Pluoštinė bosvelija
Kas yra bosvelija?
Bosvelija – tai Burseraceae šeimos medžių genčiai priklausantis augalas, kilęs iš Indijos, Afrikos ir Arabijos pusiasalio. Jo dervos ekstraktas Azijos ir Afrikos liaudies medicinoje šimtmečius buvo naudojamas dėl priešuždegiminių savybių gydant uždegimines ligas, tokias kaip reumatoidinis artritas, osteoartritas, uždegiminė žarnyno liga ar astma. Nors komerciniais tikslais labiausiai naudojama smilkalinė bosvelija, pluoštinė bosvelija yra ypač vertinama dėl savo gydomųjų savybių ir galimo panaudojimo Ajurvedoje. Be to, iš jos taip pat gaminami ir smilkalai.
Šiame straipsnyje apžvelgsime, ką dabartiniai moksliniai tyrimai įrodo apie bosvelijos naudą [1,2].
Pluoštinė bosvelija sąnariams ir ne tik
Osteoartritui
Daugelis su pluoštine bosvelija atliktų tyrimų parodė, kad ji veiksminga gydant osteoartritą (vieną iš dažniausių sąnarių ligų) ir šios ligos sukeliamą skausmą. 2003 m. atliktas tyrimas parodė, kad visi 30 žmonių, sergančių osteoartritu ir vartojusių bosveliją, pranešė apie sumažėjusį kelio skausmą. Kitas tyrimas, kurį finansavo bosvelijų gamybos įmonė, padarė išvadas, kad padidinus bosvelijos ekstrakto dozę, padidėja ir fizinis pajėgumas, pagerėja kremzlių būklė [3].
Reumatoidiniam artritui
Reumatoidinis artritas – tai lėtinė, nuolat progresuojanti uždegiminė sąnarių liga, kartais pažeidžianti ir kitus organus. Kadangi bosvelija veiksmingai mažina uždegimą, ji taip pat gali sumažinti reumatoidinio artrito simptomus. Tyrimas, paskelbtas Reumatologijos žurnale, parodė, kad bosvelija padeda sumažinti reumatoidinio artrito sukeliamą sąnarių patinimą. Kai kurie tyrimai rodo, kad bosvelija gali trukdyti autoimuniniam procesui, todėl tai būtų veiksminga reumatoidinio artrito terapija. Tolesni tyrimai patvirtina veiksmingas priešuždegimines ir imunitetą stiprinančias savybes [3].
Uždegiminėms žarnyno ligoms
Dėl priešuždegiminių savybių bosvelija gali būti veiksminga gydant uždegimines žarnyno ligas, tokias kaip Krono liga ir opinis kolitas. 2001 m. atliktas tyrimas palygino bosvelijos ekstraktą su priešuždegiminiu receptiniu vaistu mezalaminu ir įrodė bosvelijos ekstrakto veiksmingumą gydant Krono ligą. Keletas tyrimų nustatė, kad bosvelija taip pat gali būti veiksminga gydant ir opinį kolitą [3].
Astmai
Bosvelijos rūgštys taip pat gali turėti įtakos gydant astmą. Tyrimų rezultatai parodė, kad jos slopina uždegimą kvėpavimo takuose ir mažina citokinų sekreciją. Taip pat bosvelijos rūgštys blokuoja alergines reakcijas, kurios sukelia astmą. Dėl to ateityje šis augalas gali būti naudinga papildoma astmos gydymo priemonė [2].
Parkinsono ligai
2019 m. atliktas tyrimas parodė, kad bosvelija gali būti naudinga priemonė gydant Parkinsono ligą. Tyrimuose su gyvūnais bosvelija turėjo priešuždegiminį ir antioksidacinį poveikį, kuris, atrodo, apsaugojo smegenų neuronus ir pagerino motorinę funkciją Parkinsonu liga sergančioms žiurkėms. Tačiau tai ankstyvieji eksperimentai ir reikia atlikti daugiau tyrimų, kuriuose būtų tiriami žmonės [2].
Bosvelijos papildai
Bosvelija pateikiama keliomis skirtingomis formomis, kurių kokybė gali labai skirtis. Parduotuvėse ar internete žmonės gali rinktis iš įvairių bosvelijų ekstraktų ir papildų. Artrito fondas rekomenduoja tris kartus per dieną suvartoti maždaug 300–400 miligramų bosvelijos, kad į organizmą patektų sanariams naudingų bosvelijos rūgščių. Jie rekomenduoja rinktis papildus, kuriuose yra 60 proc. bosvelijos rūgšties veikliosios medžiagos. Kiekvienas, svarstantis išbandyti šiuos produktus, prieš vartodamas juos turėtų pasitarti su savo gydytoju bei aptarti galimą priešuždegiminių vaistų sąveiką [2].
Šalutinis bosvelijos poveikis
Bosvelija yra natūrali gydymo priemonė, tačiau jis vis tiek gali turėti šalutinį poveikį. Ji gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus, pvz. pykinimą, rūgšties refliuksą ir viduriavimą. Kai kuriems žmonėms, vartojant bosveliją, gali atsirasti odos bėrimų, ypač jeigu preparatai tepami tiesiai ant odos. Kadangi bosvelija veikia kaip priešuždegiminė priemonė, ji gali sąveikauti su panašiais vaistais, tokiais kaip:
- aspirinas;
- naproksenas;
Bosvelija taip pat gali trukdyti tam tikrų vaistų, įskaitant kai kuriuos antikoaguliantus ir antitrombocitus, veikimui. Kiekvienas, vartojantis šiuos vaistus, prieš vartodamas bosveliją turėtų pasitarti su gydytoju [2].
Taip pat galite skaityti apie kepenų valymą:
Litaratūra
- BOSWELLIA SERRATA: Overview, uses, side effects, precautions, interactions, dosing and reviews [Internet]. Webmd.com. Available from: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-63/boswellia-serrata
- Johnson J. Boswellia: What it is, uses, benefits, and side effects [Internet]. Medicalnewstoday.com. 2019. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326599
- Moncivaiz A. Boswellia: Uses, dosage, side effects, and more [Internet]. Healthline. 2013. Available from: https://www.healthline.com/health/boswellia
Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.