Selenas – truputis chemijos ir istorijos

Selenas, kaip cheminis elementas, atrastas vieno švedų mokslininko dar 1818 metais. Pradėję tyrinėti seleną mokslininkai greitai išsiaiškino, koks gyvybiškai svarbus šis mikroelementas yra kiekvienam iš mūsų. Selenoproteinai – tai baltymai, savo aminorūgščių grandinės sudėtyje specifiškai turintys selenocisteino. Būtent jie atlieka biologines funkcijas žmogaus organizme. Žinduolių organizmui svarbūs 30 skirtingų selenoproteinų, tačiau manoma, kad jų skaičius gali siekti ir 100. Selenoproteinai skatina antioksidanto glutationo gamybą, taip pat reguliuoja tioredoksinų veiklą (tioredoksinai yra baltymai, kurie taip pat veikia kaip antioksidantai).

Žinoma, kad seleno galima rasti maiste. Jo kiekis augaliniuose maisto produktuose tiesiogiai priklauso nuo jo kiekio dirvoje. Seleno kiekis gyvuliniame maiste priklauso nuo to, kuo mito gyvuliai. Mokslininkai netgi suskirstė ir ištyrė, kuriose Žemės vietose galima rasti daugiau seleno – tai Enshi provincija Kinijoje, JAV ir Kanados lygumos, dalis Airijos, Kolumbijos, Venesuelos. Pasak Pasaulio Sveikatos Organizacijos – vietovių, kurių dirvoje būtų seleno deficitas, yra kur kas daugiau nei tų, kuriose seleno būtų pakankamai. Gaminant maistą, dalis seleno dingsta, pavyzdžiui: kelias minutes pavirti šparagai ir grybai netenka apie 40 proc. seleno [1].

Ligų prevencijai?

Selenas ir selenoproteinai dėl savo antioksidacinio poveikio laikomi veiksmingais prieš kai kurių ligų atsiradimą. Pavyzdžiui, kardiovaskulinės ligos (širdies ir kraujagyslių) – tai bene dažniausiai išsivysčiusiose šalyse pasitaikančios mirties priežastys.

2013 m. publikuota sisteminė apžvalga, kurioje apžvelgti 12 mokslinių tyrimų su daugiau nei 19 tūkstančių tiriamųjų. Nustatyta, kad patikimų duomenų ir įrodymų trūksta, norint pritaikyti seleno vartojimą kasdienėse plačiai naudojamose rekomendacijose, tačiau vartojusieji seleną turėjo mažesnį bendro cholesterolio kiekį kraujo plazmoje [2].

Kaip ir visi antioksidantai – manoma, kad selenas gali prisidėti prie tam tikrų rūšių vėžio prevencijos. Nors Cochrane medicinos duomenų bazėje skelbiami duomenys, jog nepakanka įrodymų, kad selenas apsaugotų nuo vėžio, tačiau 2016 m. Kinijos mokslininkų publikuotos metanalizės išvados aiškios: aukštas seleno kiekis kraujo plazmoje yra susijęs su sumažėjusiais onkologinių ligų skaičiais. Šio tyrimo metu buvo siekiama rasti ryšį tarp seleno kiekio žmogaus organizme ir vėžio atvejų visame pasaulyje. Kai kurie moksliniai tyrimai rado ryšį tarp didesnio seleno kiekio ir rečiau pasitaikančių krūties, plaučių, stemplės vėžio atvejų [3].

2016 m. Kinijos mokslininkų publikuotos metanalizės išvados aiškios: aukštas seleno kiekis kraujo plazmoje yra susijęs su sumažėjusiais onkologinių ligų skaičiais.

Kuo selenas susijęs su skydliauke

Skydliaukė – nedidelė, bet labai svarbi liauka žmogaus organizme. Jos gaminami hormonai reguliuoja mūsų organų veiklą (širdies, kepenų, inkstų, žarnyno, smegenų), nuo jos veiklos priklauso vaisingumas, odos būklė, kūno masė, nuotaika, bendra savijauta. Iš visų organizmo audinių būtent skydliaukės audinyje randamas didžiausias kiekis seleno. Skydliaukei šis mikroelementas svarbus ne tik kaip antioksidantas, tačiau taip pat dalyvauja skydliaukės hormonų metabolizme.

Manoma, kad selenas gali būti naudingas pacientams, sergantiems autoimuniniu arba kitaip vadinamu – Hašimoto tiroiditu (tai liga, kuomet organizme susidaro autoantikūniai prieš savo paties skydliaukės audinį). Taip pat yra duomenų, kad sergantiems Graves oftalmopatija (per daug aktyvios skydliaukės veiklos sukeltas akių pažeidimas) selenas gali pagerinti pacientų gyvenimo kokybę [4].

Selenas

Odos ligoms

Nuo seno žinomas ir seleno teigiamas poveikis odai. Nors, kad ir kaip bebūtų keista, vienas iš šio mikroelemento perdozavimo požymių yra odos pažeidimai. Įdomioji biologija! 2020 metais publikuota sisteminė apžvalga, kurioje buvo apžvelgiami 27 tyrimų duomenys (su iš viso 1315 pacientų ir 7181 sveikų žmonių) ir ieškoma ryšio tarp seleno koncentracijos bei odos ligų. Sirgusiųjų žvyneline, akne ir atopiniu dermatitu tyrimai rodė mažesnį seleno kiekį [5].

Psichinei sveikatai

Alzheimerio liga – tai lėtinė nebūtinai vyresnius žmones ištinkanti liga, kuomet žūsta nervinės ląstelės. Pacientai praranda atmintį, įprastas emocijas, orientaciją, dėmesio koncentraciją, sulėtėja mąstymas. Kai kurių tyrimų išvados teigia, kad sergančių pacientų organizme buvo rasta nepakankama seleno koncentracija [6].

Kai kurių tyrimų išvados teigia, kad sergančių pacientų organizme buvo rasta nepakankama seleno koncentracija [6].

2017 metais Prancūzijos ir Nyderlandų mokslininkai publikavo sisteminę apžvalgą, kurioje buvo ieškota atsakymo į klausimą: kokių medžiagų trūksta Alzheimerio liga sergančiųjų organizmuose? Įtraukti tyrimai, kuriuose tiriamoji medžiaga buvo žmogaus kraujas ir smegenų skystis. Išanalizavus 116 publikacijų, rasta, kad sergančiųjų organizme cirkuliavo mažesnė koncentracija šių medžiagų: DHR, EPR, cholino, fosfatidilcholino ir seleno [7].

Dar vienas Prancūzijoje atliktas tyrimas su suaugusiais žmonėmis, kuriame tirta 4447 pacientai (45-60 metų amžiaus). Pacientai nuo 1994 iki 2002 metų kasdien vartojo 120mg vitamino C, 6mg β-karoteno, 30mg vitamino E, 100µg seleno ir 20mg cinko. Kita grupė vartojo placebo. Vertinta pacientų atmintis 4 skirtingais neurofiziologiniais testais. Pacientai, kasdien vartoję išvardintus antioksidantus, turėjo reikšmingai geresnę atmintį [8].

Žinoti prieš vartojant

Nors selenas tinkamas kaip alternatyva gydant autoimuninį tiroiditą, aukštą cholesterolio kiekį ir kitus sutrikimus – niekuomet nevartokite jo vietoje gydytojo jums paskirtų vaistų. Tik gydytojas gali nuspręsti, ar saugu atsisakyti vartojamų vaistų.

Atsargiai rinktis šį maisto papildą (gali skirtis rekomenduojamos dozės), jeigu sergate lėtine inkstų liga, jums nustatyta nepakankama skydliaukės veikla ar odos vėžys. Atskirai pasitarti su gydytoju turėtų ir nėščios, žindančios, taip pat tartis reikėtų dėl vartojimo vaikams [9].

Viena iš geriausiai absorbuojamų ir pasisavinamų bioaktyviųjų seleno formų yra L-selenometioninas. Organinis selenas susidaro augaluose, kai selenas, paimtas iš dirvožemio, virsta L-selenometionino junginiu (angl. L-Selenomethionine). Pirminė L-selenometionino vertė maisto papilduose yra biologiškai prieinama seleno forma, kuri yra būtina žmogaus maistinė medžiaga [10,11].

 

Taip pat kviečiame skaityti:

Literatūra:

  1. Perrone, Daniel. Monteiro, Mariana. Nunes, Juliana. 2015/08/15. The Chemistry of Selenium.
  2. Rees  K, Hartley  L, Day  C, Flowers  N, Clarke  A, Stranges  S. Selenium supplementation for the primary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 1. Art. No.: CD009671. DOI: 10.1002/14651858.CD009671.pub2. (Anglija)
  3. Cai X, Wang C, Yu W, et al. Selenium Exposure and Cancer Risk: an Updated Meta-analysis and Meta-regression. Sci Rep. 2016;6:19213. Published 2016 Jan 20. doi:10.1038/srep19213 (Kinija)
  4. Ventura M, Melo M, Carrilho F. Selenium and Thyroid Disease: From Pathophysiology to Treatment. Int J Endocrinol. 2017;2017:1297658. doi:10.1155/2017/1297658 (Portugalija)
  5. Jun lv, Ping Ai, Shuying Lei, Faqiong Zhou, Shangzhou Chen, Yang Zhang, Selenium levels and skin diseases: systematic review and meta-analysis. Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, Volume 62, 2020, 126548, ISSN 0946-672X (Kinija).
  6. González-Domínguez R, García-Barrera T, Gómez-Ariza JL. Homeostasis of metals in the progression of Alzheimer’s disease. Biometals. 2014;27(3):539‐549. doi:10.1007/s10534-014-9728-5 (Ispanija).
  7. Martijn C. de Wilde, Bruno Vellas, Elodie Girault, Aysun Cetinyurek Yavuz, John W. Sijben, Lower brain and blood nutrient status in Alzheimer’s disease: Results from meta-analyses. Alzheimer’s & Dementia: Translational Research & Clinical Interventions, Volume 3, Issue 3, 2017, Pages 416-431, ISSN 2352-8737 (Prancūzija, Nyderlandai)
  8. Kesse-Guyot E, Fezeu L, Jeandel C, et al. French adults’ cognitive performance after daily supplementation with antioxidant vitamins and minerals at nutritional doses: a post hoc analysis of the Supplementation in Vitamins and Mineral Antioxidants (SU.VI.MAX) trial. Am J Clin Nutr. 2011;94(3):892‐899. doi:10.3945/ajcn.110.007815 (Prancūzija)
  9. https://www.drugs.com/mtm/selenium.html 
  10. https://www.sciencedirect.com/topics/nursing-and-health-professions/selenomethionine
  11. https://orffa.com/publications/l-selenomethionine-innovation-at-its-best/

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Šis straipsnis turi vieną komentarą

  1. rdainelyte

    Vartojant ecosh Selena, pastebejau, kad pradejo ataugti plaukai, kurie buvo isreteje smilkiniu zonoje, buvo netikėta, labai dziaugiuosi. Atlikus kraujo tyrimus, Seleno buvo pakankamai, nors isgerau tik viena buteliuka.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis