Kokia biotino nauda?

Biotinas – ląstelių veiklai svarbus B grupės vitaminas. Tirpus vandenyje, randamas maisto produktuose. Dalyvauja kaip kofaktorius daugelyje biocheminių vyksmų, organizme “sandėliuojamas” kepenyse [1]. Tam, kad biotinas būtų įsisavintas, turi gerai funkcionuoti plonasis žarnynas, inkstai, kepenys [2].

Normalų ir įvairų maistą valgantys žmonės nepatiria biotino deficito, nes gauna jo pakankamai su maistu [3]. Biotino trūkumas gali pasireikšti silpnais slenkančiais plaukais, paraudimais aplink nosį, burną, išangę, nagų pakitimais. Sunkesniais biotino trūkumo atvejais gali pasireikšti hipotonija (raumenų silpnumas) ir neurologiniai sutrikimai [4].

Literatūroje nurodoma, kad biotino papildų nereiktų vartoti nuolat ir kasdien. Biotinas rekomenduojamas tada, kai pasireiškia jo trūkumo simptomai.

Biotino nauda plaukų būklei

Žinoma, kad keratinas – pagrindinis baltymas, reikalingas plaukams, odai ir nagams. Pastebėta, kad biotinas gerina paties keratino struktūrą organizme. Mokslo pasaulyje nesutariama, ar biotinas vienas gali įtakoti plaukų būklę, tačiau tyrimai, kurie atlikti vartojant papildus su biotinu, įrodo veiksmingumą. 2015 m. buvo atliktas dvigubai aklas ir placebo kontroliuojamas tyrimas, kurio metu moterys vartojo papildus (biotinas, cinkas, kai kurie augaliniai preparatai) arba placebo 90 dienų. Po šio laikotarpio vertinant plaukų išslinkimo zonas pastebėtas teigiamas efektas toms, kurios vartojo maisto papildus su biotinu ir kitais ingredientais [7].

Kiti tyrėjai teigia, kad biotinas tinkamas esant įgimtoms būklėms, tokioms kaip trapūs nagai ar nepaklusniems plaukams, kuriuos itin sunku iššukuoti (angl. uncombable hair syndrome). Tačiau dar trūksta patvirtinančių duomenų dėl sveikų, šių sutrikimų neturinčių žmonių, nuolatinio biotino vartojimo tikslingumo [8].

 

biotino nauda

 

Biotinas ir laboratoriniai tyrimai

Svarbu paminėti, kad biotinas, vartojamas kaip maisto papildas, gali reikšmingai iškreipti kai kuriuos laboratorinius kraujo tyrimus, pavyzdžiui, troponiną, kuris tiriamas įtariant širdies pažaidą ar miokardo infarktą. Nors savaime aišku, kad vartojant papildus reiktų pasitarti su savo gydytoju, informuoti jį ir pasiteirauti, ar papildai suderinami su paciento vartojamais kitais vaistais/atliekamais tyrimais – daugelis žmonių pamiršta, kad maisto papildas taip pat yra veiklus vaistinis preparatas. Todėl jei turite problemų su širdies ir/ar kraujagyslių sistemos sutrikimais ir vartojate biotiną – būtinai informuokite apie tai savo gydytoją [6].

Perdozuoti biotino sunku, nes tai yra vandenyje tirpus vitaminas, todėl jei susiduriate su plaukų, odos, nagų problemomis – galite išbandyti biotino kursą ir pastebėti efektą. Tačiau po kiekvienos pakuotės rekomenduojama daryti pertrauką ir nepaversti biotino vartojimo rutininiu [5].

 

Taip pat rekomenduojame skaityti:

Literatūra:

  1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/
  2. W. Polyak, A. Chapman-Smith, in Encyclopedia of Biological Chemistry (Second Edition), 2013
  3. Mock DM. Biotin. In: Coates PM, Betz JM, Blackman MR, et al., eds. Encyclopedia of Dietary Supplements. 2nd ed. London and New York: Informa Healthcare; 2010:43-51.
  4. Zempleni J, Wijeratne SSK, Kuroishi T. Biotin. In: Erdman JW, Macdonald IA, Zeisel SH, eds. Present Knowledge in Nutrition. 10th ed. Washington, DC: Wiley-Blackwell; 2012:359-74.
  5. Bistas KG, Tadi P. Biotin. [Updated 2021 Sep 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554493/ (Amerika)
  6. https://www.fda.gov/medical-devices/safety-communications/update-fda-warns-biotin-may-interfere-lab-tests-fda-safety-communication
  7. Glynis Ablon, “A 3-Month, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study Evaluating the Ability of an Extra-Strength Marine Protein Supplement to Promote Hair Growth and Decrease Shedding in Women with Self-Perceived Thinning Hair”, Dermatology Research and Practice, vol. 2015, Article ID 841570, 8 pages, 2015. https://doi.org/10.1155/2015/841570 (JAV)
  8. Patel DP, Swink SM, Castelo-Soccio L. A Review of the Use of Biotin for Hair Loss. Skin Appendage Disord. 2017;3(3):166-169. doi:10.1159/000462981 (JAV)

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis