Kas tai?

Dar 1970 m. atlikti tyrimai, kurių metu pastebėta, kad Grenlandijoje gyvenantys eskimai žymiai rečiau miršta dėl širdies ir kraujagyslių ligų, nei kitų tautų žmonės. Taip yra todėl, nes jie valgo didelius kiekius jūros gėrybių [1].

Omega-3 riebalų rūgštys skirstomos į dar kelias. EPR – eikozapantaeno rūgštis ir DHR – dokozaheksaeno rūgštis. Jos randamos žuvyje, jūros gėrybėse ir be abejo – maisto papilduose (žuvų taukuose) [2].

Koks poveikis sveikatai?

Žinomas teigiamas omega-3 riebiųjų rūgščių poveikis šioms organizmo sistemoms:

–  Mažėja trigliceridų koncentracija kraujo plazmoje. Trigliceridai yra riebalai (lipidai), kurių pernelyg didelis kiekis gali sąlygoti sunkią aterosklerozę. Didelė jų koncentracija susijusi su kasos uždegimu, inkstų ir tulžies pūslės akmenligėmis bei kitomis ligomis.

– Manoma, kad omega-3 riebalų rūgštys svarbios nėštumo metu, o kai kurie tyrėjai teigia, kad jos teigiamai veikia kūdikių ir vaikų smegenų vystymąsi. DHR natūraliai aptinkama motinos piene ir papildomai dedama į kai kuriuos pieno mišinius.

– Kontroversiški duomenys, tačiau yra mokslinių tyrimų, kurie įrodo, kad žmonės, kurie vartoja daugiau omega-3 – rečiau serga onkologinėmis ligomis.

– Yra duomenų, kad didesnis omega-3 gavimas su maistu gali padėti prieš tokias ligas kaip Alzheimerio liga ir senatvinė demencija (silpnaprotystė).

– Senatvinė arba amžinė makulos degeneracija – tai viena dažniausių priežasčių, dėl ko vyresnio amžiaus žmonės praranda regą. Manoma, kad omega-3 negydo šios ligos, tačiau pakankamai vartojant gali užkirsti kelią jos išsivystymui [2].

omega

Moksliniai tyrimai

2020 m. Cochrane medicinos duomenų bazėje publikuota visiškai nauja apžvalga, kurioje įtraukta 162 tūkst. tiriamųjų. Tirtas omega-3 riebalų rūgščių teigiamas poveikis taikant pirminę ir antrinę širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją. Rasti statistiškai reikšmingi skirtumai: pacientai, vartoję daugiau omega-3, rečiau mirdavo nuo koronarinės širdies ligos (kuomet užsikemša vainikinės širdį maitinančios kraujagyslės). Taip pat, vartojusiems daugiau omega-3, reikšmingai sumažėjo serumo trigliceridų kiekis [3].

Kita 2015 publikuota apžvalga, į kurią įtraukti 8 skirtingi moksliniai tyrimai (iš viso 3366 mamos ir 3175 jų vaikai). Šiuose tyrimuose moterys papildomai vartojo omega-3 papildus nėštumo metu, žindydamos arba ir nėštumo metu, ir žindymo metu. Ieškota atsakymo į klausimą, ar papildomas/pakankamas omega-3 rūgščių vartojimas mažina alergijos riziką. Pastebėta, kad motinų, vartojusių šiuos papildus, 12-36 mėnesių amžiaus vaikai rečiau būdavo alergiški (tirtas bendras IgE kiekis). Stebėtas mažesnis įsijautrinimų kiaušiniui skaičius. Kalbant apie 12-36 mėn. amžiaus vaikus – stebėtas mažesnis įsijautrinimų bet kokiam alergenui skaičius. Taip pat vertintas omega-3 rūgščių vartojimo saugumas ir nepastebėta jokių pašalinių reakcijų [4].

Dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromas (angl. – ADHD – attention deficit/hyperactivity disorder) – tai neurologinis ir psichiatrinis sutrikimas. Klaidingai manoma, kad pasireiškia tik vaikams. Būdingi požymiai yra išsiblaškymas, impulsyvumas. Atlikti moksliniai tyrimai lygino placebo ir omega-3 bei omega-6 riebiųjų rūgščių įtaką šiam sutrikimui lengvinti. Nors trūksta išsamesnių tyrimų, tačiau rastas geresnis teigiamas efektas suaugusiems ir vaikams, vartojusiems omega-3 ir omega-6, lyginant su placebo [5].

Depresija antenataliniu periodu (iki kūdikio gimimo) kankina 7,4 – 12,8 proc. nėščiųjų, priklausomai nuo nėštumo trimestro. Dėl kartais žalingo vaistų poveikio vaisiui, ieškoma kitų alternatyvų simptomams lengvinti. Tyrimai su pacientėmis atskleidė, kad omega-3 vartojusios moterys surinko mažiau balų depresijos vertinimo skalėse, negu vartojusios placebo. Papildomi pašaliniai poveikiai nestebėti. Manoma, kad trūksta daugiau mokslinių tyrimų, norint patvirtinti šį depresijos gydymą, tačiau kaip alternatyva omega-3 riebalų rūgštys yra saugios ir kai kam veiksmingos, lengvinant depresijos simptomus [6].

 Vaikų sveikatai

Žinoma, kad omega-3 riebalų rūgštys yra svarbios vaikų organizmams. Būtina užtikrinti pakankamą gavimą dar mamos įsčiose, vėliau kūdikystės laikotarpyje, kuomet vyksta spartus visų organizmo sistemų ir ypač smegenų vystymasis. Omega-3 svarbios vaiko nervų sistemai ir pažintinėms funkcijoms, regos aštrumui, širdies ir kraujagyslių sistemai bei vaikų normaliam kraujospūdžiui palaikyti ir imuninei sistemai, kurios veikla tiesiogiai siejasi ne tik su ligomis, bet ir su alergijomis.

Omega-3 svarbios vaiko nervų sistemai ir pažintinėms funkcijoms, regos aštrumui, širdies ir kraujagyslių sistemai bei vaikų normaliam kraujospūdžiui palaikyti ir imuninei sistemai, kurios veikla tiesiogiai siejasi ne tik su ligomis, bet ir su alergijomis.

Pastebėta, kad 9-12 mėn. vaikai, kurie papildomai gavo žuvų taukų, buvo įvertinti aukštesniais balais, žaidžiant dėmesio reikalaujančius žaidimus. O sveiki 4 metų amžiaus vaikai, 4 mėnesius vartoję po 400 mg/d DHR – turėjo turtingesnį žodyną ir geriau suprasdavo kalbą. Jei negalime užtikrinti pakankamo omega-3 riebalų rūgščių kiekio augančiam organizmui su maistu – reikėtų papildomai vartoti žuvų taukus [7].

Daugiau apie maisto papildus imunitetui galite skaityti kitame mūsų straipsnyje čia.

 

 

Literatūros šaltiniai:

  1. Bang HO, Dyerberg J. Lipid metabolism and ischemic heart disease in Greenland Eskimos. In: Advances in nutrition research, Draper H (Ed), Plenum Press, New York 1980. p.1–22 (Amerika).
  2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-Consumer/
  3. Abdelhamid  AS, Brown  TJ, Brainard  JS, Biswas  P, Thorpe  GC, Moore  HJ, Deane  KHO, Summerbell  CD, Worthington  HV, Song  F, Hooper  L. Omega‐3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2020, Issue 3. Art. No.: CD003177. DOI: 10.1002/14651858.CD003177.pub5. (Anglija)
  4. Gunaratne  AW, Makrides  M, Collins  CT. Maternal prenatal and/or postnatal n‐3 long chain polyunsaturated fatty acids (LCPUFA) supplementation for preventing allergies in early childhood. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 7. Art. No.: CD010085. DOI: 10.1002/14651858.CD010085.pub2. (Australija)
  5. Gillies  D, Sinn  JKH, Lad  SS, Leach  MJ, Ross  MJ. Polyunsaturated fatty acids (PUFA) for attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) in children and adolescents. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 7. Art. No.: CD007986. DOI: 10.1002/14651858.CD007986.pub2. (Australija)
  6. Dennis  CL, Dowswell  T. Interventions (other than pharmacological, psychosocial or psychological) for treating antenatal depression. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 7. Art. No.: CD006795. DOI: 10.1002/14651858.CD006795.pub3. (Kanada)
  7. González FE, Báez RV. IN TIME: IMPORTANCE OF OMEGA 3 IN CHILDREN’S NUTRITION. IN TIME: IMPORTÂNCIA DOS ÔMEGA 3 NA NUTRIÇÃO INFANTIL. Rev Paul Pediatr. 2017;35(1):3-4. doi:10.1590/1984-0462/;2017;35;1;00018 (Čilė)

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis