Užsakymams virš 30€ - Vitaminas D3 su kokosų aliejumi 4000IU NEMOKAMAI! Iki 01.31d. El.parduotuvė

Pelynas – kokios jo naudingos savybės?

Ar žinojote, ką bendro be neįtikėtinų tapybos sugebėjimų turėjo Edgaras Degas, Vincentas van Goghas ir Pablo Picasso? Visus šiuos tris menininkus siejo absentas – botaninis spiritas, kuris šiuo metu yra neteisėtas JAV ir daugelyje kitų šalių, tačiau jo vis dar galima įsigyti Europoje. Absentas gaminamas  iš pelyno, anyžių ir pankolių [1]. Pelynas, dar kitaip žinomas kaip kartusis kietis, pelūnas ar metėlis – tai Artemisia genčiai priklausantis aromatingas augalas, žydintis liepos-rugpjūčio mėnesiais ir nuo seno naudojamas ne tik alkoholiniuose gėrimuose, tačiau ir medicinoje. Šio daugiamečio, maždaug 0,6-1,0 m aukščio augalo stiebas yra aksominės ar žalsvai sidabrinės spalvos su  daug geltonai žalių lapų, apšepusių baltais plaukeliais, o žiedynas rutuliškas, ryškiai  ar šviesiai geltonos spalvos. Nors pelyno gimtinė yra Europa, šis augalas visai nereiklus, todėl auga šiukšlynuose, dykvietėse ar kitoje skurdžioje žemėje ir yra išplitęs įvairiose klimato zonose, įskaitant Aziją, Afriką, Pietų Ameriką ir Jungtines Amerikos Valstijas [1, 2].

Pelyno gydomosios savybės ir liaudies medicina

Pelynas vertinamas dėl išskirtinio aromato, ypatingai kartaus skonio ir sveikatai naudingų savybių. Pelyno sudėtyje yra daug fitocheminių junginių, eterinių aliejų, flavanoidų, organinių rūgščių, dervų, taninų ir fenolių. Medicininiais tikslais gali būti naudojamos tiek šviežios, tiek džiovintos visos augalo dalys [3]. Jau liaudies medicinoje pelynas buvo žinomas kaip puiki priemonė žarnyno parazitų naikinimui ir organizmo valymui.

Pelyno sudėtyje yra daug fitocheminių junginių, eterinių aliejų, flavanoidų, organinių rūgščių, dervų, taninų ir fenolių. Medicininiais tikslais gali būti naudojamos tiek šviežios, tiek džiovintos visos augalo dalys. Jau liaudies medicinoje pelynas buvo žinomas kaip puiki priemonė žarnyno parazitų naikinimui ir organizmo valymui.

Jo nuoviru buvo gydomos skrandžio, tulžies pūslės, kepenų, kvėpavimo takų ligos, traukuliai. Norint nuraminti sudirgintą skrandį, sumažinti rūgštingumą ar pagerinti virškinimą, pelyną maišydavo su ramunėlėmis, ajerais ir melisomis. Mediciniais ir sveikatos stiprinimo tikslais ruošdavo ne tik pelyno nuovirus ar arbatą, tačiau ir antpilus bei užpiltines. Pelyno antpilus vartodavo kaip priešnuodį apsinuodijus maistu ar cheminėmis medžiagomis, spiritiniais užpilais stiprino organizmą, gydė onkologines ligas, mažakraujystę. Liaudies medicinos žinovų teigimu, gydymas pelynu ar jo preparatais gali sustabdyti beveik visas uždegimines ligas. Be to, jį vartoti patariama ginekologinių susirgimų, prostatito  atvejais bei siekiant atstatyti normalią fizinę ar psichologinę būklę [4, 5].

Liaudies medicinos receptai

Norint paruošti pelyno nuovirą, šaukštą pelyno reikia užpilti stikline verdančio vandens, pavirti 3 minutes ant vidutinės ugnies, atvėsinti ir nukošti. Paruoštą nuovirą gerti tris kartus per dieną po keletą gurkšnių. 

Ruošiant pelyno arbatą, šaukštelį pelyno reikia užpilti verdančiu vandeniu ir palikti maždaug 20 min. Arbata bus naudinga metant svorį, sutrikus skrandžio veiklai, nervinei sistemai, taip pat padės esant nemigai. Kad arbatos poveikis būtų geriausias, reikėtų jos išgerti tris kartus per dieną po 5 gurkšnius. 

Spiritinio užpilo gamybos metu pelyną (santykiu 1:5) užpilti spiritu, leisti nusistovėti 7 dienas, nukošti. Šio užpilo patariama gerti 15–20 lašų 3 kartus per dieną likus pusvalandžiui prieš valgį [6].

Šalutinis pelyno poveikis

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad pelyno negalima vartoti žindymo ar nėštumo metu, taip pat jo patariama vengti žmonėms, kurie turi padidėjusį skrandžio rūgštingumą. Kartųjį kietį atsargiau vartoti turėtų ir žiedadulkėms alergiški žmonės. Be to, pelyną reikia vartoti saikingai – jo negalima perdozuoti, kadangi tai gali sukelti virškinimo sutrikimus, pykinimą, vėmimą ar nerimą. Dėl pelyno sudėtyje esančio tujono perdozavimo gali atsirasti traukuliai, todėl geriausia vartoti džiovintą pelyną, kadangi jame tujono kiekiai ypač maži, arba pelyną maisto papilduose. Pagal rekomendacijas, pelynas turėtų būti vartojamas ne ilgiau kaip 4 savaites, o dėl jo vartojimo geriausiai būtų pasikonsultuoti su gydytoju [7].

Pelynas - koks tai augalas ir kokios jo savybės?

Mokslinių tyrimų duomenys

Pelyną galima įsigyti vaistinėse ar internetinėse parduotuvėse eterinio aliejaus, kapsulių, tablečių, tinktūros ir skystojo ekstrakto formų pavidalu. Pelyno ekstraktas turi daug sveikatai naudingų savybių – jis pasižymi hepatoprotekciniu, priešuždegiminiu, antioksidaciniu, antidepresiniu ir virškinimą gerinančiu poveikiu, todėl įeina į vis daugiau kuriamų maisto papildų sudėtį [2]. 

Pelyno ekstraktas turi daug sveikatai naudingų savybių – jis pasižymi hepatoprotekciniu, priešuždegiminiu, antioksidaciniu, antidepresiniu ir virškinimą gerinančiu poveikiu, todėl įeina į vis daugiau kuriamų maisto papildų sudėtį. 

Pelyno antiparazitinės savybės yra įrodytos moksliniais tyrimais. Medicinos mokslų Irano universitete buvo atliktas eksperimentas, kuriame panaudotos 25 laboratorinės pelės. Jos buvo suskirstytos į penkias grupes ir užkrėstos Syphacia spp. kirmėlių kiaušinėliais. Praėjus 28 dienoms  po užkrėtimo, pelės buvo gydomos skirtingais preparatais: 1-oji grupė maitinta fiziologiniu tirpalu, 2-oji, 3-ioji ir 4-oji – 100 µl pelyno ekstrakto tirpalais, kurių koncentracija atitinkamai buvo 2,5 proc., 5 proc. ir 10 proc. Penktoji grupė tomis pačiomis sąlygomis buvo gydyta 5 mg/kg pirantelio pamoato (sintetinio vaisto nuo kirmėlių) tirpalu. Gauti tyrimų rezultatai parodė, kad Syphacia spp. kirmėlių kiaušinėlių nebuvo pelių grupėse, kurios buvo gydytos ne tik pirantelio pamoatu, bet ir 5 proc. bei 10 proc. koncentracijos pelyno ekstraktų tirpalais [8]. 

Parazitinės infekcijos ir jų gydymas natūraliomis priemonėmis

Parazitinės infekcijos dažniausiai plinta fekaliniu-oraliniu būdu, per kontaktą su kitu, sergančiu asmenimi. Taip pat jomis galima užsikrėsti per nešvarų maistą (neplautus vaisius, daržoves) ar aplinkos paviršius. Parazitams priskiriami vienaląsčiai mikroorganizmai (Protozoa), helmintai (kirmėlės) ir ektoparazitai. Rizikos grupėje užsikrėsti parazitais yra tie asmenys, kurie turi namuose laikomų gyvūnų ir periodiškai jų nedehelmintizuoja (nenukirmina), taip pat tie, kurie vartoja tinkamai termiškai neapdorotus mėsos ar žuvies produktus (ypač iš naminių ūkių).

Rizikos grupėje užsikrėsti parazitais yra tie asmenys, kurie turi namuose laikomų gyvūnų ir periodiškai jų nedehelmintizuoja (nenukirmina), taip pat tie, kurie vartoja tinkamai termiškai neapdorotus mėsos ar žuvies produktus (ypač iš naminių ūkių).

Dažniausiai sukeliami parazitų simptomai yra viduriavimas, nemalonūs pojūčiai pilve, tačiau, net ir turėdamas parazitų, žmogus gali to nesuprasti – atsiranda alerginių reakcijų, sumažėja atsparumas infekcijomis, greičiau susergama lėtinėmis ligomis. Siekiant išvengti parazitų, reikėtų nepamiršti laikytis asmens higienos, kruopščiai plauti rankas, vaisius, daržoves, vartoti tinkamai apdorotą mėsą ar žuvį bei laikytis kitų profilaktikos priemonių [9]. Visgi, mokslinių šaltinių duomenimis, visame pasaulyje žarnyno parazitinėmis infekcijomis serga net 3,5 milijardo žmonių, be to, kasmet pranešama net apie daugiau nei 200 000 mirčių atvejų [10].  

Parazitinių infekcijų gydymui per daugelį metų buvo sukurta įvairių vaistų, tačiau jų sukeliamas nepageidaujamas šalutinis poveikis ar vaistams išsivystęs parazitų atsparumas mokslininkus privertė ieškoti kitų alternatyvių gydymo būdų. Šiais laikais vis dažniau išbandomos ir sėkmingai vartojamos  priemonės, kurių sudėtyje yra priešparazitiniu poveikiu pasižyminčių augalų ekstraktų: pelyno, juodojo riešutmedžio lapų, Europinio alyvmedžio lapų, kvapniojo gvazdikmedžio vaisių, geltonojo gencijono, gauruotosios unkarijos ar kitų natūralių komponentų [11].

Daugiau apie parazitines infekcijas galite skaityti ir kitame mūsų straipsnyje čia.

Literatūros šaltiniai:

1. Annie Price C. Wormwood benefits, uses, tea recipe and side effects [Internet]. Dr. Axe. 2020 [cited 2023 Jan 12]. Available from: https://draxe.com/nutrition/wormwood/

2. Елисеева Т, Наталья Т. Полынь (Artemísia). ЖЗПД [Internet]. 2017 [cited 2023 Jan 12];(1):32–41. Available from: https://journal.edaplus.info/index.php/journal/article/view/4

 3. Batiha GE-S, Olatunde A, El-Mleeh A, Hetta HF, Al-Rejaie S, Alghamdi S, et al. Bioactive compounds, pharmacological actions, and pharmacokinetics of wormwood (Artemisia absinthium). Antibiotics (Basel) [Internet]. 2020 [cited 2023 Jan 12];9(6):353. Available from: http://dx.doi.org/10.3390/antibiotics9060353

4. Sloma D. Wormwood: D.U.m.b.s (deep underground military bases) – book 5. North Charleston, SC: Createspace Independent Publishing Platform; 2016.

5. Wartenberg L, MFA, RD, LD. Wormwood: Benefits, dosage, and side effects [Internet]. Healthline. 2020 [cited 2023 Jan 12]. Available from: https://www.healthline.com/nutrition/what-is-wormwood

6. Jamal Z, Ahmad M, Zafar M, Sultana S, Khan MA, Shah GM. Medicinal plants used in traditional folk recipes by the local communities of Kaghan valley, Mansehra, Pakistan [Internet]. Res.in. [cited 2023 Jan 12]. Available from: http://nopr.niscpr.res.in/bitstream/123456789/14959/1/IJTK%2011%284%29%20634-639.pdf

7. WORMWOOD: Overview, uses, side effects, precautions, interactions, dosing and reviews [Internet]. Webmd.com. [cited 2023 Jan 12]. Available from: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-729/wormwood

8. R. M, Tabari A, Hashjin S, K. M. Antiparasitic efficacy of worm wood (Artemisia absinthium) alcoholic extract on syphacia obvolata [Internet]. Ut.ac.ir. [cited 2023 Jan 12]. Available from: https://ijvm.ut.ac.ir/article_24625_870d67dfba587c4b5032c0ceb1ebe78f.pdf

9. Kinman T. Parasitic infections [Internet]. Healthline. 2013 [cited 2023 Jan 12]. Available from: https://www.healthline.com/health/parasitic-infections

10. Hajare ST, Gobena RK, Chauhan NM, Erniso F. Prevalence of intestinal parasite infections and their associated factors among food handlers working in selected catering establishments from Bule hora, Ethiopia. Biomed Res Int [Internet]. 2021 [cited 2023 Jan 12];2021:6669742. Available from: http://dx.doi.org/10.1155/2021/6669742

11. R. M, Tabari A, Hashjin S, K. M. Antiparasitic efficacy of worm wood (Artemisia absinthium) alcoholic extract on syphacia obvolata [Internet]. Ut.ac.ir. [cited 2023 Jan 12]. Available from: https://ijvm.ut.ac.ir/article_24625_870d67dfba587c4b5032c0ceb1ebe78f.pdf

 

Parašykite komentarą

×

Krepšelis