyti kulkšnis, kelius, o esant galimybei atsistoti pasivaikščioti, prasimankštinti.

Asmeninė higiena yra ypač svarbi, siekiant išvengti ligų ir infekcijų kelionės metu. Kaukės gali būti naudingos viešose vietose, ypač žmonėms su nusilpusia imunine sistema [2]. Kelionių metu taip pat svarbu dažnai plauti rankas ir vengti liesti akis, nosį ir burną. Rekomenduojama naudoti rankų dezinfekavimo priemones, kurios gali padėti sumažinti infekcijų riziką.

Visada turėkite su savimi higienos priemones, tokias kaip rankų dezinfekavimo priemonės, drėgnos servetėlės ir veido kaukės.

6. Vaistai ir maisto papildai kelionėms

Kelionės metu labai rekomenduojama pasirūpinti visais reikalingais vaistais ir maisto papildais, kad būtų galima išvengti sveikatos problemų.

Svarbu pasiimti vaistus nuo skausmo, peršalimo, karščiavimo, viduriavimo ir virškinimo sutrikimų. Tai ypač svarbu keliaujant į egzotiškas šalis ar esant jautriam skrandžiui. Taip pat svarbu nepamirši pasiimti visus vaistus, kurie yra nuolat vartojami, ir papildomų vaistų nuo galimų kelionės metu atsiradusių negalavimų. Siekiant išvengti virškinimo problemų, rekomenduojama vartoti gerąsias bakterijas, kurios padeda išlaikyti sveiką žarnyno mikroflorą ir padeda išvengti virškinimo sutrikimų.

Aktyviai judantiems paranku pasiimti ir magnio maisto papildų bei elektrolitų, o sunkiai užmiegantiems naujose vietose – maisto papildų geresniam miegui.

Pasirūpinkite, kad vaistai bei maisto papildai būtų lengvai prieinami ir laikomi saugioje vietoje, kad prireikus būtų galima juos greitai pasiekti. Tinkamas pasiruošimas ir sveikos gyvensenos palaikymas gali padėti išvengti daugybės nepatogumų ir leisti pilnai mėgautis atostogomis.

Literatūra:

  1. Golen T. (2021). Does exercise really boost energy levels? Available from: https://www.health.harvard.edu/exercise-and-fitness/does-exercise-really-boost-energy-levels
  2. World Health Organization (2024). Coronavirus disease (COVID-19): Masks. Available from: https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/coronavirus-disease-covid-19-masks#:~:text=Why%20should%20people%20wear%20masks,(even%20if%20not%20symptomatic).

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.

 

Parašykite komentarą

×

Krepšelis