MSM – kas tai?

Metilsulfonilmetanas (MSM) – sieros turintis organinis junginys, kuris natūraliai aptinkamas gamtoje, tačiau gali būti susintetintas ir laboratorijoje. Augalai, kuriuose aptinkama šio junginio: dirvinis asiūklis, kai kurie dumbliai, vaisiai, daržovės, grūdai. Tačiau iš maisto MSM pasisavinti sunku, nes apdorotas (džiovintas, ar termiškai paveiktas – keptas, virtas) maistas nebeturi šio junginio. Naudojamas ir maisto pramonėje kaip papildomas priedas.

Žmogaus smegenų skystyje ir kraujo plazmoje MSM galima aptikti nedidelėmis koncentracijomis (0-25 mcmol/l). Kaip maisto papildas plačiai vartojamas visame pasaulyje, nes turi teigiamą efektą jungiamajam audiniui. Manoma, kad MSM gali gerinti imunitetą, mažinti uždegimą [1].

Sąnarių skausmui lengvinti

Tie, kas žino šį maisto papildą – turbūt dėl to, kad turi problemų su sąnariais. Sąnarių skausmo ir kitų nemalonių su judėjimo sistema susijusių jutimų lengvinimas yra dažniausia MSM vartojimo indikacija. Nors sąnarių skausmas daug kam atrodo gyvybei nepavojinga būklė, tačiau tai ženkliai blogina gyvenimo kokybę. Tyrėjų duomenimis net 30 proc. suaugusiųjų skundžiasi kurių nors sąnarių skausmu ar maudimu, dažniausiai tai būna kelio sąnariai [2]. Manoma, kad MSM padeda mažinti sąnarių skausmą, kuris yra susijęs su sąnarių degeneracija.

2019 m. publikuotas JAV atliktas tyrimas, kurio metu tirta kaip MSM veikia pacientus, sergančius osteoartritu ir besiskundžiančiais nugaros skausmu. Tyrimo metu siekta išsiaiškinti šio maisto papildo saugumą. Tyrime dalyvavo 18-65 metų amžiaus pacientai, neįtraukti tie, kurie turėjo nustatytą organinę patologiją (autoimuninę ligą, osteoporozę, infekciją, onkologinį procesą, lūžius). Dalyvavo 100 pacientų, tyrimo trukmė – 16 savaičių. Buvo lyginta grupė pacientų, kurie gavo 6g metilsulfonilmetano kasdien kartu su įprastai vartojamu naproksenu (nesteroidinis priešuždegiminis vaistas) su grupe, kuri gavo naprokseną ir placebo. Stebėta pacientų inkstų ir kepenų funkcija, kraujo rodikliai (leukocitų ir trombocitų skaičius, serumo gliukozė ir kreatininas, bilirubinas, kepenų fermentai – AST ir ALT), kraujospūdis ir svoris. Tyrimo išvados – Metilsulfonilmetanas neturėjo neigiamo efekto pacientų kraujospūdžiui, svoriui ir kraujo tyrimų rezultatams [4].

Kitas 2015 m. publikuotas Kinijoje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 100 vyrų ir moterų virš 50 metų amžiaus. Visi tiriamieji jautė bent vieną nusiskundimą iš šių: sąnarių skausmą, sustingimą, sąnarių patinimą, apsunkintą vaikščiojimą, apsunkintą lipimą laiptais žemyn ir sunkumą keliantis iš lovos. Tiriamieji 12 savaičių kasdien vartojo po dvi tabletes per dieną. Vieni jų gavo metilsulfonilmetano (kartu su vitaminu C, kolagenu ir kitais ekstraktais), o kiti – placebo. Įvertinus pacientų simptomus, pastebėti statistiškai reikšmingi skirtumai: pacientų, vartojusių MSM, skausmas, sustingimas ir funkcijos sutrikimas sumažėjo [3].

Pacientų, vartojusių MSM, skausmas, sustingimas ir funkcijos sutrikimas sumažėjo [3].

MSM

Kuo gali būti naudingas sportininkams?

Kitas įdomus Metilsulfonilmetano efektas – ilgo ir sunkaus fizinio krūvio paveiktiems raumenims. Journal of sports medicine and physical fitness (liet. – Sporto medicinos ir fizinio pasirengimo žurnalas) publikuotas tyrimas, kuriame dalyvavo 18 sveikų, jaunų, nerūkančių vyrų: 9 tiriamieji 10 dienų gavo 50mg/kg MSM, o kiti 9 tiriamieji – placebo. Po maisto papildo kurso tiriamieji bėgo 14 km atstumą. Buvo imti kraujo tyrimai (kreatinkinazė, rodanti raumenų pažeidimą ir bilirubinas, rodantis kepenų pažeidimą) prieš skiriant papildą, prieš bėgimą, iškart po bėgimo, 30 min. po bėgimo ir praėjus 2h, 24h, 48 h po bėgimo. Išvada: kreatinkinazė ir bilirubinas po sporto reikšmingai padidėjo tiems pacientams, kurie naudojo placebo. MSM veikia didindamas antioksidacinį pajėgumą ir mažindamas raumenų pažeidimą po didelio fizinio krūvio [8].

Metilsulfonilmetanas (MSM) veikia didindamas antioksidacinį pajėgumą ir mažindamas raumenų pažeidimą po didelio fizinio krūvio [8].

Odai ir grožiui

Kodėl degantys plaukai turi sieros kvapą? Aminorūgštis cisteinas savyje turi daug sieros. Ši aminorūgštis įeina į keratino sudėtį – tai baltymas, svarbus odai, plaukams ir nagams. Turbūt jau aišku, kodėl metilsulfonilmetanas, kaip sieros turintis organinis junginys, gali būti naudingas grožiui – nes praturtina ir pripildo. Taip pat žinoma, kad raukšlių susidaryme ir natūraliai vykstančiame odos senėjime didelę reikšmę turi uždegimas. MSM turi priešuždegiminių savybių, todėl manoma, kad gali padėti ilgiau išlaikyti jaunatvišką išvaizdą [5].

Rožinė (lot.-rosacea) – tai toks odos sutrikimas, kuomet matomas raudonis, ypač skruostų srityje, ir jaučiamas kaitimas, deginimo jausmas. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad MSM gali reikšmingai pagerinti šią odos būklę turinčių pacientų savijautą ir išvaizdą, nes mažėja ne tik odos spalvos pokyčiai, bet ir niežulys, deginimas [6].

Metilsulfonilmetanas (MSM) gali reikšmingai pagerinti šią odos būklę turinčių pacientų savijautą ir išvaizdą, nes mažėja ne tik odos spalvos pokyčiai, bet ir niežulys, deginimas [6].

2019 m. Cochrane medicinos duomenų bazėje publikuota studija, kurioje tirta moterų oda. Du mėnesius tirtas MSM preparatų (sudėtyje su 400mg metilsulfonilmetano, 200mg hialurono rūgštimi, 500mg L-karnitinu) efektyvumas ir saugumas, lyginant su placebo. Atlikti instrumentiniai odos testai, vertinta odos drėgmė, elastingumas, o vertinant odos raukšles atliktos specialios nuotraukos. Prieita išvados, kad MSM preparatai saugūs ir efektyvūs [7].

Metilsulfonilmetanas

Imunitetui

Manoma, kad Metilsulfonilmetanas turi teigiamos įtakos žmogaus imuninei sistemai. Glutationas – tripeptidas, sudarytas iš 3 skirtingų aminorūgščių, laikomas vienu vertingiausių antioksidantų. Antioksidantai svarbūs mažinant oksidacinį stresą, kuris, kaip žinia, silpnina imunitetą. MSM prisideda prie glutationo gamybos ir didina jo kiekį žmogaus organizme taip gerindamas imuninę sistemą [9].

MSM prisideda prie glutationo gamybos ir didina jo kiekį žmogaus organizme taip gerindamas imuninę sistemą [9].

Pagalba alergiškiems?

Kaip jau minėta aukščiau – MSM mažina uždegimą, taip pat mažina uždegiminių medžiagų  – citokinų ir prostaglandinų atpalaidavimą organizme [10]. Alerginis rinitas (arba liaudiškai kalbant alerginė sloga/šienligė) – tai nosies gleivinės uždegimas, kurį sukelia įvairūs aplinkos alergenai dėl padidėjusio imuninės sistemos dirglumo. Jis pasireiškia čiauduliu, niežuliu, užburkimu, vandeningomis išskyromis iš nosies ir blogina sergančiųjų gyvenimo kokybę.

2019 m. Cochrane duomenų bazėje publikuotas tyrimas, kuriame tirta, kaip Metilsulfonilmetanas gali paveikti alerginio rinito simptomus. Tyrimo išvadose skelbiama, kad MSM, nesukeldamas jokių pašalinių poveikių, reikšmingai palengvino alerginio rinito simptomus ir objektyvias tyrimais įvertinus – sumažino nosies paburkimą [11].

MSM, nesukeldamas jokių pašalinių poveikių, reikšmingai palengvino alerginio rinito simptomus ir objektyvias tyrimais įvertinus – sumažino nosies paburkimą [11].

 

Taip pat kviečiame skaityti:

Literatūros šaltiniai:

 1. https://www.drugs.com/npp/methylsulfonylmethane-msm.html
 2. https://s3.amazonaws.com/rdcms-iasp/files/production/public/Content/ContentFolders/GlobalYearAgainstPain2/2016/FactSheets/English/11.%20Joint%20Pain%20Epidemiology.pdf
 3. Xu G, Zhou T, Gu Y, et al. Evaluation of the Effect of Mega MSM on Improving Joint Function in Populations Experiencing Joint Degeneration. Int J Biomed Sci. 2015;11(2):54‐60. (Kinija)
 4. Paul Crawford, Amanda Crawford, Frederick Nielson, Robert Lystrup, Methylsulfonylmethane for treatment of low back pain: A safety analysis of a randomized, controlled trial, Complementary Therapies in Medicine, Volume 45, 2019, Pages 85-88, ISSN 0965-2299 (JAV)
 5. Schagen SK, Zampeli VA, Makrantonaki E, Zouboulis CC. Discovering the link between nutrition and skin aging. Dermatoendocrinol. 2012;4(3):298‐307. doi:10.4161/derm.22876 (Vokietija)
 6. Berardesca E, Cameli N, Cavallotti C, Levy JL, Piérard GE, de Paoli Ambrosi G. Combined effects of silymarin and methylsulfonylmethane in the management of rosacea: clinical and instrumental evaluation. J Cosmet Dermatol. 2008;7(1):8‐14. doi:10.1111/j.1473-2165.2008.00355.x (Italija)
 7. Guaitolini E, Cavezzi A, Cocchi S, Colucci R, Urso SU, Quinzi V. Randomized, Placebo-controlled Study of a Nutraceutical Based on Hyaluronic Acid, L-carnosine, and Methylsulfonylmethane in Facial Skin Aesthetics and Well-being. J Clin Aesthet Dermatol. 2019;12(4):40‐45. (Italija)
 8. Barmaki S, Bohlooli S, Khoshkhahesh F, Nakhostin-Roohi B. Effect of methylsulfonylmethane supplementation on exercise – Induced muscle damage and total antioxidant capacity. J Sports Med Phys Fitness. 2012;52(2):170‐174. (Iranas)
 9. Nimni ME, Han B, Cordoba F. Are we getting enough sulfur in our diet?. Nutr Metab (Lond). 2007;4:24. Published 2007 Nov 6. doi:10.1186/1743-7075-4-24 (JAV)
 10. Kim YH, Kim DH, Lim H, Baek DY, Shin HK, Kim JK. The anti-inflammatory effects of methylsulfonylmethane on lipopolysaccharide-induced inflammatory responses in murine macrophages. Biol Pharm Bull. 2009;32(4):651‐656. doi:10.1248/bpb.32.651 (Korėja)
 11. Hewlings S, Kalman DS. Evaluating the Impacts of Methylsulfonylmethane on Allergic Rhinitis After a Standard Allergen Challenge: Randomized Double-Blind Exploratory Study. JMIR Res Protoc. 2018;7(11):e11139. Published 2018 Nov 29. doi:10.2196/11139 (JAV)

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis