Raudonoji guoba

Raudonoji guoba (Ulmus fulva, lmus rubra, Slippery Elm) – tai vidutinio dydžio medis, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Jis žinomas dėl savo rudos-rausvai rudos spalvos žievės, kurią vietiniai amerikiečiai nulupdavo nuo šakų ir naudodavo daugelio negalavimų gydymui. Jie nustatė, kad sumaišyta su vandeniu žievė sudaro lipnias gleives, pasižyminčias gydomosiomis ir raminamosiomis savybėmis. Šiandien raudonaja guoba daugiausiai gydomi virškinimo sutrikimai, žaizdos, psoriazė, gerklės skausmas, kosulys, be to, ji naudojama nerimui malšinti. Tai ne tik stiprus antioksidantų, tačiau ir mineralų, tokių kaip magnis, geležis, kalcis, kalis, taip pat vitaminų C ir B šaltinis. Stambiai sumalta žievė nuo seno naudojama kompresams, o smulkiai – arbatai ar ekstraktams ruošti. Sudžiovinta ir sumalta vidinė augalo žievė naudojama tablečių, kapsulių ar pastilių gamybai [1].

Tai ne tik stiprus antioksidantų, tačiau ir mineralų, tokių kaip magnis, geležis, kalcis, kalis, taip pat vitaminų C ir B šaltinis. Stambiai sumalta žievė nuo seno naudojama kompresams, o smulkiai – arbatai ar ekstraktams ruošti. Sudžiovinta ir sumalta vidinė augalo žievė naudojama tablečių, kapsulių ar pastilių gamybai [1].

Raudonosios guobos poveikis

Įrodyta, kad raudonosios guobos gleivės padengia gleivinę ir palengvina virškinimo problemų simptomus (ypač rėmenį) bei gali būti naudinga esant Krono ligai, opiniam kolitui, dirgliosios žarnos sindromui ir divertikulito gydymui.

Viename klinikiniame tyrime nustatyta, kad mišinys, kuriame yra raudonosios guobos, pagerina žarnyno peristaltiką ir mažina vidurių užkietėjimą [2]. Kitame tyrime pacientams, sergantiems dirgliosios žarnos sindromu, vartotas raudonosios guobos mišinys padėjo esant viduriavimui, vidurių užkietėjimui bei nemaloniems pojūčiams pilve [3].

Viename klinikiniame tyrime nustatyta, kad mišinys, kuriame yra raudonosios guobos, pagerina žarnyno peristaltiką ir mažina vidurių užkietėjimą [2]. Kitame tyrime pacientams, sergantiems dirgliosios žarnos sindromu, vartotas raudonosios guobos mišinys padėjo esant viduriavimui, vidurių užkietėjimui bei nemaloniems pojūčiams pilve [3].

Raudonoji guoba gali būti naudojama esant viršutinių kvėpavimo takų problemoms, tokioms kaip kosulys, gerklės skausmas, laringitas ir tonzilitas. Raminantis jos poveikis veikia taip pat, kaip ir virškinamajame trakte: gleivės padengia gerklės gleivinę,  o antioksidantai slopina uždegimą [4].

raudonoji guoba

Raudonoji guoba gali būti naudojama kaip alternatyvus gydymo būdas šlapimo takų ir šlapimo pūslės infekcijoms. Nors šiam teiginiui pagrįsti reikia daugiau įrodymų, nustatyta, kad slopinantis raudonosios guobos gleivių poveikis gali numalšinti uždegimo procesus ir skausmą [5]. 

Raudonoji guoba turi daug fenolio junginių, kurie, kaip parodė tyrimai, palaiko tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą ir gali saugoti nuo streso [6].

Nors psoriazė nėra išgydoma, o tiksli žvynelinės priežastis nežinoma, tyrimais daroma išvada, kad šiai ligai įtakos turėti gali imuninės sistemos sutrikimai. Vienas tyrimas parodė, kad vartojant raudonosios guobos arbatą kartu su daug maistinių medžiagų turinčiu maistu, sumažėjo psoriazės simptomai. Kadanti guobos žievė turi imunitetą stiprinančių medžiagų, ji išties gali turėti teigiamą poveikį psoriazės gydymui [7].

Ar raudonoji guoba turi kokį nors šalutinį poveikį?

Nors apie rimtus šalutinius poveikius pranešta nėra, reikia atlikti daugiau tyrimų, įrodančių raudonosios guobos veiksmingumą ir saugumą. Kadangi raudonosios guobos gleivės padengia virškinamojo trakto gleivinę, jos gali sumažinti kitų naudojamų vaistų absorbciją. Be to, dėl raudonosios guobos vartojimo su sveikatos priežiūros specialistu reikėtų pasikonsultuoti ir nėštumo metu [8].

 

Tai pat rekomenduojame skaityti:

 

Literatūros šaltiniai:

  1. Slippery Elm: Ulmus rubraMuhl. In: Phytopharmacy. Chichester, UK: John Wiley & Sons, Ltd; 2015. p. 360–2.
  2. Hawrelak JA, Myers SP. Effects of two natural medicine formulations on irritable bowel syndrome symptoms: a pilot study. J Altern Complement Med [Internet]. 2010;16(10):1065–71. Available from: http://dx.doi.org/10.1089/acm.2009.0090 
  3. Langmead L, Dawson C, Hawkins C, Banna N, Loo S, Rampton DS. Antioxidant effects of herbal therapies used by patients with inflammatory bowel disease: an in vitro study: ANTIOXIDANT EFFECTS OF HERBAL THERAPIES IN IBD. Aliment Pharmacol Ther [Internet]. 2002;16(2):197–205. Available from: http://dx.doi.org/10.1046/j.1365-2036.2002.01157.x 
  4. Watts CR, Rousseau B. Slippery Elm, its Biochemistry, and use as a Complementary and Alternative Treatment for Laryngeal Irritation -. American Journal of Physiology, Biochemistry and Pharmacology [Internet]. 2012;1(1):17–23. Available from: https://www.bibliomed.org/?mno=17581
  5. Edwards SE, Da Costa Rocha I, Williamson EM, Heinrich M. Phytopharmacy: An evidence-based guide to herbal medicinal products. Nashville, TN: John Wiley & Sons; 2015.
  6. Bullen R. Health Benefits of Slippery Elm Bark — Speedrange spices & health supplements [Internet]. Speedrange spices & health supplements. 2021. Available from: https://www.speedrangespices.com/blog/2021/9/28/health-benefits-of-slippery-elm-bark
  7. Mendes O, Shitut M, Chen J. Impact of nutrition and dietary supplementation on psoriasis pathology. In: Psoriasis and Psoriatic Arthritis. 1st Edition. Boca Raton, FL : CRC Press/Taylor & Francis Group, 2018.: CRC Press; 2017. p. 323–34.
  8. Slippery elm: The gut-healing, anxiety-alleviating food that functional docs love — but most people have never heard of [Internet]. mindbodygreen. 2018. Available from: https://www.mindbodygreen.com/articles/slippery-elm-benefits-side-effects-and-exactly-how-to-use-it-for-constipation?fbclid=IwAR2dQMfq3mBzGL2OeSEvaPKAzXSO9O6rvpmO_OFa9qIBZ2_XLAPWXmA5ca4

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis