Aptarsime, kokie augalai gali prisidėti prie virškinimo ir žarnyno veiklos gerinimo.

Geltonasis gencijonas

Žolinis augalas, kuris nuo seno naudojamas sveikatos gerinimo tikslams. Dažniausios indikacijos yra virškinamojo trakto sutrikimai, tokie kaip apetito stoka, dujų kaupimasis, pilnumo jausmas, vėmimas, viduriavimas, gastrito požymiai. Taip pat žinomas poveikis prieš bakterijas ir parazitus. Taip pat gencijonas savo sudėtyje turi kraujagysles plečiančių komponentų, gali atpalaiduoti kvėpavimo takus. Dėl šios priežasties tai itin paplitęs augalinis preparatas sinusito ir užgultos nosies simptomams lengvinti [6].

Farmacijos ir molekulinės biotechnologijos instituto (angl. – Institute of Pharmacy and Molecular Biotechnology) Vokietijoje autoriai publikavo straipsnį apie vaistinius augalus kaip būdą kovoti su parazitais. Augalai gamina daug įvairių antrinių metabolitų, kurie veikia biologiškai (citotoksiškai) aktyviai prieš įvairius parazitus ir jų DNR. Atliekami tyrimai su gyvūnais ir manoma, kad netrukus iš augalų bus pagaminti koncentruoti vaistai bei atliekami klinikiniai tyrimai su žmonėmis. Kol kas plačiai vartojami tik maisto papildai, saugesnėmis dozėmis. Publikuotame straipsnyje detaliai minimi mechanizmai, per kuriuos įvairūs augalų komponentai naikina parazitus mūsų organizme. Jau yra parazitinių ligų, kurioms skubiai ieškomi nauji vaistai, nes įprasti cheminiai nebeveikia. Todėl ir atsigręžiama į amžių amžius naudotus augalus. Pavyzdžiui, pelynas minimas kaip sėkmės istorija ir tikimasi, kad kiti augalai taip pat bus pakankamai ištirti ir naudojami natūralesnių vaistų gamyboje [7].

Pipirmėtė

Pipirmėtė – daugiametis žolinis augalas, kuris yra plačiai naudojamas kaip vaistinis ingredientas. Pipirmėčių lapeliai taip pat naudojami arbatai ir kulinarijoje. Viena pagrindinių pipirmėtės naudų – jos teigiamas poveikis virškinimo sistemai. Pipirmėtė gali padėti sumažinti pilvo skausmus, pagerinti virškinimą, mažinti viduriavimą, pilvo pūtimą. Be to, pipirmėtė turi natūralų raminamąjį poveikį. Jos kvapas gali sumažinti stresą ir nerimą, o arbata su pipirmėte gali padėti atsipalaiduoti po ilgos ir įtemptos dienos. Taip pat žinoma, kad pipirmėtė turi antiseptines savybes, kurios gali padėti kovoti su bakterijomis ir mikrobais organizme.

Pipirmėtė savyje kaupia iki 5 % eterinio aliejaus (75% mentolio, kita dalis – mentonas, mentofuranas, pinenas, limonenas, cineolis, mentolio esteriai su izovalerijono rūgštimi), flavonoidus, raugines medžiagas, fenolkarbonines rūgštis, vitaminą C, mineralines medžiagas.

gencijonas

Pelynas 

Angliškai pelynas vadinamas wormwood (iš anglų kalbos worm – kirminas, wood – mediena, medis) – turbūt visi esame girdėję apie pelyno arbatą. Žinoma, kad pelynas turi antiparazitinį veikimą. Pelynas vartojamas virškinimo sistemos sutrikimams: apetito stokai, žarnyno spazmams, tulžies pūslės akmenligei. Taip pat veikia tonizuojančiai. Pagrindinė veiklioji medžiaga šiame augale – tujonas, kuris turi nervų sistemą aktyvinantį poveikį, manoma, kad gali sukelti haliucinacijas vartojamas dideliais kiekiais. Iš pelyno gaminamas ir populiarus itin svaiginantis gėrimas – absentas [1].

2017 m. publikuotas Egipto universiteto Parazitologijos departamente atliktas tyrimas, kurio metu įrodyta, kad pelynas yra veiksmingas prieš kirmėles, pavyzdžiui, nykštukinį kaspiniuotį (lot. – hymenolepis nana). Pastebėta, kad pelynas veikia kirmėles paralyžuojančiai, “nužudo” kirminų kiaušinėlius. Beje, tyrimo metu pelyno preparatai lyginti su antihelmintiniu preparatu prazikvanteliu [2]. Žinoma, tyrimas buvo atliktas su gyvūnais, tačiau manoma, kad pelyno preparatai yra daug žadantys ir tikslinga atlikti daugiau tyrimų. O kol jų laukiama – galima vartoti profilaktinėmis ir saugiomis dozėmis sudėtiniuose preparatuose.

Paprastasis kmynas   

Populiarus prieskonis, kuris vartojamas ne tik maisto gamybai, bet ir virškinimui gerinti. Žinoma, kad savo sudėtyje turi eterinių aliejų, oleorezinų, riebiųjų rūgščių, esterių, polisacharidų, ligninų, flavanoidų. Moksliniuose straipsniuose aprašomas kmynų antioksidacinis, antibakterinis, antimutageninis, imunomoduliuojantis, diuretinis (šlapimą varantis) poveikis. Konkrečiai virškinimo sistemai kmynai padeda kai silpnina lygiųjų raumenų susitraukimus, kurie juntami kaip spazmai. Dėl flavanoidų, esančių kmynuose, pastebėtas efektas, mažinant skrandžio gleivinės sudirginimą, opų atsiradimą. Žinoma, tai priklauso nuo flavanoidų kiekio [3]. Kmyno ekstraktai padidina virškinimo fermentų kiekį organizme (amilazės, proteazės, lipazės). To pasekoje lengvėja virškinimo procesai, mažėja sunkumo jausmas pavalgius [4].

Žinant kmynų naudingąsias savybes ir mažą kainą, 2013 metais buvo atliktas įdomus mokslinis tyrimas. Dirglios žarnos sindromo (DŽS) varginami 57 pacientai vartojo koncentruoto kmyno preparatus 2 savaites. Buvo vertinti tokie simptomai kaip pilvo skausmas, pykinimas, skausmingas tuštinimasis, gleivės išmatose, išmatų konsistencijos pasikeitimas. Pastebėta, kad vartojant kmyno preparatą, DŽS sukeliami simptomai reikšmingai sumažėjo [5].

 

Taip pat rekomenduojame skaityti:

Literatūra:

  1. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-729/wormwood
  2. Beshay EVN. Therapeutic efficacy of Artemisia absinthium against Hymenolepis nana: in vitro and in vivo studies in comparison with the anthelmintic praziquantel. J Helminthol. 2018 May;92(3):298-308. doi: 10.1017/S0022149X17000529. Epub 2017 Jun 13. PMID: 28606189. (Egiptas)
  3. Johri RK. Cuminum cyminum and Carum carvi: An update. Pharmacogn Rev. 2011;5(9):63-72. doi:10.4103/0973-7847.79101 (Indija)
  4. Milan KSM, Dholakia H, Tiku PK, Vishveshwaraiah P. Enhancement of digestive enzymatic activity by cumin (Cuminum cymonum) and role of spent cumin as a bionutrient. Food Chem. 2008;110:678–83. (Indija)
  5. Agah S, Taleb AM, Moeini R, Gorji N, Nikbakht H. Cumin extract for symptom control in patients with irritable bowel syndrome: a case series. Middle East J Dig Dis. 2013 Oct;5(4):217-22. PMID: 24829694; PMCID: PMC3990147. (Iranas)
  6. https://www.rxlist.com/gentian/supplements.htm
  7. Lahlou S, Tangi KC, Lyoussi B, Morel N. Vascular effects of Tanacetum vulgare L. leaf extract: in vitro pharmacological study. J Ethnopharmacol. 2008 Oct 30;120(1):98-102. doi: 10.1016/j.jep.2008.07.041. Epub 2008 Aug 7. PMID: 18760343. (Marokas)

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis