Aptarsime vadinamąjį super maistą – amalą, penkiaskiautes driekes, varputį, bambukų lapus bei miežių želmenis – kuo šie augalai naudingi mūsų sveikatai?

Amalas

Amalas – labai įdomus augalas, panašus į krūmą ir augantis ant kito augalo – medžio. Savo sudėtyje turi įvairių fitochemikalų, kurie pasižymi įvairiomis biologinėmis ir farmakologinėmis savybėmis. Todėl dar senovės Europos medicinoje amalas buvo naudojamas kaip vaistinis augalas vėžiui, širdies ir kraujagyslių ligoms, epilepsijai, nevaisingumui, hipertenzijai bei artritui. Ypatingai tyrinėjamas amalo poveikis vėžiu sergantiems žmonėms, manoma, kad šis augalas gali pagerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę [1].

Adjuvantinė chemoterapija arba bioterapija yra skiriama pacientams, kurie jau praktiškai įveikė vėžinį susirgimą ir skiriama tam, kad būtų sunaikintos pakitusios ląstelės žmogaus organizme, jeigu tokios dar liko. Nors preparato parinkimas kelia daug diskusijų visame pasaulyje, išbandomi ir tiriami vis nauji. Taip pat ir amalas. 2015 m. publikuotas mokslinis tyrimas su 74 skirtingomis vėžio formomis sergančiais pacientais. Išvadose teigiama, kad amalo ekstraktas, derinant su kitu gydymu, buvo veiksmingas daugumai pacientų, sergančių vėžių (85 proc.) ir nesukėlė šalutinių poveikių [2]. Europoje vėžio gydymui amalas naudojamas nuo 1920 m. ir yra žinomas kaip įvairių chemoterapinių preparatų sudėtinė dalis (Iscador, Eurixor, Helixor ir t.t.) [3].

2015 m. publikuotas mokslinis tyrimas su 74 skirtingomis vėžio formomis sergančiais pacientais. Išvadose teigiama, kad amalo ekstraktas, derinant su kitu gydymu, buvo veiksmingas daugumai pacientų, sergančių vėžių (85 proc.) ir nesukėlė šalutinių poveikių [2]. Europoje vėžio gydymui amalas naudojamas nuo 1920 m. ir yra žinomas kaip įvairių chemoterapinių preparatų sudėtinė dalis (Iscador, Eurixor, Helixor ir t.t.) [3].

amalas

 

Varputis

Nors daug kam žinomas kaip piktžolė, šis augalas turi naudingų savybių žmogaus sveikatai ir savijautai. Ypač plačiai kalbama apie naudą šlapimo organų sistemai [4]. Cochrane duomenų bazėje publikuota prospektyvinė randomizuota studija, kurioje dalyvavo 50 pacientų, sergančių inkstų akmenlige. Pacientai buvo suskirstyti į dvi grupes, vieni vartojo kalio citratą su varpučiu, o kiti tik kalio citratą. Visiems pacientams buvo paskirta vienoda akmenų susidarymą mažinanti dieta (su sumažintu oksalatų, baltymų kiekiu, pacientai turėjo išgerti kasdien daugiau, nei 2 litrus vandens). Po 5 mėnesių vartojimo pastebėta, kad pacientai, kurie vartojo ne tik kalio citratą, bet ir varputį, turėjo mažesnį skaičių akmenų šlapimo takų sistemoje [5].

Taigi mokslas jau išsiaiškino, kad augalo šaknys turi naudingų savybių mūsų inkstams, prostatai, kepenims. Arbata iš varpučio mažina gerklės skausmą. Naudojant išoriškai – mažinamas audinių patinimas. Neabejojama, kad  varputį galime vadinti ir laikyti super maistu [4].

Penkiaskiautės driekės

Penkiaskiautės driekės dar vadinamos Pietiniu ženšeniu arba užsienio literatūroje jiaogulan, tai paplitęs Azijoje augalas. Medicinoje naudojami šio augalo lapai. Nuo seno vartotas cholesteroliui kraujyje mažinti ir svoriui normalizuoti. Taip pat tinkamas ir naudingas diabetu sergantiems žmonėms [6].

2020 m. su gyvūnais atlikti tyrimai įrodė, kad penkiaskiautės driekės kombinacijoje su balta arbata gali būti veiksmingos sergantiems II tipo cukriniu diabetu, reguliuodamos gliukozės apykaitą kepenyse [7].

Kalbama ir apie priešvėžinį šių augalų poveikį. Tyrėjai nustatė, kad penkiaskiautėse driekėse esantys aktyvūs komponentai reguliuoja supiktybėjusių ląstelių apoptozę (užprogramuotą mirtį, kad ši ląstelė nesidaugintų), turi poveikį stabdant metastazių plitimą organizme. Žinoma, kad šiuose augaluose gausu aktyvių komponentų, tokių kaip saponinai, steroliai, flavonoidai, polisacharidai. Taip pat vario, geležies, cinko, mangano, seleno, kobalto, molibdeno, stroncio, kitų vitaminų, o taip pat net 18 aminorūgščių, iš kurių 8 vadinamos nepakeičiamosiomis aminorūgštimis [8].

2018 m. publikuotas dvigubai aklas, placebo kontroliuojamas tyrimas, kuriame dalyvavo 72 sveiki, lėtinį stresą ir nerimą patiriantys suaugusieji. Atsitiktinai suskirstyti į grupes, kur vienoje grupėje pacientai vartojo placebo, o kitoje – penkiaskiaučių driekių ekstraktą. Vertintas pacientų nerimo ir streso lygmuo įvairiais klinikinėje praktikoje naudojamais klausimynais. Po 8 savaičių pastebėta, kad penkiaskiautes driekes vartoję pacientai jautė reikšmingai mažiau nerimo ir streso, lyginant su placebo grupės pacientais [9].

Bambukų lapai

Bambukų lapai – ne tik pandų maistas. Jie savo sudėtyje turi biologiškai aktyvių medžiagų, tokių kaip flavonoidai, aminorūgštys, fenoliai. Todėl nuo senovės jauni bambukai naudoti kaip medicininis preparatas astmai, kosuliui lengvinti [10].

Visai nesenas 2020 m. mokslinis tyrimas atskleidė bambuko lapuose slypinčias naudingas savybes žinduoliams. Pastebėta, kad papildai, pagaminti iš bambuko lapų, reguliuoja žarnyno mikrobiotią ir tokiu būdu teigiamai veikia imunitetą [11].

Tiriamos ir antioksidacinės bambuko lapų savybės. O taip pat pastebimos ir antibakterinės šio augalo savybės. Pavyzdžiui, 2015 m. Japonijoje atliktas tyrimas, kuriame tirtos blogą burnos kvapą sukeliančios bakterijos ir kaip jų augimą stabdo bambuko lapų ekstraktas. Aprašytas teigiamas šio augalo poveikis [12].

Lipotoksiškumas – tai nepageidaujamas riebalų poveikis mūsų ląstelėms. Kol kas tyrimais in vitro (mėgintuvėlyje) patvirtintas bambuko lapų ekstrakto naudingas poveikis mažinant šį reiškinį. Taip pat siekiama ištirti, kaip bambukas veikia riebalų apykaitą žmogaus organizme [13].

Miežių želmenys

Savo sudėtyje miežių želmenys turi daug mineralų, vitaminų, ypač A ir C, kurie veikia kaip antioksidantai. Laikomi magnio šaltiniu. Taip pat miežių želmenyse gausu skaidulų, kurios yra naudingos mūsų žarnynui, jomis „minta“ gerosios bakterijos, esančios žarnyne. Vandenyje netirpios skaidulos veikia kaip „šluota“ ir išvalo mūsų žarnyną. Yra žinoma, kad maistinės skaidulos padeda skrandžiui absorbuoti cukrų kur kas lėčiau, todėl cukraus koncentracija kraujyje nekinta taip drastiškai [14].

Kai kurie šaltiniai teigia, kad miežių želmenys – tai super maistas, kuris reguliariai įtraukiamas į dietą, gali padėti išvengti įvairių lėtinių ligų, tokių kaip diabetas, vėžys, nutukimas, kardiovaskulinės ligos [15].

 

Daugiau apie super maistą galite skaityti ir kitame mūsų straipsnyje čia:

 

Literatūros sąrašas:

  1. https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2016/ra/c5ra27381a#!divAbstract (Indija, Prancūzija, Serbija).
  2. Sunjic SB, Gasparovic AC, Vukovic T, Weiss T, Weiss ES, Soldo I, Djakovic N, Zarkovic T, Zarkovic N. Adjuvant Cancer Biotherapy by Viscum Album Extract Isorel: Overview of Evidence Based Medicine Findings. Coll Antropol. 2015 Sep;39(3):701-8. PMID: 26898069.
  3. https://www.rxlist.com/european_mistletoe/supplements.htm#WhatIs
  4. https://www.healthbenefitstimes.com/couch-grass/
  5. Brardi S, Imperiali P, Cevenini G, Verdacchi T, Ponchietti R. Effects of the association of potassium citrate and agropyrum repens in renal stone treatment: results of a prospective randomized comparison with potassium citrate. Arch Ital Urol Androl. 2012 Jun;84(2):61-7. PMID: 22908773. (Italija)
  6. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-265/jiaogulan
  7. Xia X , Xu J , Wang X , Wang H , Lin Z , Shao K , Fang L , Zhang C , Zhao Y . Jiaogulan tea (Gpostemma pentaphyllum) potentiates the antidiabetic effect of white tea via the AMPK and PI3K pathways in C57BL/6 mice. Food Funct. 2020 May 1;11(5):4339-4355. doi: 10.1039/d0fo00395f. Epub 2020 May 5. PMID: 32369096. (Kinija)
  8. Li Y, Lin W, Huang J, Xie Y, Ma W. Anti-cancer effects of Gynostemma pentaphyllum (Thunb.) Makino (Jiaogulan). Chin Med. 2016;11:43. Published 2016 Sep 27. doi:10.1186/s13020-016-0114-9 (Kinija)
  9. Choi EK, Won YH, Kim SY, Noh SO, Park SH, Jung SJ, Lee CK, Hwang BY, Lee MK, Ha KC, Baek HI, Kim HM, Ko MH, Chae SW. Supplementation with extract of Gynostemma pentaphyllum leaves reduces anxiety in healthy subjects with chronic psychological stress: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Phytomedicine. 2019 Jan;52:198-205. doi: 10.1016/j.phymed.2018.05.002. Epub 2018 May 8. PMID: 30599899. (Korėja)
  10. https://www.emedicinehealth.com/bamboo/vitamins-supplements.htm
  11. Shu G, Kong F, Xu D, et al. Bamboo leaf flavone changed the community of cecum microbiota and improved the immune function in broilers. Sci Rep. 2020;10(1):12324. Published 2020 Jul 23. doi:10.1038/s41598-020-69010-1 (Kinija)
  12. Majbauddin A, Kodani I, Ryoke K. The Effect of Bamboo Leaf Extract Solution and Sodium Copper Chlorophyllin Solution on Growth and Volatile Sulfur Compounds Production of Oral Malodor Associated Some Anaerobic Periodontal Bacteria. Yonago Acta Med. 2015;58(3):129-136. (Japonija)
  13. Panee J, Liu W, Lin Y, Gilman C, Berry MJ. A novel function of bamboo extract in relieving lipotoxicity. Phytother Res. 2008;22(5):675-680. doi:10.1002/ptr.2395 (JAV)
  14. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-barley-grass#1
  15. Zeng Y, Pu X, Yang J, et al. Preventive and Therapeutic Role of Functional Ingredients of Barley Grass for Chronic Diseases in Human Beings. Oxid Med Cell Longev. 2018;2018:3232080. Published 2018 Apr 4. doi:10.1155/2018/3232080 (Kinija)

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis