Parazitai ir žmogus

Parazitai – tai gyvi organizmai, kurie gyvena kituose gyvuose organizmuose ir sukelia jiems vienokią ar kitokią žalą. Yra žinomos trys klasės parazitų, kurie gali apsigyventi žmogaus organizme: protozoa, helmintai (kirmėlės) ir ektoparazitai. Protozoa ir helmintai dažniausiai pažeidžia žmogaus virškinamąjį traktą, nes apsigyvena žarnyne, o vadinamieji ektoparazitai pažeidžia odą, tai gali būti niežus sukeliančios erkutės ir įvairūs kiti. Dauguma parazitų nesukelia sunkių ligų, tačiau gali sukelti lengvesnius ir varginančius simptomus [1].

Protozoa yra vienaląsčiai mikroorganizmai, plinta fekaliniu – oraliniu būdu arba kontaktu nuo kito, sergančio žmogaus. Tai reiškia, kad galime užsikrėsti tiesiog valgydami nešvariai nuplautą maistą, per nešvarias rankas ar aplinkos paviršius. Sukelia viduriavimą, pilvo spazmus, svorio kritimą, didelį bendrą silpnumą.

Helmintai – tai plika akimi matomi kirminai, kurių yra įvairių: askaridės, spalinės, kaspiniuočiai. Taip pat dažniausiai užsikrečiama valgant neapdorotus ar neplautus produktus, geriant užterštą vandenį. Spalinės ypač paplitę vaikų kolektyvuose, kur užkratas plinta per žaislus, aplinkos daiktus. Vaikai spalinių kiaušinėlių turi panagėse, jų galima aptikti apatiniuose rūbuose ir patalynėje. Užsikrėsti vienam vaikui nuo kito ar šeimos nariams yra itin lengva.

Ektoparazitai – dažniausiai minta žmogaus krauju ir sukelia įkandimus, ko pasekoje atsiranda įvairūs pokyčiai odoje [2].

Centers for Disease Control and Prevention (liet. – ligų kontrolės ir prevencijos centras) nurodo, kad klaidingai paplitęs įsitikinimas, jog parazitinės infekcijos paplitusios tik atsilikusiose šalyse. Manoma, kad pavyzdžiui Amerikoje apie 14 proc. populiacijos yra paveikiami parazitinių infekcijų [3].

Simptomai, kad galite turėti parazitų

Kaip jau minėta aukščiau, simptomai priklauso nuo sukėlėjo rūšies. Tačiau dažniausiai minimi yra viduriavimas ir įvairūs nemalonūs pojūčiai pilve, spazmai. Galimas ir karščiavimas, vėmimas. Kitais atvejais pasireiškia ne tokiais išreikštais simptomais: gali padidėti limfmazgiai, paūmėti kitos lėtinės ligos (pavyzdžiui, astma), atsirasti kosulys, dusulys, įvairūs bėrimai, raumenų skausmai. Daliai žmonių parazitai nesukelia išreikštų simptomų, nes imunitetas susitvarko, tačiau kai kurie mūsų esame didesnėje rizikoje, pavyzdžiui, turintys silpną imunitetą. Rizika užsikrėsti padidėja gyvenant endeminėse šalyse, geriant užterštą vandenį, maudantis nešvariuose vandens telkiniuose [4].

Nespecifiniai parazitų sukeliamų infekcijų požymiai gali būti sunkiau atpažįstami. Kai kurių žmonių imuninė sistema susitvarko su parazitais, kiti pajaučia labai išreišktus simptomus (pasireiškia ūmi infekcija) ir jiems nustatoma diagnozė, paskiriamas gydymas. Tačiau yra žmonių, kurių, pavyzdžiui, žarnyne, parazitai gyvena metų metus, sukeldami lėtinę infekciją, išsekimą, prastą mitybą. Pasak 2019 m. publikuotų naujienų iš Nebrasca-Linkoln universiteto mokslininkų, tai priklauso nuo parazito kiekio ir žmogaus, kuriame parazituoja, imuninės sistemos [5].

Parazitinių ligų prevencija

Tinkamas rankų plovimas yra itin svarbi daugelio ligų prevencija. Neretai žmonės nuvertina rankų plovimo svarbą ir atlieka tai per retai, per trumpai, nekokybiškai. Rankų plovimas apsaugo ne tik jus, bet ir jūsų artimuosius. Paprastos, bet svarbios taisyklės, kada reiktų plauti rankas:

  • Prieš ruošiant maistą, jo ruošimo metu ir po maisto ruošos;
  • Prieš valgant ir po valgio;
  • Prieš ir po kontakto su sergančiais asmenimis, kurie vemia, viduriuoja, karščiuoja;
  • Prieš ir po kontakto su odos žaizdomis ar įpjovimais;
  • Pasinaudojus tualetu;
  • Pakeitus vaikui sauskelnes arba padėjus juo pasirūpinti po tualeto;
  • Po to, kai išsivalote (“išsipučiate”) nosį, čiaudite, kosite;
  • Palietus gyvūną, jo maistą ar ekskrementus;
  • Po kontakto su šiukšlėmis.

Parazitai žmogau organizme

Taip pat, savaime aišku, rankas reikia plauti visada, kai jos yra užterštos. Rankas plaunant svarbu naudoti muilą, atlikti plovimo judesius bent 20 sekundžių. Visada, kai negalite naudoti vandens ir muilo, naudokite rankų dezinfektantą, kurio sudėtyje yra 60 proc. alkoholio [6].

Nemažą dalį parazitinių infekcijų perneša gyvūnai, todėl reiktų periodiškai dehelmintizuoti (“nukirminti”) savo namuose laikomus gyvūnus, tinkamai prižiūrėti jų ekskrementus (tuoj pat pakeisti kraiko dėžę). Jeigu vartojate mėsos ar žuvies produktus, kurie yra iš naminių ūkių, nėra tikrinami – valgyti tik gerai termiškai apdorojus. Nenaudoti tų pačių indų žaliai mėsai/žuviai ir kitiems produktams, pavyzdžiui, daržovėms, kuriuos ruošiatės valgyti termiškai neapdorotus.

Taip pat periodiškai vertėtų vartoti preparatus nuo parazitų, apie tai plačiau apžvelgsime kitame straipsnyje.

Gėrimui ir maisto ruošai naudokite tik geriamą vandenį, o maudantis vandens telkiniuose užtikrinkite, kad vaikai negers nešvaraus vandens. Jeigu turite didelių odos vientisumo pažeidimų, tarkime žaizdų, stenkitės vengti maudytis nešvariame vandenyje, nes kai kurie sukėlėjai gali patekti į organizmą ir pro odą ar kraują [7].

Apie augalinius ekstraktus padedančius ir parazitines infekcijas galite skaityti ir kitame mūsų straipsnyje čia:

 

Literatūra:

  1. https://theconversation.com/what-are-parasites-and-how-do-they-make-us-sick-121489
  2. https://www.cdc.gov/parasites/about.html
  3. https://www.cdc.gov/parasites/resources/pdf/npi_factsheet.pdf
  4. https://www.healthline.com/health/parasitic-infections#treatment
  5. University of Nebraska-Lincoln. (2019, May 22). Why some parasitic worms persist in people. ScienceDaily. Retrieved August 8, 2021 from www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190522101939.htm
  6. https://www.cdc.gov/handwashing/when-how-handwashing.html
  7. https://www.cdc.gov/parasites/transmission/index.html

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis