Melatoninas miegui: hormonas, padedantis pagerinti miego kokybę

Maždaug 62 proc. suaugusiųjų visame pasaulyje turi miego problemų [1]. Nekokybiškas miegas sumažina energijos lygį, produktyvumą, didina aukšto kraujo spaudimo, diabeto riziką.

Kas yra melatoninas?

Melatoninas – tai natūralus, užmigti padedantis miego hormonas, kurį smegenyse gamina kankorėžinė liauka. Melatonino gamybą skatina tamsa, o šviesa ją numalšina. Melatoninas atlieka daugybę funkcijų organizme: reguliuoja kūno temperatūrą, kraujospūdį, gliukozės kiekį kraujyje, kūno svorį ir tam tikrų hormonų kiekį [2]. Dažniausiai jis yra žinomas kaip cirkadinio ritmo reguliatorius.

Cirkadinis ritmas – tai organizme vykstantys ir maždaug kas 24 valandas pasikartojantys biologiniai procesai, padedantys kontroliuoti miego ir būdravimo ciklus. Kitaip tariant, tai organizmo vidinis laikrodis, užtikrinantis, kad visi organizmo fiziologiniai procesai (užmigimas, pabudimas, valgymas) vyktų optimaliu laiku. Žmonėms, kuriems organizmas naktį nepasigamina pakankamai melatonino, gali kilti problemų užmigti [3].

melatoninas

Melatoninas miegui

Atlikti moksliniai tyrimai įrodo, kad melatonino vartojimas prieš miegą sumažina miego delsą – laiką, kurio reikia užmigti,  ir padidina bendrą miego trukmę. 11 tyrimų apžvalga parodė, kad vartojant melatoniną užmigimo laikas sumažėja beveik 3 minutėmis, o bendras miego laikas prailginamas maždaug 30 minučių, palyginti su placebu [5].

Be to, melatoninas gali neutralizuoti reaktyvinį atsilikimą, kuris atsiranda, kai organizmo vidinis laikrodis nesinchronizuoja su nauja laiko juosta. Skirtingų mokslinių tyrimų analizė, kuriuose dalyvavo žmonės, keliavę per 5 ar daugiau laiko juostas, parodė, kad melatoninas veiksmingai sumažina reaktyvinio atsilikimo poveikį [6]. Pamainomis dirbantys darbuotojai taip pat gali patirti reaktyvinio atsilikimo simptomus, nes jie dirba valandomis, kurios įprastai skirtos miegui. Vis dėlto, prieš pradedant vartoti melatoniną miegui, geriausia laikytis sveikų įpročių, pavyzdžiui, susidaryti nuoseklų miego grafiką, apriboti alkoholio ir kofeino vartojimą bei sumažinti šviesos ir elektroninių prietaisų naudojimą prieš miegą [7].

Kita melatonino nauda

Melatoninas skrandžiui ir rėmens numalšinimui

Melatoninas gali padėti sumažinti skrandžio rūgštingumą ir gastroezofaginį refliuksą, apsaugodamas stemplės gleivinę nuo neigiamo dirgiklių, tokių kaip rūgštis, alkoholis ar nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, poveikio [8]. Tyrimo duomenimis, melatonino vartojimas gali slopinti fermentų sistemą, kuri pažeidžia stemplės gleivinę. Be to, su 21 tiriamuoju atlikto mokslinio tyrimo metu buvo išsiaiškinta, jog melatonino, triptofano ir omeprazolio (skrandžio rūgštį slopinančio vaisto) vartojimas kartu gali padėti greičiau gydyti H. pylori bakterijos sukeltas skrandžio opas [9].

Akių sveikatos gerinimui

Reikiamas melatonino lygis organizme gali gerinti akių sveikatą. Melatoninas turi stiprų antioksidacinį poveikį, kuris gali sumažinti akių ligų riziką, pvz., su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos. Vieno tyrimo metu 100 geltonosios dėmės degeneracijos liga sergančių žmonių nuo 6 iki 24 mėnesių vartojo 3 mg melatonino per dieną. Toks melatonino vartojimas padėjo apsaugoti akių tinklą ir sustabdyti geltonosios dėmės degeneracijos ligos sukeliamą žalą [10].

Tinito simptomų mažinimui

Tinitas yra būklė, kuriai būdingi ūžimai ausyse. Jie dar labiau girdimi, kai yra mažiau foninio triukšmo, pavyzdžiui, bandant užmigti. Penkių tyrimų duomenimis, melatonino vartojimas atskirai arba kartu su vaistais nuo spengimo ausyse gali padėti sumažinti stipraus ūžimo ausyse simptomus ir pagerinti miegą [11].

Augimo hormono lygio didinimui

Augimo hormonas natūraliai išskiriamas miego metu. Melatoninas gali padėti padidinti augimo hormono lygį, reguliuodamas hipofizę, kuri atsakinga už jo išskyrimą [12].

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis