Pilvo pūtimas: kodėl tai vyksta ir kaip su tuo kovoti?
Pilvo pūtimas arba meteorizmas – tai nemalonių pojūčių kompleksas – pilvo sienos tempimas, pilvo skausmas ir raižymas, raugėjimas, sunkumo jausmas. Pilvo pūtimą sąlygoti gali daugybė priežasčių, įskaitant didelius nuryto oro kiekius, virškinimo sutrikimus, maisto netoleravimą, fermentacijos (rūgimo) procesus, vidurių užkietėjimą ir kt. Dėl pernelyg didelio dujų kiekio žarnyne pilvas gali atrodyti didesnis nei įprastai arba būti nenormalios formos. Paprastai pilvo pūtimas nekelia susirūpinimo, tačiau tęsiantis ilgiau gali prireikti ir papildomos pagalbos [1, 2].
Dideli nuryto oro kiekiai
Valgydami žmonės įprastai praryja šiek tiek oro, todėl gali jausti pilnumo pojūtį skrandyje arba viršutinėje pilvo dalyje. Daugiausiai oro yra praryjama šiais atvejais:
- per greitai geriant ar valgant;
- kramtant gumą;
- čiulpiant kietus saldainius;
- geriant gazuotus gėrimus (gazuotą vandenį, limonadą, alų);
- rūkant;
- nešiojant netinkamai prigludusius protezus, kurie mažina kramtymo efektyvumą.
Išleisti dujas ir sumažinti pilvo pūtimą bei diskomfortą paprastai padeda raugėjimas [3].
Virškinimo sutrikimai
Nevirškinimas, kartais vadinamas dispepsija, yra diskomfortas arba skausmas viršutinėje pilvo dalyje bei skrandyje, kuris gali apimti pilvo pūtimą. Dauguma žmonių retkarčiais patiria trumpus virškinimo sutrikimo epizodus. Dažnai juos sukelia:
- persivagymas;
- per didelis alkoholio vartojimas;
- vaistų vartojimas, kurie dirgina skrandį, pavyzdžiui, ibuprofenas;
- skrandžio uždegimas.
Dažnas nevirškinimas ir pilvo pūtimas, kuris, atrodo, nėra susijęs su maistu ar kitomis akivaizdžiomis priežastimis, gali būti rimtesnio sutrikimo požymis (1).
Maisto netoleravimas
Kai kuriems žmonėms pilvą pučia suvalgius tam tikro maisto. Dažniausiai jiems pasireiškia:
- laktozės netoleravimas – organizmo nesugebėjimas virškinti pieno cukraus – laktozės, esančios piene ir pieno produktuose.
- fruktozės netoleravimas: nesugebėjimas virškinti vaisių cukraus – fruktozės.
- glitimo netoleravimas: nesugebėjimas virškinti glitimo baltymų, esančių javų grūduose.
Celiakija yra panaši į glitimo netoleravimą, tačiau jos simptomai sunkesni. Celiakija – tai autoimuninė liga, kuria sergant glitimo vartojimas priverčia imuninę sistemą atakuoti plonosios žarnos ląsteles.
Pilvo pūtimas gali būti susijęs su viduriavimu, pilvo skausmais, odos bėrimu bei niežuliu ir išnykta pašalinus nepageidaujamus simptomus sukeliantį maistą [1, 2, 4].
Fermentacijos procesai virškinamajame trakte
Pilvo pūtimas gali pasireikšti ir dėl fermentacijos. Maistas yra skaidomas skrandžio rūgšties, tuomet jis patenka į žarnyną (dvylikapirštę ir plonąją žarnas), kuriame išskirti fermentai suskaido maistą ir išskiria dujas. Šios dujos patenka į skrandį ir yra pašalinamas iš organizmo atsiriaugėjant arba keliauja per žarnyną ir yra pašalinamos pro išeinamąją angą.
Kai kurių maisto produktų virškinimo metu išskiriama daugiau dujų nei įprastai. Produktai, sukeliantys dujų susidarymą, yra:
- daržovės, pavyzdžiui, svogūnai, žiediniai kopūstai, kopūstai, brokoliai;
- pupelės;
- pieno produktai, tokie kaip sūris, jogurtas ir ledai;
- daug skaidulų turintis maistas, pavyzdžiui, nesmulkinti grūdai, vaisiai;
- cukraus pakaitalai ir saldikliai, tokie kaip sorbitolis, manitolis ir ksilitolis [3].
Dirgliosios žarnos sindromas
Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) – tai lėtinis žarnyno veiklos sutrikimas, pasireiškiantis pilvo skausmais ir tuštinimosi pakitimais. Esant dirgliosios žarnos sindromui, žarnyne susikaupia didelis kiekis dujų, kurios sukelia pilvo skausmą ir pūtimą bei kitus simptomus, tokius kaip:
- vidurių užkietėjimas;
- viduriavimas;
- pykinimas;
- nugaros skausmas.
Tiksli dirgliosios žarnos sindromo priežastis yra nežinoma, tačiau manoma, kad jį sukelti gali patirtas stresas, infekcijos, žarnyno mikrobiotos pokyčiai, per greitai ar lėtai žarnyne slenkantis maistas [3, 5].
Vidurių užkietėjimas
Pilvo pūtimas pasireiškia, kai žarnyne kaupiasi maisto turinys. Šią būklę, vadinamą vidurių užkietėjimu, gali sukelti:
- dehidratacija;
- nepakankamas skaidulų kiekis mityboje;
- maisto netoleravimas;
- nėštumas;
- tam tikri žarnyno veiklos sutrikimai;
- maistinių medžiagų, įskaitant magnio, trūkumas;
- tam tikri vaistai.
Daugeliui žmonių vidurių užkietėjimo problemą gali išspręsti mankšta, pakankamas suvartojamo vandens kiekis bei taisyklinga mityba [1].
Pilvo pūtimo prevencija
Vidurių pūtimas paprastai nėra rimta problema. Daugeliu atvejų pakanka pakeisti gyvenimo būdą ir mitybą. Pilvo pūtimo galima išvengti nevalgant maisto, turinčio daug angliavandenių, kurių neįmanoma pasisavinti, bei laikantis tokių rekomendacijų:
- valgyti mažesnėmis porcijomis;
- valgyti lėtai: virškinimas prasideda burnoje, todėl žmonės turi kruopščiai sukramtyti maistą prieš jį nurydami;
- vengti gumos ir gazuotų gėrimų: kramtydami gumą žmonės praryja daugiau oro, o tai gali padidinti vidurių pūtimą;
- nerūkyti: rūkydami žmonės praryja daugiau oro, be to, tai gali sudirginti virškinimo sistemą;
- vengti laktozės turinčių pieno produktų: pašalinus maistą, kuriame yra daug laktozės, simptomai gali pagerėti;
- mankštintis: fizinis aktyvumas pagerina virškinimo sistemos veiklą, o tai gali padėti sumažinti dujų susidarymą ir pilvo pūtimą [2, 6].
Daugiau apie žoleles ir virškinimą galite skaityti mūsų straipsnyje:
Literatūra:
- Akers MR. Abdominal bloating: Causes, symptoms and remedies [Internet]. Medicalnewstoday.com. 2022. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321869?fbclid=IwAR2WQ69zhGY-Rj8K4_PRBTVeC69xJqqTzLWi0NZjZBM9FiVNw1XeMi0y24w
- Brazier Y. Flatulence: Causes, remedies, and complications [Internet]. Medicalnewstoday.com. 2017. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/7622?fbclid=IwAR0iANtMF8d0TmLbsjxD-NEDfqBFEKtscrFSIlsu4_FYwLYVdZq8fzc5NcU
- Johnson J. Gas in stomach: Symptoms, causes, and treatments [Internet]. Medicalnewstoday.com. 2020. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/gas-in-stomach?fbclid=IwAR3OTTB9o6iPa7R-BguWZmH31zUwmunHt9xvuOaqTF–ef3zasr74z80XKM
- Di Costanzo M, Berni Canani R. Lactose intolerance: Common misunderstandings. Ann Nutr Metab. 2018;73 Suppl 4(Suppl. 4):30–7. Available from: https://www.karger.com/DOI/10.1159/000493669
- Patel NV. “let food be thy medicine”: Diet and supplements in irritable bowel syndrome. Clin Exp Gastroenterol [Internet]. 2021;14:377–84. Available from: http://dx.doi.org/10.2147/CEG.S321054
- Bloating 101: Why you feel bloated [Internet]. WebMD. Available from: https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/bloated-bloating?fbclid=IwAR1fxplDoKhMFwZRwkVTDDck1k7_YLZAh-s75YgmuXqc-KxJrfGTLyIc9HA
Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.