Ashwagandha. Kaip ir Kinijos tradicinėje medicinoje žinomas ženšenis, ilgos rudos ashwagandha (lot. Withania somnifera) šaknys kelis tūkstančius metų buvo plačiai žinomos ir naudojamos Indijos liaudies medicinoje. Šis krūmo pavidalo augalas auga Indijoje ir Nepale; jo žiedai yra nedideli, žali, sunokęs vaisius yra raudonai oranžinis ir savo forma yra panašus į mums žinomą peruvinę dumplūnę (Physalis).

Ashwagandha kaip natūrali streso mažinimo priemonė

Ashwagandha, liaudyje dar vadinama žiemine vyšnia, labiausiai yra žinoma kaip stresą mažinantis augalas ir yra priskiriama adaptogenų grupei. Tačiau skirtingai nuo stimuliuojantį poveikį turinčio kininio ženšenio, Ashwagandha veikia migdančiai ir raminančiai. Šis augalas yra vienas iš retų raminančių adaptogenų, kuris tradiciškai yra naudojamas nerimui mažinti, padeda išvengti blogų sapnų, taikomas lengvos formos obesinio-kompulsinio sutrikimo gydymui, kovai su nemiga ir nervų sistemos veiklai gerinti. Augalo pavadinimo tiesioginis vertimas iš lotynų kalbos reiškia „migdantis“, tačiau augalo pavadinimas „Ashwagandha“ vis tik yra kilęs iš sanskrito kalbos dviejų žodžių derinio: „ashva“, reiškiančio arklį ir „gandha“, kuris reiškia kvapą. Šio augalo šaknis turi stiprų, į arklio panašų, kvapą.

ashwaganda nauda

Kas yra adaptogenas?

Adaptogenai yra stimuliuojančios, paprastai natūralios kilmės medžiagos. Mokslininkai dar nėra iki galo ištyrę kaip veikia adaptogenai, tačiau yra žinoma, kad jie itin veiksmingai veikia hormoninės sistemos pusiausvyrą. Adaptogeniniai augalai padeda sugrąžinti kūno pusiausvyrą nepaisant to, ar asmuo turi skydliaukės nepakankamumą, ar jos veiklos padidėjimą. Adaptogenai padeda apsaugoti organizmą nuo kenksmingų aplinkos veiksnių, gerina gyvybinių organų veiklą ir neleidžia jiems nukrypti nuo pusiausvyros. Adaptogenai taip pat gerina medžiagų apykaitą, padeda kūnui veikti našiu režimu ir neleidžia pulti ligoms.

Naudingosios Ashwagandha savybės

Ashwagandha dažniausiai yra naudojama esant šiems sutrikimams:
• nerimas, miego sutrikimai (nemiga), stresas
• sąnarių uždegimas, nugaros skausmai, raumenų reumatas
• skydliaukės veiklos sutrikimai
• peršalimo ligos, tuberkuliozė, astma ir bronchitas
• menstruaciniai skausmai
Taip pat manoma, kad Ashwagandha:
• stabilizuoja kraujo cukrų
• mažina cholesterolio lygį
• didina atsparumą
• padeda susikaupti
• stabdo senėjimą
• didina lytinį potraukį ir vaisingumą
• stimuliuoja antinksčių kapsules

 

Ashwagandha kaip pagalbinė priešuždegiminė priemonė

Ashwaganda šaknis turi priešuždegiminių savybių ir gali būti naudojama lengvų formų fibromialgijos (liga, kuriai dažniausiai yra būdingas raumenų skausmas, padidinto jautrumo taškai liečiant), neramių kojų sindromo, Tureto sindromo (pasireiškiančio garsiniais ir negarsiniais tikais) ir osteoartrito gydymui. Augalas gerai padeda esant autoimuniniams sutrikimams, kurie daro poveikį raumenims ir sąnariams, pavyzdžiui, gali būti naudojamas reumatinio artrito (chroniškas arba besivystantis sąnarių uždegimas), ankilozuojančio spondilito (chroniška stuburo liga), polimiozito (daugybinis raumenų uždegimas) ir reumatinės polimialgijos, kuriai yra būdingas kaklo, pečių, klubo raumenų skausmas ir rytinis raumenų stingulys, gydymui. Esant raumenų skausmams, augalas ypač veiksmingai veikia jeigu yra atsisakoma pagrindinių uždegimus sukeliančių medžiagų – patiekalų iš miltų ir cukraus. Ashwagandha gerina vyrų vaisingumą (didina spermatozoidų kiekį ir gerina lytinių ląstelių judrumą), didina lytinį potraukį; joje yra daug geležies, todėl padeda esant anemijai. Ashwagandha taip pat stimuliuoja skydliaukės veiklą. Tyrimas su pelėmis po 20 dienų naudojimo parodė žymų hormonų T3 (18 %) ir T4 (111 %) lygio padidėjimą (Panda, 1998).

Dozavimas

Reikia pažymėti, kad tinkamai naudojami augaliniai adaptogenai neveikia toksiškai. Tačiau būtina atkreipti dėmesį į tai, kad prieš pradedant juos vartoti, dėl kiekio ir vartojimo būdų reikėtų pasitarti su šioje srityje patyrimo turinčiu terapeutu, konsultantuarba gydytoju. Ashwaganda miltelių galima užbarstyti ant košės, vaisių kokteilio, gerti kaip arbatą, o esant nemigai, arbatinį šaukštelį miltelių įmaišyti į karštą pieną. Rekomenduojamas ashwaganda kiekis yra 2–4 (1–2 g) kapsulės per dieną, užgeriant vandeniu, laikantis terapeuto arba gydytojo nurodymų. Dozė ir augalo poveikis priklauso nuo asmens amžiaus, svorio, sveikatos būklės ir vartojamų vaistų.

Įspėjimas

Ashwagandha sulėtina centrinės nervų sistemos veiklą, todėl yra rekomenduojama bent dvi savaites iki planuojamos operacijos ir anestezijos nustoti vartoti Ashwagandha, nes augalo vartojimo metu kitų vaistų poveikis gali būti stipresnis nei įprastai. Taip pat Ashwagandha gali sustiprinti migdomųjų ir raminančiųjų vaistų poveikį, todėl jų nereikėtų vartoti kartu. Taip pat augalo nerekomenduojama vartoti maitinant krūtimi ir nėštumo metu.

 

Daugiau apie Ashwaganda augalo savybes galite skaityti ir kitame mūsų straipsnyje – čia.

 

 

Literatūros šaltiniai:

1. http://realitysandwich.com/171189/adaptogens_herbs/
2. https://draxe.com/nutrition/ashwagandha-benefits/
3. S.Foster and R.L.Johnson „Desk Reference to Nature ’s Medicine“.

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis