AŠVAGANDA – moksliniais tyrimais patvirtintas KSM-66 ašvagandos šaknų ekstrakto veiksmingumas

Kas yra ašvaganda?

Ašvaganda, dar vadinama migdomąja vitanija arba indiškuoju ženšeniu, yra vienas iš pagrindinių Indijos tradicinės gydymo sistemos vaistinių augalų. Šis vaistinis augalas buvo žinomas šimtmečius, tačiau tik dabar, dėl paskutinių medicinos ir farmakologijos tyrimų sensacingų atradimų, jis tampa žinomas visame pasaulyje. Ašvaganda subalansuoja kūną ir atstato jo pradinę būklę, pavyzdžiui, šis augalas gali padėti esant skydliaukės nepakankamumui ar per dideliam aktyvumui ir subalansuoti kitas hormonines sistemas.

Ašvaganda yra priskiriama prie adaptogeninių augalų, kurie skatina organizmo galią pačiam reguliuoti svarbiausias kūno sistemas, ypač neurologinę, imuninę, reprodukcinę, endokrininę ir energijos gamybos sistemas. Adaptogenai yra natūralios, medžiagų apykaitą ir hormoninę sistemą reguliuojančios medžiagos, padidinančios žmonių gebėjimą prisitaikyti prie stresą sukeliančių veiksnių ir aplinkos poveikio bei tuo pačiu mažina minėtų veiksnių žalingą poveikį kūnui. Skirtingai nuo kitų adaptogeninių stimuliuojantį poveikį turinčių augalų, ašvaganda turi raminantį ir atpalaiduojantį poveikį.

Kodėl KSM-66 ašvagandos šaknų ekstraktas yra vienas geriausių?

Kad vaistinis augalas galėtų veikti sistemos lygyje, jame turi būti platų poveikį žmogaus organizmui darantis kompleksinis cheminių fitomedžiagų derinys. Ašvaganda yra vienas iš retų vaistinių augalų, turinčių minėtos rūšies kompleksinį derinį. Ašvaganda veikia sisteminiame lygmenyje, todėl pagal vaistinių augalų žinynų aprašymus, ji turi daugiau nei dvidešimt panaudojimo būdų.

Plataus poveikio spektro Ašvagandos šaknų ekstrakte yra išsaugota natūralaus augalo įvairių sudėtinių dalių pusiausvyra. Manoma, kad vaistinio augalo ašvagandos veiksmingumas priklauso nuo įvairių sudėtinių dalių, ypač alkaloidų – vitanino, soniferino, tropino ir steroidinių laktonų – vitanolidų, kompleksinio derinio. Visi šie komponentai turi būti natūraliomis proporcijomis, todėl yra svarbu, kad ekstraktas turėtų pilną spektrą.

KSM-66 ašvaganda šaknų ekstraktas yra standartizuotas iki vienos aukščiausių papildų rinkoje siūlomų vitanolidų sudėties, >5 % HPLC, ir yra gaunamas tiesiogiai iš augalų šaknų.

 

ašvaganda

KSM-66 ašvagandos ekstraktas ilgam laikui suteikia energijos ir palaiko nervų sistemą

Mokslininkai teigia, kad ašvaganda raumenyse pagreitina energijos gaminimą, nes teigiamai veikia ląstelių mitochondrijų aktyvumą ir tokiu būdu sumažina ląstelių energijos molekulinio vieneto – už adenozintrifosfato (ATP) skaidymą atsakingo fermento aktyvumą. Pastebėta, kad ašvaganda pakelia ir kreatino lygį, todėl ATP aktyvumas yra dar didesnis ir gamina energiją dar greičiau, be staigių pokyčių. Ašvagandos šaknų ekstraktas taip pat palaiko ir nervų sistemos bei antinksčių veiklą, padeda palaikyti energijos lygį stresą keliančiu laikotarpiu ir apsaugo kūną nuo „perdegimo“.

KSM-66 veiksmingumą patvirtina platūs moksliniai ir klinikiniai tyrimai

Mokslinių tyrimų metu daugiausia buvo tiriamos šios žemiau įvardintos KSM-66 ašvagandos panaudojimo galimybės.

Nerimo ir streso malšinimas

Tyrimai parodė, kad vartojant KSM-66, ženkliai sumažėjo stresas ir nerimas, taip pat ir kortizolis serume (nukrito 27,9%). Norint ištirti Ašvagandos KSM-66 šaknų ekstrakto poveikį streso ir nerimo mažinimui, 2012 metais buvo atliktas atsitiktinių imčių, dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas tyrimas. Jo metu nustatyta, jog grupei, kuriai buvo skiriamas Ašvagandos šaknų ekstraktas, 60-ąją tyrimo dieną reikšmingai sumažėjo stresas, atsižvelgiant į pasitelktas streso vertinimo skales bei lyginant su placebą gavusių tiriamųjų grupe.

Kognityviniai gebėjimai ir atmintis

Tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 50 dalyvių, kurie vartojo KSM-66, parodė žymų veiklos ir dėmesio bei pagrindinių komponentų pagerėjimą pagal Wechslerio skalę.

Tradiciškai nuo seno naudoto Ašvaganda šaknies ekstrakto poveikis pastebėtas ir gerinant atmintį. Dar 2012 m. publikuoti tyrimai, kuomet specialiais metodais žiurkėms sukelta hipobarinė hipoksija (paprastai kalbant – deguonies trūkumas smegenyse, kas lemia prastėjančią atmintį). Tirta giliai smegenų struktūrose esančios medžiagos, rodančios oksidacinį stresą. Pastebėta, kad Ašvaganda sumažino neuronų pažeidimą ir kenksmingų medžiagų kiekį smegenų struktūrose [1]. Cohrane duomenų bazėje publikuota nemažai tyrimų, įrodančių Ašvagandos efektyvumą nervų sistemai, pavyzdžiui, nerimui lengvinti [2].

Taip pat pirmojoje grupėje 28 % sumažėjo kortizolio kiekis kraujo serume. Tyrimo metu nebuvo pastebėta jokių nepageidaujamų reiškinių, kuriuos sukeltų Ašvagandos šaknų ekstraktas [3]. 2019 metais atliktas atsitiktinių imčių dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas klinikinis tyrimas tik patvirtino anksčiau gautus rezultatus: po 8 savaičių nuo tyrimo pradžios be reikšmingai sumažėjusio streso, nerimo bei kortizolio kiekio kraujo serume taip pat pagerėjo ir tiriamųjų miego kokybė [4].

2017 m. „Journal of dietary supplements“ (liet. – maisto papildų žurnale) publikuotas tyrimas, kurio metu tirti 50 pacientų, turinčių lengvą pažintinių funkcijų sutrikimą. 8 savaites tiriamieji vartojo arba placebo, arba Ašvagandos šaknies ekstraktą. Atmintis ir pažintinės funkcijos vertintos specialiais standartizuotais testais. Prieita prie išvados, kad Ašvaganda gali pagerinti pažintines funkcijas, atmintį ir dėmesio koncentraciją [5].

Prieita prie išvados, kad Ašvaganda gali pagerinti pažintines funkcijas, atmintį ir dėmesio koncentraciją [5].

Vyrų seksualinė funkcija ir testosterono lygis

Tyrimas parodė, kad vartojant KSM-66, ženkliai išaugo spermatozoidų kiekis ir jų judrumas, pagerėjo spermos koncentracija, serumo LH ir testosteronas [6].

Moterų seksualinė funkcija

Tyrimas parodė pakilusį moterų seksualumą, remiantis ginekologų naudojamais duomenimis vertinant aistrą, susijaudinimą, makšties lubrikaciją, pasitenkinimą ir orgazmą [7].

Miego kokybė ir atsipalaidavimas

Preparatą KSM-66 vartojantys tyrimo dalyviai pažymėjo, kad miegas tapo geresnis. Miegas buvo matuojamas remiantis fiziologiniais duomenimis: miego latentiškumas ir miego veiksmingumas bei pagal psichometrinius duomenis, pavyzdžiui, Pitsburgo miego kokybės indeksą ir Hamiltono nerimo vertinimo skalę.

Preparato poveikį miego kokybei įrodė ir 2020 metais atliktas bei aštuonias savaites trukęs tyrimas, kurio metu buvo analizuojami tiek sveikų, tiek nemiga sergančių pacientų miego kokybės rodikliai. Šiame dvigubai aklame, atsitiktinių imčių, placebu kontroliuojamame tyrime nustatyta, jog miego kokybės parametrai pagerėjo tiek sveikiems, tiek nemigos kamuojamiems asmenims, tačiau nemiga sergančių pacientų miego kokybės rodiklių pagerėjimas buvo kur kas reikšmingesnis [8].

Perimenopauzės simptomai

Moterų perimenopauzės simptomus charakterizuoja įvairūs somatiniai, vazomotoriniai, seksualiniai ir psichologiniai simptomai. Pavyzdžiui, išaugęs nerimo jausmas, sudirgimas ir nuotaikos svyravimai. Tyrimas parodė, kad maisto papildą KSM-66 vartojančioms moterims žymiai sumažėjo perimenopauzės simptomai, pagerėjo tiek psichologiniai, tiek ir biologiniai rezultatų duomenys [9].

Pagyvenusių asmenų bendras sveikatos būklės pagerėjimas

Platūs tyrimai parodė, kad pagyvenę asmenys išgyvena žymų psichologinės ir fizinės gerovės kritimą. Pagyvenusių asmenų tyrimas parodė, kad vartojant preparatą KSM-66, pagerėjo kognityviniai sugebėjimai, miego kokybė, fizinė forma ir psichosocialinė gerovė.

Gyvenimo trukmės augimas

Tyrimai su gyvūnais parodė, kad preparatas KSM-66 ašvaganda prailgino gyvenimą 21%. Tyrimuose buvo naudojamos apvaliosios kirmėlės (Caenorhabditis Elegans), nes jų medžiagų apykaita yra panaši į žmonių.

Imuninės sistemos stiprinimas

Šveicarijoje su pelėmis albinosais atliktas tyrimas parodė, kad preparatas KSM-66 sumažino ciklofostamido sukeltą neutropeniją. Neutrofilidų skaičiaus sumažėjimas buvo pastebėtas 33%. Kontrolinėje grupėje, kurioje buvo naudojami vaistai, šis rodiklis buvo kur kas geresnis nei vartojant generinę ašvagandą [10].

DĖMESIO! Ašvagandos negalima vartoti su antidepresantais, insulinu ir skydliaukę veikiančiais vaistais.

Daugiau apie AŠVAGANDĄ galite skaityti ir kitame mūsų straipsnyje – čia.

Literatūra:

  1. Baitharu I, Jain V, Deep SN, et al. Withania somnifera root extract ameliorates hypobaric hypoxia induced memory impairment in rats. J Ethnopharmacol. 2013;145(2):431-441. doi:10.1016/j.jep.2012.10.063 (Indija) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23211660/
  2. Sud  KS, Thaker  AB. A randomized double blind clinical study of Ashwagandha on generalised anxiety disorder. Journal of ayurveda and integrative medicine. 2013; 4(null): 1. (Indija)
  3. Chandrasekhar, K., Kapoor, J., & Anishetty, S. (2012). Indian journal of psychological medicine, 34(3), 255.
  4. Salve, J., Pate, S., Debnath, K., & Langade, D. (2019). Cureus, 11(12), e6466.
  5. Choudhary D, Bhattacharyya S, Bose S. Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions. J Diet Suppl. 2017;14(6):599-612. doi:10.1080/19390211.2017.1284970 (Indija)
  6. Chauhan, S., Srivastava, M. K., & Pathak, A. K. (2022). Effect of standardized root extract of ashwagandha (Withania somnifera) on well-being and sexual performance in adult males: A randomized controlled trial. Health science reports5(4), e741. https://doi.org/10.1002/hsr2.741
  7. Dongre S, Langade D, Bhattacharyya S. Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Extract in Improving Sexual Function in Women: A Pilot Study. Biomed Res Int. 2015;2015:284154. doi:10.1155/2015/284154 (Indija).
  8. Langade, D., Thakare, V., Kanchi, S., & Kelgane, S. (2020). Journal of Ethnopharmacology: 264:113276.
  9. Gopal, S., Ajgaonkar, A., Kanchi, P., Kaundinya, A., Thakare, V., Chauhan, S., & Langade, D. (2021). Effect of an ashwagandha (Withania Somnifera) root extract on climacteric symptoms in women during perimenopause: A randomized, double‐blind, placebo‐controlled study. Journal of Obstetrics and Gynaecology Research, 47(12), 4414–4425. https://doi.org/10.1111/jog.15030
  10. Tharakan, A., Shukla, H., Benny, I. R., Tharakan, M., George, L., & Koshy, S. (2021). Immunomodulatory Effect of Withania somnifera (Ashwagandha) Extract-A Randomized, Double-Blind, Placebo Controlled Trial with an Open Label Extension on Healthy Participants. Journal of clinical medicine10(16), 3644. https://doi.org/10.3390/jcm10163644

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis