Kas yra NAC arba N-acetil-L-cisteinas?

N-acetil-L-cisteinas arba N-acetilcisteinas (NAC) yra aminorūgštis, dalyvaujanti papildant tarpląstelinio antioksidanto glutationo (GSH) kiekį. Glutationas yra tripeptidas, sudarytas iš trijų aminorūgščių (baltymų): glutamato, cisteino ir glicino [3]. Šių aminorūgščių yra visose kūno ląstelėse, tačiau didžiausias kiekis yra kepenyse. Didžioji dalis glutationo organizme taip pat gaminama kepenyse.

Glutationas yra vienintelis antioksidantas, randamas kiekvienoje žmogaus kūno ląstelėje. Jis apsaugo ląstelių komponentus nuo oksidacinio streso, t.y. ląstelių pažeidimų, uždegimų, virusų ir kitų kenksmingų junginių.

Pats NAC yra gaunamas iš aminorūgšties L-cisteino ir yra labai stabili biologiškai prieinama aminorūgšties cisteino forma [4]. Aminorūgštys yra junginiai, kuriuos organizmas naudoja įvairioms funkcijoms atlikti, įskaitant baltymų, pavyzdžiui, raumenų, formavimąsi. Žmogaus organizmui baltymai reikalingi audinių atstatymui, palaikymui ir augimui. NAC yra stiprus antioksidantas, tiesiogiai veikiantis kaip laisvųjų radikalų, ypač deguonies radikalų, šalintojas.

Nors cisteino yra ir kai kuriuose maisto produktuose, pavyzdžiui, vištienoje, kalakutienoje, česnakuose, jogurte ir kiaušiniuose, NAC natūraliuose šaltiniuose nėra.

Nors cisteino yra ir kai kuriuose maisto produktuose, pavyzdžiui, vištienoje, kalakutienoje, česnakuose, jogurte ir kiaušiniuose, NAC natūraliuose šaltiniuose nėra.

Moksliškai įrodyta NAC nauda sveikatai

1.  Yra galingas antioksidantas

Įvairūs tyrimai rodo, kad NAC aktyvina glutationo biosintezę, skatina detoksikaciją (prieš toksiškumą) ir tiesiogiai veikia kaip laisvųjų radikalų neutralizatorius. 

2. Padeda apsaugoti nuo virusų

Naujausi tyrimai rodo, kad kai ląstelėse yra didelis glutationo kiekis, virusai negali aktyviai daugintis. Taigi, pavyzdžiui, NAC taip pat gali padėti išvengti gripo progresavimo. Viename tyrime buvo lyginamas H1N1 (gripo) infekcijos paplitimas tarp žmonių, kurie šešis mėnesius 2 kartus per dieną vartojo placebą, ir tų, kurie vartojo 600 mg NAC tablečių, iš viso 1200 mg per dieną.

Kraujo tyrimai parodė, kad abiejų grupių nariai vienodai sirgo H1N1 gripu. Tačiau placebo grupėje 79 % užsikrėtusiųjų pasireiškė sunkūs simptomai. Tuo tarpu NAC grupėje tokių buvo tik 25 %. Tai reiškia, kad NAC vartojimas susijęs su 3 kartus mažesne klinikinių simptomų pasireiškimo rizika [1].

3. Padeda neutralizuoti toksinus ir suteikia energijos

NAC ir glutationas gali neutralizuoti daugelį kenksmingų medžiagų. Nuo tų, kurios susidaro ląstelėse kaip šalutiniai energijos gamybos produktai, iki sunkiųjų metalų, pesticidų, vaistų, maisto priedų, radiacijos ir kitų aplinkos toksinų. „Jei ląstelėse turite daugiau glutationo, iš tikrųjų turite daugiau energijos, o kuo daugiau energijos turite, tuo mažiau imlūs esate ląstelių lygmeniu“ – sako Fogarty [1].

4. Gali palengvinti kvėpavimo takų ligų simptomus

Šimtai tyrimų patvirtina, kad NAC palaiko plaučių funkciją ir yra rekomenduojamas kvėpavimo takų ligų gydymo būdas. Būdamas antioksidantas, NAC padeda kompensuoti glutationo kiekį plaučiuose, mažina bronchų vamzdelių ir plaučių audinio uždegimą, taip pat veikia kaip koaguliantas, todėl iš kvėpavimo takų pasišalina gleivės [5].

Taigi, NAC yra naudojamas kaip gleives tirpinantis junginys turint kvėpavimo takų uždegimus, nes jis gali suardyti gleivėse esančias dvigubas sieros jungtis, todėl jos tampa plonesnės ir lengviau pasišalina. Tai ypač aktualu, jei yra bronchų uždegimas ir padidėjusi gleivių gamyba plaučiuose.

Būtent šios NAC savybės – didinti glutationo kiekį ir skaidyti sieros jungtis – sudomino daugelį mokslininkų ir paskatino juos atlikti tyrimus dėl jo reikšmės įvairių ligų prevencijai. Tai apima įvairias sritis – nuo šizofrenijos iki COVID-19 [1, 6]. NAC geba stiprinti imunitetą, todėl gali būti ypač svarbus lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms gripo epidemijų metu.

5. Gali pagerinti plaučių būklę

Lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) sergantys žmonės patiria ilgalaikę oksidacinę žalą ir plaučių audinio uždegimą, dėl kurio susiaurėja kvėpavimo takai, todėl atsiranda dusulys ir kosulys. NAC papildai jau seniai vartojami siekiant pagerinti LOPL simptomus ir plaučių būklės pablogėjimą [7, 8, 9]. Pavyzdžiui, vieno trumpalaikio tyrimo metu 600 miligramų NAC du kartus per parą gerokai pagerino LOPL sergančių žmonių plaučių funkciją ir simptomus [10].

6. Gali palengvinti bronchitą

Lėtiniu bronchitu sergantiems žmonėms NAC taip pat gali būti naudingas. Bronchitas pasireiškia kai plaučių bronchų gleivinė užsiliepsnoja, paburksta ir užkemša plaučių kvėpavimo takus [11, 12]. Retindamas bronchuose esančias gleives ir didindamas glutationo kiekį, NAC gali padėti sumažinti švokštimo, kosulio ir dusulio sunkumą ir dažnumą [13].

acetilcisteinas

7. Gali sumažinti acetaminofeno (paracetamolio) toksiškumą

Acetaminofenas arba kitaip žinomas kaip paracetamolis, yra populiarus analgetikas ir karščiavimą mažinantis vaistas. Nors acetaminofenas sumažina skausmo pojūtį, peršalimo simptomus ir karščiavimą, tačiau jis nepašalina pagrindinės skausmo priežasties.

NAC yra tiolio grupę turinti aminorūgštis, NAC yra patvirtintas Federalinės vaistų administracijos (FDA), kad jis gali būti taikomas esant potencialiai hepatotoksiškoms acetaminofeo dozėms, ir jis yra beveik 100 % veiksmingas, jei skiriamas per 8 valandas po vaisto vartojimo [15,16]. Be to, NAC gali būti vartojamas ir nėštumo metu, esant apsinuodijimui acetaminofenu [17].

8. Gali pagerinti raumenų veiklą

Tyrimai parodė NAC poveikį pavargusiems raumenims. Pastebėta, kad po tris minutes trukusių pasikartojančių susitraukimų dėl jo gerokai padidėjo jėga – maždaug iki 15 %. Tai reiškia, kad NAC gali pagerinti raumenų veiklą.

Taip veikiausiai yra dėl to, kad oksidacinis stresas atlieka priežastinį vaidmenį nuovargio procese, o NAC yra laisvųjų radikalų, sukeliančių oksidacinį stresą, šalintojas. Taip pat nustatyta, kad NAC infuzija (gausus skysčio suleidimas į veną, kartais po oda, tiesiąja žarna ar kitur) gali būti veiksminga gerinant bendrą oksidacinę būklę. Tyrimai taip pat parodė, kad NAC infuzija gali sumažinti raumenų nuovargį [18].

9. Astma

Astma yra lėtinė liga, susijusi su uždegimu ir imuninių ląstelių infiltracija kvėpavimo takuose [19]. Kvėpavimo takų hiperreaktyvumą gali lemti nuolatinis uždegimo mediatorių ir imuninių ląstelių buvimas kvėpavimo takuose.

Kvėpavimo takų hiperreaktyvumą kliniškai apibūdina dusulio, kosulio ir švokštimo simptomai [20]. Tyrimai parodė prevencinį NAC antioksidanto poveikį kvėpavimo takų hiperreaktyvumui, steroidams atsparių uždegiminių ląstelių kaupimuisi plaučių modelyje ir astmos paūmėjimui [21, 22].

10.Alzheimerio liga

Alzheimerio liga (AD) yra žinoma kaip daugiafaktorinė liga, pasižyminti daugeliu fiziologinių, biocheminių ir neurocheminių pakitimų. Senėjimas yra pagrindinis Alzheimerio ligos rizikos veiksnys, jis pasireiškia kartu su kitomis pažinimo funkcijų silpnėjimo problemomis, ypač demencija [23].

Įvairūs kiti veiksniai, tokie kaip mitochondrijų disfunkcija, nenormali baltymų agregacija, metalų kaupimasis, uždegimas ir ekscitotoksiškumas, taip pat atlieka svarbų vaidmenį AD patologijoje. Nors ryšys tarp šių veiksnių ir AD išsivystymo yra daugiakryptis, manoma, kad oksidacinė žala yra bendra grandis [24].

Įvairių tyrimų rezultatai parodė, kad lipoinė rūgštis ir NAC gali sumažinti oksidacinių ir apoptozės žymenų kiekį, apsaugant mitochondrijų funkciją [25, 26]. Lipoinės rūgšties ir NAC derinys maksimaliai padidina šį apsauginį poveikį, o tai leidžia manyti, kad jie abu gali užkirsti kelią su amžiumi susijusiai mitochondrijų degradacijai ir su amžiumi susijusiems sutrikimams, tokiems kaip AD.

11. Parkinsono liga

Parkinsono liga (PD) yra labai paplitusi neurodegeneracinė liga. Nors manoma, kad prie Parkinsono ligos vystymosi ir progresavimo prisideda nemažai genetinių ir aplinkos veiksnių, svarbiausias šios ligos rizikos veiksnys yra senėjimas. Neabejotina, kad Parkinsono ligos progresavimui įtakos turi oksidacinio streso kaupimasis ir antioksidantų išeikvojimas, dėl to blogėja smegenų mitochondrijų bioenergetinis pajėgumas [27, 28].

Atsižvelgiant į tai, kad daugumai PD sergančių pacientų pasireiškia besikaupianti oksidacinė žala, kai kurie klinikiniai tyrimai parodė gydymo antioksidantais, pavyzdžiui, NAC, poveikį [29, 30].

 

Taip pat rekomenduojame skaityti:

 

Literatūra:

  1.  Ajakiri “Mida arstid sulle ei räägi”. November 2020 Nr 11 (71)
  2.  Agarwal A, Allamaneni SSR. Oxidants and antioxidants in human fertility. Middle East Fertil Soc J. 2004;9(3):187–197.
  3. Glutatioon – Vikipeedia (wikipedia.org)
  4. N-acetyl Cysteine: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dose & Precautions (rxlist.com)
  5. NAC (N-atsetüültsüsteiini) 9 parimat eelist – teie keha tervis (prirucnik.hr)
  6.  Oxitres-Post-2-B.pdf (steadfast.co.in)
  7.  Efficacy of Ascorbic Acid (Vitamin C) and/N-Acetylcysteine (NAC) Supplementation on Nutritional and Antioxidant Status of Male Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) Patients – PubMed (nih.gov)
  8.  The role for N-acetylcysteine in the management of COPD – PMC (nih.gov)
  9.  Full article: Effect of High/Low Dose N-Acetylcysteine on Chronic Obstructive Pulmonary Disease: A
  10.  Systematic Review and Meta-analysis (tandfonline.com)
  11.  N-acetylcysteine in COPD: why, how, and when? – PMC (nih.gov)
  12.  Efficacy of oral long-term N-acetylcysteine in chronic bronchopulmonary disease: a meta-analysis of published double-blind, placebo-controlled clinical trials – PubMed (nih.gov)
    [N-acetylcystein in the therapy of chronic bronchitis] – PubMed (nih.gov)
  13.  The effect of oral N-acetylcysteine in chronic bronchitis: a quantitative systematic review | European Respiratory Society (ersjournals.com)
  14.  Dietary cysteine and other amino acids and stroke incidence in women – PubMed (nih.gov)
  15.  Infertility observed in reproductive toxicity study of N-acetyl-L-cysteine in rats – PubMed (nih.gov)
  16.  Prescott, L. F., Illingworth, R. N., Critchley, J. A., Stewart, M. J., Adam, R. D., & Proudfoot, A. T. (1979). Intravenous N-acetylcystine: the treatment of choice for paracetamol poisoning. British medical journal, 2(6198), 1097–1100. https://doi.org/10.1136/bmj.2.6198.1097
  17.  Caring for the mother, concentrating on the fetus: intravenous N-acetylcysteine in pregnancy – PubMed (nih.gov)
  18.  The Antioxidant Role of Glutathione and N-Acetyl-Cysteine Supplements and Exercise-Induced Oxidative Stress – PMC (nih.gov)
  19.  Environmental tobacco smoke exposure does not prevent corticosteroids reducing inflammation, remodeling, and airway hyperreactivity in mice exposed to allergen – PMC (nih.gov)
  20.  IL-27/IFN-γ induce MyD88-dependent steroid-resistant airway hyperresponsiveness by inhibiting glucocorticoid signaling in macrophages – PubMed (nih.gov)
  21.  Preventive effect of N-acetylcysteine in a mouse model of steroid resistant acute exacerbation of asthma – PMC (nih.gov)
  22.  Effectiveness of oral N -acetylcysteine in a rat experimental model of asthma – PubMed (nih.gov)
  23.  The role of oxidative stress in Alzheimer disease – PubMed (nih.gov)
  24.  Reactive Oxygen Species Mediate Cellular Damage in Alzheimer Disease – PubMed (nih.gov)
  25.  Lipoic acid and N-acetyl cysteine decrease mitochondrial-related oxidative stress in Alzheimer disease patient fibroblasts – PubMed (nih.gov)
  26.  Are dopaminergic neurons selectively vulnerable to Parkinson’s disease? – PubMed (nih.gov)
  27.  Age-dependent impairment of mitochondrial function in primate brain – PubMed (nih.gov)
  28.  Age-related modifications of cytochrome C oxidase activity in discrete brain regions – PubMed (nih.gov)
  29.  N-acetyl-cysteine in the treatment of Parkinson’s disease. What are we waiting for? – PubMed (nih.gov)
  30.  Targeting α-synuclein for treatment of Parkinson’s disease: mechanistic and therapeutic considerations – PubMed (nih.gov)

 

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis