Seleno nauda skydliaukei ir ne tik
Kas yra selenas ir ką jis daro organizme?
Selenas – tai svarbus mikroelementas, reikalingas organizmui dėl jo įvairių naudingų savybių. Šis elementas buvo atrastas 1818 m., ir nuo tada mokslininkai tyrinėja, kaip selenas veikia organizmą. Viena iš pagrindinių seleno naudų – dalyvavimas selenoproteinų sintezėje, kurie turi daugybę funkcijų, įskaitant ląstelių apsaugą nuo oksidacinio streso. Manoma, kad žinduoliams svarbūs apie 30-100 skirtingų selenoproteinų. Šie baltymai taip pat reguliuoja antioksidantų, tokių kaip glutationas, gamybą ir veikimą. Dėl šių seleno naudų, jis yra itin svarbus organizmo apsaugai nuo laisvųjų radikalų bei uždegiminių procesų.
Seleno nauda skydliaukės veiklai
Skydliaukė – maža, bet labai svarbi liauka, gaminanti hormonus, reguliuojančius organų veiklą (širdies, kepenų, inkstų, žarnyno, smegenų). Jos funkcija turi įtakos vaisingumui, odos būklei, kūno masei, nuotaikai ir bendrai savijautai. Skydliaukėje yra didžiausias seleno kiekis, kuris svarbus ne tik kaip antioksidantas, bet ir dalyvaujant skydliaukės hormonų metabolizme. Viename tyrime dalyvavo 192 asmenys, turintys skydliaukės funkcijos sutrikimų. Tyrimo dalyviai keturis mėnesius kasdien vartojo 83 mcg geriamojo selenometionino arba placebo. Po tyrimo 31,3 % selenometionino grupėje skydliaukės veikla pagerėjo, palyginti su 3,1 % placebo grupėje [1].
Kito tyrimo metu buvo tirta, kaip selenometioninas veikia vaikus ir paauglius, turinčius skydliaukės sutrikimų. 71 dalyviui šešis mėnesius kasdien buvo duodama po 200 mcg selenometionino arba placebo. Tyrimo pabaigoje selenometionino grupėje pastebėtas didesnis antikūnų, atakuojančių tiroglobuliną, sumažėjimas, palyginti su placebo grupe [2].
Atlikus stebėjimo tyrimą su daugiau nei 6000 dalyvių, nustatyta, kad sumažėjęs seleno kiekis serume yra susijęs su didesne skydliaukės sutrikimų rizika [3]. Seleno nauda skydliaukės veiklai yra itin reikšminga, nes jis padeda reguliuoti hormonų gamybą ir užtikrina jų tinkamą funkcionavimą.
Atlikus stebėjimo tyrimą su daugiau nei 6000 dalyvių, nustatyta, kad sumažėjęs seleno kiekis serume yra susijęs su didesne skydliaukės sutrikimų rizika [3].
Seleno nauda širdies veiklai
Selenas ir selenoproteinai dėl savo antioksidacinio poveikio laikomi naudingi širdžiai. Seleno nauda širdies sveikatai akcentuojama ir įvairiuose tyrimuose. Vienoje tyrimų apžvalgoje išnagrinėjus 25 stebėjimo tyrimus, nustatyta, kad seleno kiekio kraujyje padidėjimas 50% buvo susijęs su 24% mažesne širdies ligų rizika [4].
Kitoje apžvalgoje nustatyta, kad seleno papildai sumažino CRB (C-reaktyvus baltymas) lygį serume ir padidino GSH-PX (glutationo peroksidazė) kiekį, kas rodo, jog jie gali veiksmingai mažinti oksidacinį stresą ir uždegimą [5].
Eksperimentai su gyvūnais parodė, kad selenas gali apsaugoti nuo širdžiai žalingų medžiagų, ksenobiotikų ir virusinių infekcijų [6].
Tyrimų apžvalgoje teigiama, kad kad selenas ir antioksidacinė apsauga yra svarbūs lėtinio širdies nepakankamumo prevencijai. Reikia daugiau klinikinių tyrimų, kad būtų tiksliau nustatytas seleno trūkumo vaidmuo širdies nepakankamumo atsiradime didelėse populiacijose ir rasti veiksmingiausi būdai šiam trūkumui koreguoti [7].
Seleno nauda odai ir plaukams
Be visų sveikatai svarbių aspektų, seleno nauda yra vertinama ir grožiui. Jis padeda apsaugoti odą nuo laisvųjų radikalų ir oksidacinio streso, o tai mažina ankstyvo senėjimo, raukšlių ir odos pažeidimų riziką. Seleno nauda odai ypač išryškėja, kai kalbama apie natūralaus apsaugos sluoksnio, kuris apsaugo nuo žalingo saulės spindulių poveikio, sukūrimą [8].
Seleno nauda taip pat apima plaukų augimą ir jų stiprinimą. Selenas padeda organizmui gaminti fermentus, kurie skatina ląstelių atsinaujinimą, o tai ypač svarbu plaukų folikulų sveikatai. Dėl šios seleno naudos plaukai gali tapti stipresni, mažėja plaukų slinkimas [9].
Seleno nauda pastebima ir kovojant su spuogais, nes jis mažina odos uždegimą ir reguliuoja riebalų gamybą, taip sumažindamas spuogų atsiradimo riziką. Atliktas tyrimas parodė, kad akne sergantys žmonės dažnai turi mažą seleno kiekį kraujyje. Vienas tyrimas parodė, kaip 12 savaičių 400 mikrogramų seleno ir 20 miligramų vitamino E vartojimas veikia aknę. Rezultatai parodė, kad šis derinys padėjo pagerinti būklę, ypač tiems, kurie pradžioje turėjo žemą glutationo peroksidazės aktyvumą (tai yra fermentas, svarbus organizmo apsaugai) [10].
Seleno šaltiniai
Pagrindiniai seleno šaltiniai yra gyvulinės kilmės produktai, tokie kaip mėsa, žuvis, kiaušiniai ir pieno produktai. Ypač daug seleno randama raudonoje mėsoje, tune, lašišose ir sardinėse. Taip pat seleno galima gauti iš augalinių šaltinių, pavyzdžiui, riešutų, ypač bertoletijos riešutų, kurie yra vieni turtingiausių šio mineralo šaltinių. Grūdai, ankštiniai augalai ir daržovės, tokios kaip česnakai ir brokoliai, taip pat savyje seleno, tačiau jo kiekis priklauso nuo dirvožemio, kuriame jie auginami.
Taip pat kviečiame skaityti apie maistines medžiagas grožiui:
Literatūra:
- Ilenia Pirola, Elena Gandossi, Barbara Agosti, Andrea Delbarba, Carlo Cappelli. 2016. Selenium supplementation could restore euthyroidism in subclinical hypothyroid patients with autoimmune thyroiditis. https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/45406
- Ioannis Kyrgios, Styliani Giza, Eleni P. Kotanidou, Angeliki Kleisarchaki, Vasiliki Rengina Tsinopoulou, Anastasia Papadopoulou, Anthi-Marina Markantonatou, Eleni Kanellidou, Anastasia Giannakou, Assimina Galli-Tsinopoulou, 2018. L-selenomethionine supplementation in children and adolescents with autoimmune thyroiditis: A randomized double-blind placebo-controlled clinical trial. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcpt.12765
- Qian Wu, Margaret P. Rayman, Hongjun Lv, Lutz Schomburg, Bo Cui, Chuqi Gao, Pu Chen, Guihua Zhuang, Zhenan Zhang, Xiaogang Peng, Hua Li, Yang Zhao, Xiaohong He, Gaoyuan Zeng, Fei Qin, Peng Hou, Bingyin Shi. 2015. Low Population Selenium Status Is Associated With Increased Prevalence of Thyroid Disease. https://academic.oup.com/jcem/article/100/11/4037/2836081
- Gemma Flores-Mateo, Ana Navas-Acien, Roberto Pastor-Barriuso, Eliseo Guallar. Selenium and coronary heart disease: a meta-analysis. 2006. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17023702/
- W Ju, X Li, Z Li, G R Wu, X F Fu, X M Yang, X Q Zhang, X B Gao. 2017. The effect of selenium supplementation on coronary heart disease: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28965605/
- O Oster, W Prellwitz. 1990. Selenium and cardiovascular disease. https://link.springer.com/article/10.1007/BF02917198
- Michel de Lorgeril, Patricia Salen. 2006. Selenium and antioxidant defenses as major mediators in the development of chronic heart failure. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16819573/
- Bjørklund, G., Shanaida, M., Lysiuk, R., Antonyak, H., Klishch, I., Shanaida, V., & Peana, M. (2022). Selenium: An Antioxidant with a Critical Role in Anti-Aging. Molecules (Basel, Switzerland), 27(19), 6613. https://doi.org/10.3390/molecules27196613
- Tortelly Costa, V. D., Melo, D. F., & Matsunaga, A. M. (2018). The Relevance of Selenium to Alopecias. International journal of trichology, 10(2), 92–93. https://doi.org/10.4103/ijt.ijt_37_17
- Rubin, M. G., Kim, K., & Logan, A. C. (2008). Acne vulgaris, mental health and omega-3 fatty acids: a report of cases. Lipids in health and disease, 7, 36. https://doi.org/10.1186/1476-511X-7-36
Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.