Ajurvedoje populiarus augalas nervų sistemai

Ašvaganda, arba kitaip dar vadinama Migdomoji vitanija (lot. – Withania somnifera) – vidurio rytuose paplitęs augalas, labai populiarus Indijoje. Tai iki 1,5 m. aukščio galintis užaugti krūmas, kuris turi išskirtinai ilgas ir gumbuotas šaknis. Būtent iš šaknų ekstrakto ajurvedos medicinoje ir buvo gaminamas tonikas pavadinimu Ašvaganda. Šio augalo šaknies ekstraktas dar apibūdinamas kaip afrodiziakas, antiparazitinis ir stimuliuojantis preparatas, taip pat tinkamas nervų sistemai augalas.

Medicinoje naudojamos ir kitos augalo dalys, pavyzdžiui, sėklos, lapai, uogos, tačiau populiariausiai naudojamas šaknies ekstraktas. Manoma, kad šis augalas padeda žmogaus nervų sistemai – organizmui prisitaikyti prie streso, atkurti balansą. Taip pat žinomos Ašvagandos diuretinės (šlapimą varančios) savybės, seduojantis – migdantis ir raminantis poveikis. Bioaktyvūs junginiai, randami šio augalo sudėtyje, yra vitanolidai (angl. – withanolides) – tai natūralūs gamtoje aptinkami steroidai [1, 2].

Manoma, kad šis augalas padeda žmogaus nervų sistemai – organizmui prisitaikyti prie streso, atkurti balansą. Taip pat žinomos Ašvagandos diuretinės savybės, seduojantis – migdantis ir raminantis poveikis.

Nervų sistemai – normaliai jos funkcijai palaikyti

Tradiciškai nuo seno naudotas Ašvaganda šaknies ekstraktas, nes buvo pastebėta jo poveikis gerinant atmintį. Dar 2012 m. publikuoti tyrimai, kuomet specialiais metodais žiurkėms sukelta hipobarinė hipoksija (paprastai kalbant – deguonies trūkumas smegenyse, ko pasekoje prastėja atmintis). Tirta giliai smegenų struktūrose esančios medžiagos, rodančios oksidacinį stresą. Pastebėta, kad Ašvaganda sumažino neuronų pažeidimą ir kenksmingų medžiagų kiekį smegenų struktūrose [3]. Cohrane duomenų bazėje publikuota nemažai tyrimų, įrodančių Ašvagandos efektyvumą nervų sistemai. Pavyzdžiui, nerimui lengvinti [4].

2017 m. Journal of dietary supplements (liet. – maisto papildų žurnale) publikuotas tyrimas, kurio metu tirti 50 pacientų, turinčių lengvą pažintinių funkcijų sutrikimą. 8 savaites tiriamieji vartojo arba placebo, arba Ašvaganda šaknies ekstraktą. Atmintis ir pažintinės funkcijos vertintos specialiais standartizuotais testais. Prieita išvados, kad Ašvaganda gali pagerinti pažintines funkcijas, atmintį ir dėmesio koncentraciją [5].

nervu sistemai

Įtaka streso hormonams

Kuomet mes patiriame stresą, mūsų antinksčiai išskiria streso hormoną kortizolį. Yra žinoma, kad šis hormonas silpnina imunitetą, didina gliukozės kiekį kraujyje (nes reaguoja į žemą glikemiją) ir yra atsakingas už riebalų kaupimąsi organizme. Ilgalaikis kortizolio koncentracijos pakilimas turi įtakos suprastėjusiai vitamino D sintezei, osteoporozės atsiradimui. Prieš metus publikuotas dvigubai aklas tyrimas, kurio metu buvo lyginti Ašvagandos ir placebo poveikiai mažinant stresą sveikiems suaugusiems individams.

Manoma, kad Ašvagandos stresą mažinantis poveikis pasireiškia reguliuojant pagumburio – hipofizės – antinksčių ašį. Rytinis kortizolio kiekis buvo statistiškai reikšmingai mažesnis tiems tiriamiesiems, kurie vartojo Ašvagandą. Taip pat ir DHEAS (dehidroepiandrosterono sulfato) – vyriškojo hormono koncentracija buvo kiek mažesnė. Esant per didelei šio hormono koncentracijai moterims atsiranda policistinių kiaušidžių sindromas, o taip pat padidėja plaukuotumas, spuoguotumas, atsiranda menstruacijų ciklo sutrikimai, vyrams pasireiškia ankstyvas nuplikimas [6].

Reprodukcinės sistemos veiklai

Reprodukcinė žmogaus organizmo sistema yra atsakinga už dauginimosi funkciją. Pastaruoju metu nevaisingumas tampa didele problema visame pasaulyje. Yra patikimų duomenų, kad Ašvaganda gali pagerinti reprodukcinės sistemos veiklą. Atliktas tyrimas su 46 pacientais vyrais, kuriems nustatyta oligospermija – per mažas spermatozoidų skaičius. Dalis pacientų vartojo Ašvaganda šaknies ekstraktą (675 mg/d padalintą į tris dozes 90 dienų), kita dalis gavo placebo. Ašvaganda šaknies ekstraktą vartoję pacientai turėjo didesnį spermatozoidų skaičių, didesnį spermos tūrį ir geresnį spermatozoidų aktyvumą [7].

Taip pat yra duomenų, kad Ašvaganda šaknies ekstraktas gali pagerinti ne tik vaisingumą, bet ir pačią seksualinę funkciją. 2016 m. Cochrane duomenų bazėje publikuotas tyrimas, kurio metu atskleista, kad Ašvaganda šaknies ekstraktas pagerina seksualinę moterų funkciją (susijaudinimą, lubrikaciją, pasitenkinimą ir orgazmą, o taip pat padidina sėkmingų sueičių skaičių). Šie rodikliai vertinti specialiais standartizuotais klausimynais (Female Sexual Function Index (FSFI) Questionnaire ir Female Sexual Distress Scale (FSDS)) [8].

Tyrimai apie saugumą

Nors dauguma mokslinių tyrimų su Ašvaganda yra atliktų Indijoje – ten, kur labiausiai paplitęs jos vartojimas, tačiau KSM-66 ekstraktas parduodamas ir Europoje. Manoma, kad tai efektyviausia šio augalo dalis, nes padeda nervų sistemai, reguliuoti svorį, gerinti fizinį pajėgumą, didinti raumenų masę ir jėgą, o taip pat, kaip jau minėta aukščiau, – gerinti protinę veiklą [9]. Yra atlikta pakankamai mokslinių tyrimų, įrodančių Ašvagandos saugumą [5]. Tyrimai, ieškantys atsakymo apie Ašvagandos efektyvumą vartojant kartu su antidepresantais ir sergant psichiatrinio spektro ligomis (pavyzdžiui, obsesiniu kompulsiniu sutrikimu) taip pat įrodo ir preparato saugumą [10]. Tačiau kaip ir daugelio kitų augalinių preparatų, Ašvagandos rekomenduojama vengti nėščioms, žindančioms ir mažiems vaikams [11].

 

Daugiau apie Ashwaganda augalo savybes galite skaityti ir kitame mūsų straipsnyje – čia.

 

Literatūros šaltiniai:

  1. https://www.drugs.com/npp/ashwagandha.html
  2. Singh N, Bhalla M, de Jager P, Gilca M. An overview on ashwagandha: a Rasayana (rejuvenator) of Ayurveda. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2011;8(5 Suppl):208-213. doi:10.4314/ajtcam.v8i5S.9 (Indija)
  3. Baitharu I, Jain V, Deep SN, et al. Withania somnifera root extract ameliorates hypobaric hypoxia induced memory impairment in rats. J Ethnopharmacol. 2013;145(2):431-441. doi:10.1016/j.jep.2012.10.063 (Indija)
  4. Sud  KS, Thaker  AB. A randomized double blind clinical study of Ashwagandha on generalised anxiety disorder. Journal of ayurveda and integrative medicine. 2013; 4(null): 1. (Indija)
  5. Choudhary D, Bhattacharyya S, Bose S. Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions. J Diet Suppl. 2017;14(6):599-612. doi:10.1080/19390211.2017.1284970 (Indija)
  6. Lopresti AL, Smith SJ, Malvi H, Kodgule R. An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract: A randomized, double-blind, placebo-controlled study. Medicine (Baltimore). 2019;98(37):e17186. doi:10.1097/MD.0000000000017186 (Australija)
  7. Vijay R. Ambiye, Swati Dongre, Pradnya Aptikar, Madhura Kulkarni, Atul Dongre. Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine; 2013. https://doi.org/10.1155/2013/571420 (Indija).
  8. Dongre S, Langade D, Bhattacharyya S. Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Extract in Improving Sexual Function in Women: A Pilot Study. Biomed Res Int. 2015;2015:284154. doi:10.1155/2015/284154 (Indija).
  9. https://www.ingredientsnetwork.com/47/pdcnewsitem/07/68/70/Ashwagandha%20-%20Navigating%20European%20regulations%20(white%20paper).pdf
  10. Jahanbakhsh SP, Manteghi AA, Emami SA, et al. Evaluation of the efficacy of Withania somnifera (Ashwagandha) root extract in patients with obsessive-compulsive disorder: A randomized double-blind placebo-controlled trial. Complement Ther Med. 2016;27:25-29. doi:10.1016/j.ctim.2016.03.018 (Iranas).
  11. https://www.drugs.com/npp/ashwagandha.html

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis