Kurkuminas – natūraliai gamtoje randamas polifenolis – kulinariniame pasaulyje gerai žinomas prieskonis. Kurkumino nauda sveikatai tyrinėjama vis plačiau. Deja, vartojamas vien kaip prieskonis maiste, reikšmingos įtakos sveikatai neturi dėl savo prasto įsisavinimo, nedidelės absorbcijos iš virškinamojo trakto, greito metabolizmo ir pašalinimo iš organizmo. Kurkumino didesnį įsisavinimą gerina juoduosiuose pipiruose randama bioaktyvi medžiaga – piperinas. Tyrimų duomenims, piperinas gali pagerinti kurkumino įsisavinimą net 2000%. Kurkuminoidai yra patvirtinti JAV „Food And Drug Administration“ (liet. – „Amerikos Maisto ir Vaistų Administracija“) kaip saugūs vartoti. Kurkumino maisto papildai sparčiai populiarėja visose šalyse, taip pat ir Lietuvoje [1].
KURKUMINO SAVYBĖS
Vienos iš svarbiausių kurkumino savybių – priešuždegiminės ir antioksidacinės. Aktyvūs laisvieji radikalai gali inicijuoti ląstelės viduje vykstančius procesus, kurie aktyvuoja uždegiminių genų pasireiškimą. Uždegimas, kaip procesas, yra pirminis ir svarbiausias įvairių lėtinių ligų faktorius, pavyzdžiui, Alzheimerio, Parkinsono, išsėtinės sklerozės, epilepsijos, depresijos. Antioksidantai, prisijungdami laisvuosius radikalus, neleidžia uždegimiškai paveikti organizmo ląstelių. Kitaip tariant, kurkuminas turi savybių, kurios lėtina senėjimo procesus ir mažina įvairių susirgimų riziką [1].
Medicinoje gerai žinomas uždegiminis mediatorius TNF-α (tumoro nekrozės faktorius) aktyvuoja kitą – branduolio faktorių kappa B (NF-κB). Šiuos faktorius taip pat gali aktyvuoti kitos biologiškai aktyvios medžiagos, pavyzdžiui, gram neigiamos bakterijos (gerai žinomos žarnyno lazdelės, chlamidijos, salmonelės, helicobacter), ligas sukeliantys ir aplinkoje cirkuliuojantys įvairūs virusai, o taip pat – aplinkos teršalai, chemikalai, psichologinis stresas, padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, riebiosios rūgštys, ultravioletiniai spinduliai, tabakas ir kiti. Kurkuminas blokuoja būtent minėtąjį branduolio faktorių ir taip neleidžia prasidėti uždegimui. Taip pat manoma, kad kurkuminas apsaugo nuo lėtinių uždegiminių ligų per kitus mechanizmus, pavyzdžiui, aktyvuodamas įvairius cheminius junginius, kurie slopina organizmo ląstelėse kilusį uždegimą [1].
ALZHEIMERIO LIGA
Alzheimerio liga – lėtinė progresuojanti liga, kurios metu suprastėja smegenų funkcija: paveikiama atmintis, sulėtėja mąstymas, pablogėja dėmesio koncentracija ir orientacija. Tai pati dažniausia silpnaprotystės forma, su kuria pasaulyje gyvena daugiau nei 20 milijonų žmonių.
2019 metais išleista knyga – „Curcumin for Neurological and Psychiatric Disorders“ (liet. – „Kurkuminas neurologiniams ir psichiatriniams sutrikimams“), kurioje plačiai apžvelgiama šio natūralaus antioksidanto – kurkumino – nauda.
Epidemiologiniai tyrimai – tai eksperimentiniai ir stebėjimo tyrimai apie ligų priežastis ir jų dažnumą, paplitimą, bei sąsajas su kokiais nors rizikos veiksniais. Atlikus tokio pobūdžio tyrimus atrastos sąsajos tarp kurkuminu praturtintos dietos ir retesnių susirgimų Alzheimerio liga. Įvairūs eksperimentiniai tyrimai buvo atlikti tiek in vitro (laboratorijoje, mėgintuvėliuose), tiek in vivo (gyvuose organizmuose). Neabejojama, kad antioksidacinės ir priešuždegiminės kurkumino savybės lėtina ir stabdo amiloido kaupimąsi galvos smegenyse. Būtent amiloidas, organizme netirpus baltymas, sudaro plokšteles, kurios randamos Alzheimerio liga sergančiųjų smegenyse [2].
PARKINSONO LIGA
Parkinsono liga – tai dėl dopamino kiekio sumažėjimo nervų sistemoje atsirandantis progresuojantis judesių sutrikimas. Ši liga paveikia ~1% vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių. Tačiau ši liga gali paversti nedarbingais ir kur kas jaunesnius asmenis – sutrinka ne tik judesiai, eisena, bet ir mąstymas, kalba, orientacija.
Pastebėta kurkumino nauda ir Parkinsono ligos prevencijoje. Ši natūraliai gamtoje randama medžiaga turi gerą neuroprotekcinį poveikį, tyrimai taip pat atlikti in vitro ir in vivo sąlygomis [2].
PSICHIKOS LIGOS
Vis daugėjant psichiatrinių sutrikimų, nenuostabu, kad pradėta tirti kurkumino nauda ir šio spektro sutrikimams išvengti bei gydyti.
DHA (dokozaheksaeno rūgštis) – žmogaus smegenų audiniui labai svarbi omega-3 rūgštis, kurios pagrindinis šaltinis yra žuvis. Ji svarbi pažintinėms funkcijoms, o šios rūgšties trūkstant gali pasireikšti ir psichiatriniai sutrikimai, tokie kaip nerimo sutrikimas, jau minėta Alzheimerio liga, depresija, šizofrenija ir netgi psichozė. DHA praturtinta mityba ir maisto papildai su DHA turi anksiolitinį (nerimą mažinantį) poveikį. Manoma, kad jos trūkumas organizmo augimo ir vystymosi metu nulemia reikšmingus mokymosi sunkumus, atminties suprastėjimą.
Dar 2014 metais „Molecular Basis of Disease“ (liet. – „Molekulinis ligų pagrindas“) Amerikoje publikuoti nauji molekuliniame lygmenyje atlikti tyrimai. Nustatyta, kad kurkuminas didina DHA sintezę – padeda šią rūgštį geriau pasisavinti. Taip pat didina fermentų (FADS2 ir elongase 2, dalyvaujančių DHA sintezėje arba paprasčiau sakant – gamyboje) kiekį tiek kepenų, tiek smegenų audiniuose. Atlikti tyrimai ir su gyvais organizmais – graužikais. Pastebėta, kad kurkuminas sumažino neramų gyvūnų elgesį. Šis atradimas svarbus žmonėms, kurie negali vartoti pakankamai žuvies produktų dėl alergijų arba laikosi vegetariškos mitybos principų [3].
Ištyrus 60 depresija sergančių pacientų, kurie vartojo 1000 mg kurkumino kasdien 6 savaites, pastebėta, kad jo efektyvumas prilygo 20 mg kasdien vartojamo fluoksetino – psichiatrijoje plačiai vartojamo vaisto (efektyvumas vertintas pagal Hamiltono depresijos skalės rezultatus). Tačiau geriausius rezultatus pasiekė abu preparatus vartoję asmenys. Todėl tikėtina, kad kurkumino preparatai gali palengvinti sergančiųjų depresija simptomus tiek vartojami atskirai, tiek kartu su kitais cheminiais preparatais [4].
Taip pat kviečiame skaityti ir kitą straipsnį apie kurkuminą čia:
Literatūros šaltiniai:
- Susan J. Hewlings and Douglas S. Kalman Published online 2017 Oct 22. JAV. Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Amerika
- Moeko Noguchi-Shinohara, Tsuyoshi Hamaguchi, Masahito Yamada “Curcumin for Neurological and Psychiatric Disorders, Neurochemical and Pharmacological Properties “ 2019, Pages 85-103, Chapter 5 – “The Potential Role of Curcumin in Treatment and Prevention for Neurological Disorders”. Japonija
- Aiguo Wu, Emily E. Noble, Ethika Tyagi, Zhe Ying, Yumei Zhuang, Fernando Gomez-Pinilla. Biochimica et Biophysica Acta (BBA) – Molecular Basis of Disease Volume 1852, Issue 5, May 2015, Pages 951-961: „Curcumin boosts DHA in the brain: Implications for the prevention of anxiety disorders“. Amerika
- https://www.micromedexsolutions.com/ , Amerika, Europa, Kanada
- Sanmukhani J, Satodia V, Trivedi J, et al. Efficacy and safety of curcumin in major depressive disorder: a randomized controlled trial.Phytother Res. 2014;28:579-585.23832433. Indija
Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.