SKYDLIAUKĖ – skydliaukės ligos, skydliaukės uždegimas, skydliaukės nepakankamumas, skydliaukės hiperfunkcija

Skydliaukės ligos ir jos funkcijos sutrikimai yra viena iš šių laikų labiausiai paplitusių ir nepastebimų epidemijų. Daugelis ligų, o taip pat ir skydliaukės ligos, yra susijusios su oro, vandens ir maisto užterštumu, toksinais, nesveika mityba ir stresu. 

Apie skydliaukės funkcijos sutrikimus kalbama mažai, todėl tūkstančiai nuo šių ligų kenčiančių žmonių yra palikti nežinioje. Kai supa nežinia, yra sudėtinga gydyti ligas.

Todėl norėjome sužinoti, kodėl skydliaukės funkcijos sutrikimai yra taip išplitę. Susipažinome su keliais šaltiniais ir radome faktų, kurie galėtų sudominti. Jeigu turite rūpesčių dėl skydliaukės, šiame straipsnyje rasite atsakymus į šiuos klausimus:

  • Kur yra skydliaukė ir kokia yra jos funkcija,
  • Skydliaukės ligos ir jų aprašymai,
  • Kokie yra dažniausi skydliaukės ligų simptomai,
  • Tikrosios skydliaukės ligų priežastys,
  • Kokios emocijos sukelia skydliaukės sutrikimus ir kaip jų vengti,
  • Kaip sužinoti, ar kenčiate nuo skydliaukės veiklos sutrikimo,
  • Kokie maisto produktai ir maisto priedai padeda gydyti skydliaukės ligas.

Platus skydliaukės veiklos sutrikimų mastas

Remiantis Amerikos skydliaukės asociacijos (ATA) duomenimis, pasaulyje beveik 200 milijonų žmonių turi problemų su skydliauke, o 50 proc. liga nėra diagnozuota. Vien tik Jungtinėse Amerikos Valstijose su skydliauke susijusios ligos pasiekė tiesiog epidemijos lygį, nerimą kelia nediagnozuoti arba klaidingai diagnozuoti atvejai.

Daugiau nei 20 milijonų amerikiečių kenčia nuo skydliaukės ligų, o daugiau nei 12 proc. Amerikos gyventojų su skydliauke susijusios ligos užpuola gyvenimo eigoje. Šokiruojanti naujiena – JAV beveik pusė moterų ir ketvirtadalis vyrų miršta su uždegiminės skydliaukės požymiais.

Deja, Estijoje tokie tyrimai nėra atilikti, todėl tokių duomenų nėra. Šiek tiek duomenų galima rasti Kairi Bregadze 2017-06-06 atliktoje www.rahvaalgatus.ee apklausoje „Sąmoningumo didinimas dėl skydliaukės ligų“, kurį pasirašė 619 asmenų.

Visi pasirašiusieji nebūtinai gali turėti skydliaukės sutrikimų, be to gali būti, kad apklausa nepasiekė nuo skydliaukės sutrikimų kenčiančių asmenų; asmenys, patiriantys skydliaukės ligų simptomus net ir nežino, kad jie serga šia sekinančia liga. Todėl tikriausiai ir Estijoje daug žmonių kenčia nuo skydliaukės sutrikimų. 

Labai gaila, kad daugelis skydliaukės ligų atveju nediagnozuojami, nes laiku nesiimat reikiamų priemonių ir negydant ligų, žymiai padidėja rizika susirgti depresija, osteoporoze, širdies-kraujagyslių, lytinių organų, nervų sistemos ir kitomis ligomis. 

Dėl sutrikusios skydliaukės veiklos gali atsirasti įvairių organizmo sutrikimų – struma, hipertiroiditas, skydliaukės hiperfunkcija, hipoterozė, skydliaukės nepakankamumas, skydliaukės uždegimas, tireotoksikozė, naujagimių tireotoksikozė, pogimdyminis tiroiditas, Bazedovo liga, autoimuninis tiroiditas (Hašimoto sindromas), skydliaukės vėžys ir kt.

Išvada: skydliaukės ligos yra labai paplitusios visame pasaulyje.

Skydliaukės vieta ir jos funkcija

Skydliaukė yra didžiausia sekrecijos liauka, esanti kakle, prieš kvėpavimo kanalą ir gerklę ir jų šonuose. Pavadinimas yra susijęs su skydliaukės kremzle. Kaklo priekinėje dalyje esanti drugelio formos skydliaukė yra sudaryta iš dviejų sąsmauka sujungtų skilčių. Pagrindinė skydliaukės funkcija – gaminti organizmo medžiagų apykaitą, augimą ir vystymąsi reguliuojančius hormonus. Minėti hormonai yra tikroksinas (T4) ir trijodtironinas (T3).

Skydliaukės ligos ir jų apibūdinimai

Skydliaukės uždegimas (tiroiditas)

Skydliaukės uždegimas (tiroiditas) pažeidžia skydliaukės liaukas gaminančias ląsteles, todėl sutrinka hormonų gamyba.

Skydliaukės nepakankamumas (hipoparatirozė)

Esant skydliaukės nepakankamumui, skydliaukė gamina nepakankamai hormonų; jeigu hormonų kraujyje yra per mažai, diagnozuojamas skydliaukės nepakankamumas (hipoparatirozė). Hormonų gamybą padeda reguliuoti speciali smegenų dalis – hipofizė, kuri gamina skydliaukę stimuliuojantį hormoną (TSH). Įtariant skydliaukės funkcijos sutrikimą, pirmiausia atliekami kraujo tyrimai šiam hormonui nustatyti.

95 proc. sveikų žmonių TSH vertė yra tarp 0,4 ir 2,5 mIU/L. THS referencine verte yra laikoma: 0,4–4,0 mIU/L.

Skydliaukės nepakankamumo požymiai yra šie: nepriklausomai nuo suvartojamų kalorijų, kyla kūno svoris, kietėja viduriai, aukštas cholesterolio lygis, nuolatinis nuovargis ir jaučiamas šaltis, su plaukais ir oda susijusios problemos, nereguliarus menstruacijų ciklas.

väsimus

Skydliaukės hiperfunkcija (tireotoksikozė)

Jeigu skydliaukė gamina per daug hormonų, kenčiama nuo skydliaukės hiperfunkcijos (tireotoksikozės).

Skydliaukės hiperfunkcijos simptomai yra šie: svorio kritimas, padidėjęs apetitas, nervingumas, padidėjęs dirglumas, nerimas, jautrumas karščiui, padidėjęs prakaitavimas, šilta, drėgna oda, silpni, lūžinėjantys plaukai, nuovargis, mieguistumas, raumenų traukuliai, kaulų skausmai, žarnyno veikos pagreitėjimas (gali būti paleisti viduriai), nereguliarūs menstruacijų ciklai.

Gali būti ir širdies ritmo sutrikimų, padidėjusios išvirtusios akys, tireotoksikozinė krizė – šie simptomai gali atsirasti savaime, jeigu nuo skydliaukės hiperfunkcijos kenčiantiems asmenims duodamas jodas arba pasibaigus tireotoksikozės gydymui.

Charakteringi požymiai: stiprus širdies plakimas, padidėjęs pulsas, aukšta temperatūra, vandens praradimas, baimės jausmas, nerimas, pykinimas, paleisti viduriai, raumenų silpnumas. Šis sutrikimas gali komplikuotis į sąmonės sutrikimus, komą ir inkstų apvalkalo nepakankamumą, kraujo apytakos sustojimą.

Padidėjusi skydliaukė (gūžys, struma)

Struma yra vadinama padidėjusi, patinusi skydliaukė. Skydliaukės dydis yra nustatomas apčiuopiant arba ultragarsu. Atlikus ultragarso tyrimus, skydliaukę galima tiksliai išmatuoti ir apskaičiuoti jos tūrį.

Suaugusių moterų liaukos maks. norma yra 18 ml, vyrų – 25 ml. Moterys nuo skydliaukės padidėjimo kenčia dažniau nei vyrai. Apčiuopiant arba atlikus ultragarso tyrimus galima nustatyti skydliaukės pakitimus, rasti mazgus, cistas ir pan. Jeigu padidėjusioje skydliaukėje yra mazgų, diagnozuojama mazginė struma.

Autoimuninis skydliaukės uždegimas (Hašimoto tiroiditas)

Medicinos portalas inimene.ee Hašimoto tiroiditą (chronišką autoimuninį tiroiditą) apibudina kaip autoimuninę ligą, kurią sukelia organizmo reakcija į skydliaukę, kaip į svetimkūnį audinį ir pradeda ją pulti antikūniais. Ligai poveikį turi ir genetinis polinkis, paveldimumas. Liga gali pasireikšti bet kokiame amžiuje, tačiau dažniau ja suserga vidutinio amžiaus moterys.

Skydliaukės antikūniai matuojami TPO. Atlikti skydliaukės peroksidazės (TPO Ak) analizę rekomenduojama norint nustatyti skydliaukės ligų, ypač skydliaukės nepakankamumo (hipoparatirozės) priežastis. Viena iš pagrindinių hipoparatirozės atsiradimo priežasčių yra autoimuninis mechanizmas ir tam tikri skydliaukės komponentų antikūniai. TPO Ak referencinė vertė yra: < 60 IU/ml. Esant aukštam uždegimui, rodikliai gali būti 1000 ir daugiau IU/ml.

Skydliaukės vėžys (piktybinis skydliaukės auglys)

Skydliaukės vėžys (piktybinis skydliaukės auglys) yra liga, kurios metu neribotai išviešėja skydliaukės ląstelės.

Pogimdyminis tiroiditas gali pereiti į hipoparatirozę. Nuo jos kenčia 5–9 proc. moterų.

Skydliaukės sutrikimus gali sukelti bakterijos, virusai, spinduliavimas, toksinai, grybeliai arba parazitai.

Moterys nuo skydliaukės uždegimo kenčia kur kas dažniau, nei vyrai, dažniausiai suserga 30–50 metų asmenys. Deja, medicina negali nustatyti, kodėl moterys nuo skydliaukės susirgimų kenčia dažniau nei vyrai ir kodėl sutrikimai atsiranda būtent po gimdymo. Straipsnyje pabandysime į tai atsakyti. Sudėtingi šių ligų pavadinimai ir jų apibrėžtys nepaaiškina tikrųjų skydliaukės sutrikimų priežasčių.

Išvada: skydliaukės sutrikimai vadinami skirtingai, priklausomai nuo to, kokia kryptimi ir kokią stadiją pasiekė skydliaukės sutrikimas.

Kokie yra skydliaukės veiklos sutrikimų simptomai?

  • Dažniausi skydliaukės ligų simptomai yra šie:
  • nuovargis,
  • mieguistumas dieną, po gerai išmiegotos nakties,
  • mieguistumas,
  • miego sutrikimai,
  • karščio priepuoliai,
  • juntamas šaltis,
  • lėtas širdies darbas ir širdies plakimas,
  • atminties susilpnėjimas,
  • dėmesio sutrikimai,
  • menstruacinio ciklo sutrikimai,
  • nervų sistemos sutrikimai,
  • virškinimo sistemos sutrikimai,
  • svorio augimas ir sumažėjimas,
  • išvirtusios akys (esant hiperfunkcijai).

Daugelis iš šių simptomų gali tikti ir kitoms ligoms, todėl ne visada pagal juos galima diagnozuoti skydliaukės sutrikimus.

Išvada: simptomai parodo, kad skydliaukės uždegimas trunka jau gana ilgai.

Skydliaukės sutrikimų istorija ir jų tikroji priežastis.

Skydliaukės sutrikimai iš tiesų yra gana nauja liga. XVIII-XIX amžių sandūroje, prasidėjus industrinei revoliucijai, žmonės susidūrė su rimtomis skydliaukės problemomis. Iki tol susirgimas struma nebuvo žinomas. Šią ligą sukelia jodo ir cinko trūkumas arba apsinuodijimas sunkiaisiais metalais, pavyzdžiui, gyvsidabriu.

Kai gamyklos pradėjo nuodingus sunkiuosius metalus leisti į upes, upelius ir ežerus, o fabrikai į orą išmesti nuodingas chemines medžiagas, su kuriomis žmonių organizmas nebuvo iki tol susidūręs, skydliaukė priėmė šį smūgį. Ji nebuvo apsaugota nuo nuodingų medžiagų, todėl susirgimai struma pradėjo vis labiau plisti.

reostus

Atėjus XX amžiui, pradėta grobti maistines medžiagas iš javų, daržovių ir vaisių, o maistą pakuoti į švinines skardines. Švinas yra strumą sukeliantis sunkusis metalas. Dėl šių priežasčių ir nepakankamos mitybos žmonija tapo itin pažeidžiama.

Dėl visų šių priežasčių XX amžiaus pradžioje itin padaugėjo virusinių susirgimų, o moterims atsirado įvairūs besiskiriantys nuo strumos, su skydliauke susiję simptomai. Dabar, praėjus daugeliui metų, skydliaukės uždegimas, buvo pavadintas tiroiditu. Prie skydliaukės funkcijos sutrikimų dar priskiriami Hašimoto liga ir hipotireozė. Šių paslaptingų sutrikimų šiuolaikinė medicina dar iki galo nėra ištyrusi. 

Išvada: skydliaukės ligas įtakojo pramoninės plėtra ir tarša, dėl kurių pradėjo plisti virusai.

Hipotireozė ir Hašimoto sindromas

Skydliaukė yra labai svarbus organas. Skydliaukės hormonai, kurių sudėtyje yra jodo (kalcitoninas, trijodtironinas, tiroksinas), reguliuoja ir daro poveikį medžiagų apykaitai ir nervų sistemos procesams, lyties organams ir pieno liaukų vystymuisi bei veiklai. Skydliaukės veiklą reguliuoja pagumbrio liauka ir hipofizė. Skydliaukė turi tiesioginės įtakos centrinei nervų sistemai.

Skydliaukė yra susijusi ir su medžiagų apykaita – nuo jos veiklos priklauso, ar jaučiatės energingi. Ji daro poveikį kiekvienai kūno ląstelei. Jeigu skydliaukė gamina daug hormonų, ląstelės gauna signalą pasisavinti gliukozę ir paversti ją gijimui arba dauginimusi reikalinga energija.

Jeigu skydliaukė gamina nepakankamai hormonų, ląstelės gauna signalą nurimti ir atidėti energijos apykaitą vėlesniam laikui. Tai padeda užtikrinti, kad organizmo funkcijos veiktų vienodu greičiu. Bėgant laikui žemas skydliaukės hormonų lygis sukelia energijos deficitą, nes dėl hormonų nepakankamumo  ląstelės negauna deramų nurodymų.

Jeigu skydliaukės veikia tinkamai, be sutrikimų veikia visas organizmas. Tačiau, jeigu skydliaukės veikla sutrinka, pradeda pulti ligos.

Hipotireozė yra vadinamas sutrikimas, kai skydliaukė gamina nepakankamai hormonų – tai yra ankstyvoji tirodito stadija.

Hipotireozė ir Hašimoto tiroditas – tai ne tradicinė struma, kurią sukelia jodo deficitas ir skydliaukėje susikaupę toksinai. Šie sudėtingi pavadinimai paaiškina, kas gi organizme iš tikrųjų vyksta.

Medikų nuomone, Hašimoto sindromą sukelia imuninės sistemos sutrikimas, dėl kurio skydliaukė priimama kaip organizmo svetimkūnis ir jai yra paskelbiamas karas. Knygos „Medicinos mediumas“ autorius Anthony Williamas teigia, kad taip nėra. Organizmas nepuola pats savęs. Imuninė sistema nėra pakvaišusi ir nepuola mūsų organų. Tai – klaidinga teorija apie autoimunines ligas.

Dėmesio! Apie 95 proc. skydliaukės sutrikimų, taip pat ir Hašimoto sindromas, yra sukelti virusų. Kiti atsiranda dėl radiacijos. Epštein-Barr (EBV) virusas išderina visą mūsų imuninę sistemą.

Kas yra Epštein-Barr virusas?

Nors Epštein-Barr virusą  (EBV) 1964 m. atrado du garsūs gydytojai, šios ligos raida buvo sekama nuo XX amžiaus pradžios – daugiau nei pusė amžiaus prieš tai, kai pramonės įmonės pradėjo savo teršalus leisti į vandens telkinius ir teršti aplinką augalų apsaugos priemonėmis ir kitais nuodais.

Senųjų kartų EBV virusai veikia gana lėtai ir simptomai gali išryškėti tik žmogaus gyvenimo pabaigoje. Net ir tokiu atveju, jų sukelta žala nėra labai didelė. Daugelis žmonių turi neagresyvių EBV kamienus.

Epstein-barri-viirus

Deja, Epštein-Barr virusas per dešimtmečius mutavo ir kiekviena nauja virusų karta yra pavojingesnė už ankstesnes. Gydytojai gana retai pripažįsta EBV, kaip visų kitų problemų pradinę priežastį, be to, net ir nustačius šį virusą, gydytojai nežino, kaip jį gydyti.

Epštein-Barr virusas turi keturias stadijas. Po ilgo inkubacinio laikotarpio, kuris paprastai vyksta kepenyse, virusas pakyla į skydliaukę ir įsiskverbia į jos audinius. Bėgant laikui virusas susilpnina skydliaukę ir organizmui reikalingų hormonų veiklos intensyvumą.

Praėjus kuriam laikui, Epštein-Barr virusas sukelia skydliaukės uždegimą, todėl skydliaukės nepakankamumas virsta autoimunine liga – Hašimoto tiroiditu.  Tai nereiškia, kad kūnas pradeda pats save pulti, tačiau dėl EBV virusų ir kitų patologinių mikroorganizmų išskiriamų toksinų, imuninė sistema turi sunkumų apsaugoti organizmą.

Epštein-Barr virusas aktyvuojasi sunkiais gyvenimo laikotarpiais, kai patiriamas stresas dėl kokių nors nelaimių arba traumų – pavyzdžiui, susirgus ar mirus artimam asmeniui, dėl išgyvenimų dėl nelaimingos meilės, ilgų ir sunkių egzaminų sesijų ir pan. EBV dažnai pasireiškia ir tada, kai organizmas pergyvena intensyvius hormoninius pokyčius paauglystės, nėštumo ar menopauzės metu. Moterims šis laikotarpis paprastai yra gimdymas.

Po gimdymo moterys dažnai gali justi įvairius simptomus, pavyzdžiui, nuovargį, skausmus ir kitus negalavimus, depresiją. Tokiu atveju EBV nepasinaudoja jūsų silpnumu, tačiau viruso veiklą suaktyvina hormonai ir stresą sukeliantys hormonai, kurie yra jo maisto šaltiniai.

EBV gali sukelti ir sunkieji metalai. Šis virusas paprastai slepiasi valymo funkcijas atliekančiuose organuose – kepenyse ir blužnyje, nes juose renkasi likutinės medžiagos ir teršalai: gyvsidabris, švinas, dioksinai ir kiti toksinai. Šie toksinai stimuliuoja viruso veiklą. Apie keturias Epštein-Barr viruso vystymosi stadijas galite pasiskaityti čia Kas yra Epštein-Barr virusas? 

Išvada: Epštein-Barr viruso veiklą aktyvuoja streso hormonai ir toksinų gausa.

Kaip šiais laikais yra gydomos skydliaukės ligos? 

Žmoniją užpuolė nauja skydliaukės ligų banga, dešimtys milijonų žmonių, dažniausiai moterys net ir nežino, kad kenčia nuo skydliaukės ligų, tačiau jų gyvenimo kokybė yra nukentėjusi. Pacientams, kuriems yra diagnozuoti skydliaukės sutrikimai, skiriami sintetiniai ir iš gyvūnų skydliaukės pagaminti vaistai, kurie slopina simptomus, tačiau nepadeda, jiems siūlomi vaistai su radioaktyviuoju jodu, kuris gali dar labiau pažeisti skydliaukę.

Skydliaukės gydymui dažnai yra naudojami antibiotikai, o ūmaus uždegimo atveju skiriamos priešuždegiminės medžiagos (ibuprofenas), gliukokortikoidai (prednisolonas) ir preparatai su skydliaukės hormonais.

Atsiradus skydliaukės nepakankamumui ir chroniškam autoimuniniam uždegimui, skydliaukė yra gydoma hormonais. Skydliaukėje atsiradus mazgams yra skiriami gliukokortikoidai (prednisolonas) arba daroma operacija. 

Savo knygoje Anthony Williamas rašo, kad viena iš didžiausių klaidų yra tai, kad pacientai mano, kad skydliaukės vaistai veikia ligos sukėlėjus. Iš tiesų šie vaistai yra lengvi steroidai, kurie sulėtina imuninės sistemos reakciją į ligos simptomus ir juos sušvelnina, tačiau negydo ligos ir nesunaikina ligos sukėlėjų.

Steroidiniai junginiai yra koncentruoti hormonai, sulėtinantys ir „užspaudžiantys“ uždegimą bei imuninę sistemą. Hormonų koncentracija sausoje skydliaukėje veikia kaip imunosupresantas, sulėtinantis organizmo sugebėjimą reaguoti  į skydliaukės veiklą.

Dėmesio! Knygoje „Medicinos mediumas“ yra pateikta maitinimosi programa ir papildai, padedantys išsivaduoti nuo viruso ir patarimai, kaip gydyti pažeistą skydliaukę, kaip ją saugoti ir stiprinti. Rašytojas duoda vilties, kad galima susigrąžinti savo organizmo kontrolę.

Išvada: šiuolaikiniai skydliaukės vaistai yra steroidiniai junginiai, kurie iš tiesų yra koncentruoti hormonai. Jie sulėtina imuninės sistemos veiklą ir tuo pačiu uždegimą.

Emocinės skydliaukės priežastys

Skydliaukės problemas sukelia ne tik virusai, toksinai ir netinkama mityba – būtina atkreipti dėmesį į paslėptą stresą, kurį galėjo sukelti net ir jūsų protėvių baimės.

Evette Rose knygoje „Metafizinė anatomija – jūsų kūnas kalba, ar girdite?” rasite atsakymus, kokios baimės, stresas ir pasąmonės mintys gali sukelti skydliaukės ligas. 

Už skydliaukės negalavimų gali slypėti ilgalaikė ir gili baimė, kad į jus nekreipiama dėmesio arba esate suprantami neteisingai, todėl savo nuomonę reiškiate greitai ir paskubomis. Bijote, kad neturite pakankamai laiko išreikšti savo mintis, eikvojate daug energijos savo pasakojimams ir pastangoms, kad būtumėte suprasti. Jūsų pasąmonėje gali slypėti gili baimė dėl žodinių atakų, jeigu pašnekovas nesupras jūsų minčių ir idėjų.

Jūs jaučiate, kad jus puola tie, kurie turėtų jus suprasti, išklausyti ir apsaugoti. Tačiau būdami savo teritorijoje jūs jaučiatės tarsi puolami, su jumis blogai elgiamasi vietoje, kurioje turėtumėte jaustis saugiai ir be rūpesčių. Todėl jums atrodo, kad neturite jokios saugios vietos.

Galite jausti baimę, kad negaunate meilės ir niekas jūsų nesupranta. Todėl dažnai gali kilti net ir agresyvus pasąmoningas noras arba net per prievartą reikalauti supratimo ir artimųjų meilės, kurios esate verti.

Agresyvumas jums prilygsta norui būti gerbiamais, išgirstais, jaustis saugiu.

Baimės siekia vaikystę – jeigu tuo metu nesulaukėte pakankamai palaikymo, dėmesio, artumo, supratimo ir išklausymo, šių potyrių stygius gali sukelti savivertės deficitą. Jaučiatės, kad esate niekam nereikalingi, todėl gali kilti jausmas, kad esate niekam vertas, niekas jūsų nemyli, jūsų nuomonė ir veikla nėra svarbūs. Jūs tarsi nuolatos turite įrodinėti savo egzistavimą.

Tam tikrose situacijose galite tapti nuolankus ir tarsi atbukęs ir tokiu būdu slėptis nuo problemų. Jaučiatės kaltas ir kaltinamas dėl daugelio šeimyninio gyvenimo klaidų ir suklydimų. Jaučiate, tarsi turėtumėte pateisinti kiekvieną savo ketinimą ir tikslą, dar prieš priimdami sprendimą. Norėdami išvengti galimų kaltinimų ir puolimų, norite būti tikri, kad jūsų ketinimai yra suprantami.

Dažnai patenkate į dramatines situacijas, dažnai jaučiatės įskaudinti dėl galimų puolimų. Praryjate žodžius, kuriuos norėtumėte pasakyti ir nebegalite susilaikyti, todėl vėliau visa tai išreiškiate iškreiptai, kaip kaltinimus, piktai ir karštakošiškai. Tokie karštakošiški pareiškimai dažnai būna įtakoti ilgo susilaikymo ir komunikacijos trūkumo. Visi šie slopinami potyriai ir pažeidžia skydliaukę. 

Kodėl bijote išsakyti savo tiesas? Kas gali atsitikti, jeigu sakysite ką galvojate? Kas atitiko praeityje, kad bijote save išreikšti? Ar jūsų tėvai ir protėviai turėjo tas pačias baimes?

kipnääre-suhtlemisprobleem

Kas trukdo jums žodinės atakos metu išlikti ramiems, atsakyti nekeliant balso ir su meile.

Kuo didesnės su skydliauke susijusios problemos, tuo labiau vaikystėje nesijautėte mylimi ir saugūs. Šios baimės gali nekilti iš jūsų, o būti pasąmoningai paveldėtos iš protėvių.

Pabandykite prisiminti, kaip jūsų motina arba tėvas bendravo su savo tėvais, jūsų seneliais. Kaip jūsų motina sutarė su savo tėvais, giminaičiais, draugais ir bendradarbiais? Ar bendravimas buvo be įtampos, harmoningas, palaikantis, ar atvirkščiai, nuolatos buvo baramasi, kaltinama ir atstumiama? Tai trauma, susijusi su poreikiu būti pripažintam ir baimėmis. Ją gali sukelti meilės, maisto, dėmesio ir saugumo stygius.

Galite pastebėti, kad jūsų vaikai kalba agresyviai, nuolatos bijo būti neišgirsti, jiems neskiriama pakankamai laiko, jie nesijaučia suprasti, reikalingi, mylimi ir svarbūs.

Išvada: baimė, kad esu nevertinamas ir neišgirstas, sukelia stresą antinksčiuose ir skydliaukėje.

Kaip išsivaduoti iš šių baimių?

Mums gali padėti teigimas, taip vadinama afirmacija. Afirmacija tinka paslėptoms ir įkyrioms mintims pakeisti. Tai nėra būdas, kaip nudažyti gyvenimą šviesomis spalvomis arba pasiekti nerealių tikslų. Afirmacijos mums padeda išsivaduoti iš jausmo, kad esate jokios vilties nebeturinčios bejėgės aukos. Ji padeda mums sustiprėti iš vidaus, susitaikyti ir daugiau pamilti save bei kitus.

Sąmoninga afirmacija padeda perprogramuoti savo mintis, nes nukreipia energiją kita linkme. Vietoje to, kad įkyriai galvotume „Jaučiu, kad manęs nemyli“, galime šią mintį apsukti ir nuolatos sau kartoti „Esu apsuptas meilės, kurios man taip reikia“ ir kartoti tai iki tol, kol ši energija įsitvirtins ir pakeis nusistatymus, kurie remiasi baimėmis. 

Afirmacija padeda pajausti ir vizualizuoti sprendimą bei kitas galimybes. Suraskite labiausiai jums tinkančią frazę ir kartokite ją tol, kol ji persmelks visą jūsų kūną. 

Skydliaukės afirmacijų pavyzdžiai:

  • Esu išklausomas ir visi mane supranta.
  • Mano nuomonės yra klausoma.
  • Mano artimieji visada suranda laiko mane išklausyti, jie nori mane suprasti, su manimi skaitomasi, jie mane myli ir palaiko.
  • Turiu pakankamai laiko savo nuomonei išsakyti ir ją išreikšti.
  • Reikšdamas savo mintis jaučiuosi saugiai, nes aplinkiniai nori išklausyti mano mintis, suprasti ir su jomis yra skaitomasi. Esu palaikomas.
  • Aš traukiu žmones, kurie nori būti su manimi, manęs išklauso, supranta ir palaiko.
  • Esu vertinamas, turiu kuo pasidalinti su kitais.
  • Esu reikalingas.
  • Ir pan.

Išvada: teigiamos ir palaikančios afirmacijos ramina dvasią ir perprogramuoja baimės pilnas mintis.

Kaip diagnozuojamos skydliaukės ligos?

Jeigu įtariate, kad turite su skydliauke susijusių problemų arba ligų, tačiau nesate tuo tikri, paprašykite gydytojo atlikti kraujo tyrimus skydliaukės hormonų lygiui nustatyti. Turėtų būti nustatyti TSH, laisvieji T4, laisvieji T3 ir skydliaukės antikūniai TPO. Turint įtarimų, būtina pasitikrinti, nes negydomos skydliaukės ligos gali sukelti rimtus negalavimus ar net mirtį. Hormonų nepakankamumas arba perviršis gali suketi rimtas širdies problemas.

Kilpnääre-test

Kad būtų laiku skirtas gydymas, šeimos gydytojai skydliaukės testus TPO, T3, T4, THS, TG galėtų įtraukti į ankstyvojo ligų diagnozavimo kasmetinį patikrinimą. Taip pat reikėtų pasitarti su mitybos specialistais ir terapeutais, nes sergant skydliaukės ligomis yra svarbu tinkamai maitintis.

Dėmesį reikėtų atkreipti net ir tada, jeigu visi skydliaukės tyrimų rezultatai yra normos ribose, nes vis tiek galite turėti su skydliauke susijusių problemų. Net ir esant normaliems tyrimų rezultatams, daug žmonių, dažniausiai moterys, jaučia lengvus virusinio hipotiroidito požymius. Kartais skydliaukės ligų inkubacinis laikotarpis trunka mėnesius ar net metus, kol laboratoriniai tyrimai parodo skydliaukės veiklos sutrikimus. Be to, daugelio laboratorijų norminės vertės yra gana plačios, todėl lengvos ligos gali tiesiog praslysti.

Kokie maisto produktai ir papildai gydo skydliaukės sutrikimus?

Šiame skyriuje aptarsime maisto produktus, vaistinguosius augalus ir maisto papildus, kurie gydo pažeistą skydliaukę, stiprina visas su ja susijusias liaukas (antinksčius, hipofizę, kasą) ir sumažina skydliaukės virusinių ligų riziką. Skydliaukę teigiamai veikia bastutinės daržovės: žiediniai, lapiniai, gūžiniai kopūstai, kaliaropės ir pan.

kilpnääre-kapsad

Skydliaukės ligas geriausiai gydo:

  • Raudonieji atlantiniai dumbliai (Palmaria palmata, angl. dulse);
  • Mėlynės – padeda atstatyti centrinę nervų sistemą, iš kepenų išplauna EBV toksinus;
  • Želmenys – sudėtyje turi daug cinko ir seleno, stiprina imuninę sistemą ir kovoja su EBV;
  • Salierai – didina druskos rūgšties koncentraciją skrandyje, centrinę nervų sistemą aprūpina mineralinėmis druskomis;
  • Petražolės – šalina varį ir aliuminį, kurie maitina EBV;
  • Česnakai – turi antivirusinį ir antibakterinį poveikį, saugo nuo EBV;
  • Kanapių sėklos;
  • Kokosų aliejus – pasižymi antivirusiniu ir priešuždegiminiu poveikiu;
  • Braziliški riešutai;
  • Avietės – šių uogų sudėtyje yra daug antioksidantų, kurie iš kraujo ir organų šalina laisvuosius radikalus;
  • Šie sveikatinatys ir maistingi maisto produktai gali sunaikinti virusų daleles, gydo skydliaukės audinius, mažina mazgų atsiradimo galimybę, padeda šalinti nuodingus sunkiuosius metalus bei virusų likučius ir skatina skydliaukės hormonų veiklą.

kilpnääre-mustikad

Kokie maisto papildai daro teigiamą įtaką skydliaukės veiklai?

SUNAIKINKITE VIRUSĄ IR IŠVALYKITE ORGANUS NUO TOKSINŲ

  • Cinkas – naikina EB virusus, stiprina skydliaukę ir saugo endokrininę sistemą;
    Saldymedžio šaknis naikina EB virusus skydliaukėje ir palaiko antinksčių veiklą;
  • Raudonieji dobilai – valo kepenis, limfinę sistemą ir kasą nuo EBV neurotoksinų;
  • Raudonieji dumbliai (dulse) – turi stiprų priešvirusinį poveikį, šalina sunkiuosius metalus, pavyzdžiui, gyvsidabrį, mažina virusų poveikį;
  • Spirulina (rekomenduojama havajiška) – aprūpina skydliaukę svarbiomis maistinėmis mikromedžiagomis, suriša ir šalina sunkiuosius metalus;
  • Bioaktyvus vitaminas C – stiprina imuninę sistemą ir iš kepenų išplauna EBV toksinus;
  • Kūno valymo priemonė „Detox“– sudėtyje yra septynių augalų – raudonųjų Atlanto dumblių (dulse), spirulinos, miežių daigų ekstrakto, mėlynių, pienių, varnalėšų šaknų ir tikrojo margainio.

 

VALYMO METU PADĖKITE VALYMO ORGANAMS – KEPENIMS IR KASAI

Valant kūną nuo EBV sukeltų toksinų ir sunkiųjų metalų, reikia padėti valymo funkcijas atliekantiems organams – kepenims ir kasai. Kepenys ir kasa gali būti nualintos virusų ir pilnos toksinų, todėl be palaikymo šiems organams gali būti sunku susidoroti su nuodingomis medžiagomis. Kepenų ir kasos veiklą palaiko pienės, o ypatingai pienių šaknys bei margainiai (margainio sėklų miltai „Milk Thistle“), (margainio ištrauka). Abu šie augalai padeda efektingai pašalinti nuodus ir didina kepenų ir kasos atsparumą. Be to, jie skatina tulžies išsiskyrimą, maitina ląsteles maistingomis medžiagomis. Juos vartodami turėsite daugiau energijos, bus stipresnė imuninė sistema.

Võilill-ja-maarjaohakas

TAUSOKITE SAVO NERVŲ SISTEMĄ IR ANTINKSČIUS

  • Ašvaganda (žieminė vyšnia) – palaiko skydliaukės ir antinksčių veiklą, padeda stabilizuoti endokrininę sistemą;
  • Vitaminų B kompleksas – ramina nervų sistemą, palaiko smegenų veiklą ir yra itin svarbūs endokrininei sistemai.

 

MAITINKITE SKYDLIAUKĘ IR SKYDLIAUKĖS HORMONUS REIKIAMAIS MINERALAIS

  • L-tirosinas – (amino rūgštis) padeda skydliaukei pagaminti daugiau hormonų;
  • Chromas – padeda stabilizuoti endokrininę sistemą;
  • Manganas – yra svarbus skydliaukės hormono T3 gamybai;
  • Selenas – stimuliuoja skydliaukės hormono T4 gamybą;
  • Thyroid Support – sudėtyje yra L-tirozino, chromo, seleno, mangano ir jodo iš rudųjų dumblių;
  • Magnis – padeda stabilizuoti skydliaukės hormoną T3;
  • Vitaminas D3 – padeda stabilizuoti imuninę sistemą ir jos reakcijas. 

Norint palaikyti su skydliauke susijusių organų sveikatą, rekomenduojama vartoti bent po vieną visų rūšių produktą. Maisto papildai paprastai yra vartojami nuo dviejų savaičių iki pusantro mėnesio, kai kurie iš jų net ir ilgesnį laikotarpį. Daroma pertrauka ir tada vartojami toliau. Bendrų ir visiems tinkančių nurodymų čia nėra, viskas priklauso nuo sveikatos būklės. Vartojant maisto priedus būtina įsiklausyti į savo kūną. Jeigu jaučiatės geriau, vadinasi jie padeda. Organizmo valymo metu, jau pagerėjus sveikatai, staiga galite pasijusti blogiau – tokią savijautą gali suketi iš organizmo šalinami toksinai.

Savo knygoje A. Williamas rašo, kad tinkamai maitinantis ir gyvenant sveiką gyvenimo būdą, kova su liga užima nuo trijų mėnesių iki dviejų metų. Išsami, neapdorotu maistu besiremianti organizmo valymo programa trunka vieną mėnesį – apie tai daugiau galite paskaityti šio autoriaus knygoje „Medicinos mediumas“. Taip pat sužinosite, kokių maisto produktų reikėtų vengti, o kokius įtraukti į savo kasdieninį meniu. 

Išvada: stimuliuokite savo skydliaukę!

  1. Virusą naikinkite augalinėmis trauktinėmis, vitaminais ir mineralais.
  2. Iš organizmo šalinkite virusus, virusų išskiriamus toksimus ir sunkiuosius metalus.
  3. Saugokite savo nervų sistemą ir antinksčius, mažinkite stresą ir padėkite atsistatyti nervų sistemai.
  4. Kad išplautumėte nuodus, vartokite pakankamai vandens.
  5. Vartokite pakankamai neapdoroto maisto, aprūpinkite ląsteles maisto medžiagomis.
  6. Kad sumažintumėte įtampą ir išvalytumėte kūną nuo toksinų, sportuokite.
  7. Leiskite savo kūnui pakankamai pailsėti!
  8. Mylėkite save! 

Dėmesio! Šiame straipsnyje pateikta informacija yra patariamojo pobūdžio ir negali pakeisti profesionalių gydytojo konsultacijų. Maisto papildai yra rekomendaciniai, vartotojas juos naudoja savo atsakomybe. Pasitarkite su gydytoju, jeigu esate nėščia, maitinate krūtimi ar vartojate kitus vaistus.

Susipažinkite ir su Sirli Jassov patirtimi, kaip ji, pakeitusi savo gyvenimo būdą, išvaliusi organizmą ir vartodama natūralias priemones, sutvarkė savo skydliaukę. PATIRTIES ISTORIJA

 

Taip pat kviečiame skaityti:

Literatūros šaltiniai:

  1. A. Williams „Medicinos mediumas“.
  2. Rose „Metaphysical anatomy – your body is talking, are you listening?“
  3. Shapiro „Jūsų kūnas kalba su jumis – minčių ir jausmų poveikis sveikatai“
  4. https://lt.wikipedia.org/wiki/Skydliauk%C4%97 
  5. https://www.thyroid.org/world-thyroid-day-2017/
  6. http://www.lifeworkswellnesscenter.com/thyroid-disease-treatment/thyroid-disease-why-this-epidemic.html

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis