Kepenų valymas – kodėl tai daryti svarbu?

Kepenų valymas yra itin svarbus siekiant detoksikuoti organizmą nuo toksinų, taip pat tulžies gamybai bei normalios virškinimo sistemos palaikymui. Sveikos kepenys detoksikuoja beveik viską, todėl jose kaupiasi toksinai, galintys sukelti daugybę nespecifinių simptomų. Nors tai patvirtinančių įrodymų yra mažai, laikui bėgant cheminių medžiagų poveikis gali išties pakenkti kepenims. Pavyzdžiui, gerai žinomas būdas ilgainiui sugadinti kepenų funkciją yra alkoholio vartojimas. Kai kepenys nėra sveikos, organizmas nesugeba taip efektyviai pašalinti toksinių medžiagų, todėl gali pasireikšti tokie simptomai kaip:

  • – niežulys;
  • – gelta;
  • – patinimas;
  • – kraujagyslių problemos;
  • – tulžies akmenligė;
  • – nuovargis;
  • – pykinimas;
  • – viduriavimas (1).

Norint detoksikuoti kepenis svarbu laikytis šių žingsnių:

  • – vartoti papildus, skirtus toksinams iš kepenų pašalinti;
  • – vengti tam tikrų maisto produktų;
  • – vartoti sultis;
  • – valyti storąją žarną ir žarnyną.

kepenų valymas

Kepenų valymas: naudingi maisto papildų ingredientai

  • – Ciberžolė: patikimų šaltinių duomenimis, ciberžolė slopina uždegimą skatinančias molekules, kurios prisideda prie ligų atsiradimo, vystymosi ar paūmėjimo, todėl ji gali sumažinti kepenų ligų riziką. Dėl mažo ciberžolės biologinio prieinamumo ją geriausia vartoti kaip papildą, standartizuotą 95 procentams kurkuminoidų. Norint sužinoti vartojimo dozes, reikėtų vadovautis gamintojo etiketėje pateiktomis instrukcijomis. Šių ir kitų papildų tyrimai dėl poveikio kepenų sveikatai vis dar vyksta, todėl prieš juos naudojant rekomenduojami pasitarti su gydytoju [2].
  • –Tikrasis margainis: Tai yra asteraceae šeimos augalas, kilęs iš Viduržemio jūros. Jis turi purpurinius žiedus bei lapus, kurie išilgai gyslų yra išmarginti baltomis dėmėmis. Kai kurie tyrimai rodo, kad augalas gali padėti valdyti virusinį hepatitą, alkoholinį kepenų suriebėjimą, kepenų vėžį bei kepenų pažeidimus, kuriuos sukelia vaistai ar toksinai [4].

Kepenims palanki dieta bei produktai, kurių reikėtų vengti

  • –Toksiškų maisto produktų pašalinimas iš mitybos raciono: vartojant per daug perdirbtų maisto produktų, rizikuojama savo kepenų sveikata, nes šie maisto produktai kenkia normaliai kepenų funkcijai. Hidrinti aliejai, rafinuotas cukrus bei pusgaminiai nėra naudingi kepenų sveikatai. Hidrinti aliejai, taip pat žinomi kaip „transriebalai“, turi didelį sočiųjų riebalų kiekį, o jų vartojimas smarkiai padidina širdies ligų riziką. Be to, manoma, kad transriebalai sukelia imuninės sistemos problemas bei gali sukelti uždegimą.

Nitratai ir nitritai, dažniausiai randami pusgaminiuose ar greitame maiste gali būti susiję su rimtomis sveikatos problemomis. Šios cheminės medžiagos naudojamos maisto produktų konservavimui, kad jie ilgiau išsilaikytų –  būtų stabdomas bakterijų augimas ir išsaugoma spalva.

  • –Toksiškus maisto produktus reikėtų pakeisti kepenims palankiais sveikais produktais. Sveiki produktai yra puikaus skonio, o pasitelkus šiek tiek kūrybiškumo iš jų galima sukurti sveikus patiekalus visai šeimai, pvz. vietoje greito maisto ar nesveikų užkandžių galima pasigaminti patiekalų iš ekologiškos vištienos ar kitos liesos mėsos krūtinėlės. Traškučius ir kitus perdirbtus užkandžius reikėtų keisti šviežiais vaisiais, traškiomis morkytėmis, riešutais ar naminiais granolos batonėliais [3].

Šviežių daržovių sulčių nauda kepenų valymui

  • –Daržovių sultys: beveik neįmanoma suvalgyti visų šviežių daržovių, kurių reikia, kad kepenys išsivalytų efektyviai. Tačiau įvairių šviežių daržovių sultis galima lengvai pasigaminti iš keturių ar penkių ekologiškų daržovių porcijų, kurias rekomenduojama suvartoti per dieną. Esant sutrikusiai kepenų funkcijai, kepenų valymas geriant daržovių sultis yra gana efektyvus būdas, nes daržovės yra lengvai virškinamos ir pasisavinamos. Kepenims valyti idealiai tinka kopūstai, žiediniai kopūstai ir Briuselio kopūstai. Nors šis derinys gali atrodyti ne itin maloniai, į jį galima pridėti kitų mėgstamų daržovių, įskaitant morkas, agurkus, burokėlius bei įvairius žalumynus, pvz. mėtas ar petražoles.
  • –Vaisių sultys: norint pagerinti kepenų sveikatą, galima išbandyti apelsinų, morkų ir imbiero sultis. Šiuose vaisiuose yra didelis skaidulų kiekis, o skaidulos palaiko sveiką virškinamąjį traktą bei pagreitina toksinų pašalinimą iš organizmo. Tyrimai rodo, kad šviežios ekologiškos morkos yra išties naudingos bet kokiam kepenų valymui. Kepenyse beta karotinas, gaunamas iš morkų, paverčiamas vitaminu A, o jis padeda iš organizmo pašalinti toksinus, tuo pačiu sumažindamas riebalų kiekį kepenyse. Imbiero šaknys padeda nuraminti virškinamąjį traktą, mažinti dujų susidarymą žarnyne, be to, jos turi stiprių priešuždegiminių medžiagų. Švieži apelsinai ne tik suteikia saldumo, tačiau turi daug vitamino C, vitamino A ir B6 [3].

Sveikos kepenys išsivalo natūraliai, todėl nesveikoms kepenims jų valymo būdai gali nepadėti. Kepenų valymas kartais gali būti ir nenaudingas: pvz. kepenis valančioje dietoje gali būti ne visos žmogui reikalingos maistinės medžiagos, todėl, laikui bėgant, tokia dieta gali sukelti sveikatos problemų, ypač vaikams, nėščioms moterims ir žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu ar kitomis sveikatos ligomis.

Taip pat kviečiame skaityti apie žuvų taukų naudą vaikams:

Literatūra

  1. Liver cleanse: Does it work? (2017) Medicalnewstoday.com. Available at: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320371.
  2. Dening, J. (2017) Liver cleanse: Is detox really possible?, Healthline. Available at: https://www.healthline.com/health/digestive-health/liver-cleanse?fbclid=IwAR2vdO8P3o6f5nwBe2jOA6fQ3i1o7UPJgDteo2CD5ztJscl5-gl5vJuqkSY
  3. Axe, J. et al. (2024) Liver cleanse: Detox your liver in 6 easy steps, Dr. Axe. Available at: https://draxe.com/nutrition/liver-cleanse/.
  4. Abenavoli L, Izzo AA, Milić N, Cicala C, Santini A, Capasso R. Milk thistle (Silybum marianum): A concise overview on its chemistry, pharmacological, and nutraceutical uses in liver diseases: Milk Thistle and liver diseases. Phytother Res [Internet]. 2018;32(11):2202–13. Available from: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30080294/

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis