Vaistinio čiobrelio nauda
Čiobreliai, priklausantys notrelinių šeimos genčiai, turi mažyčius, žalius lapus ir plonus stiebus, o jų sudėtyje yra daug eterinių aliejų, karčiųjų, rauginių medžiagų bei rūgščių. Tai – tvirta krūminė žolė, kuriai būdingas intensyvus skonis ir aromatas. Čiobrelis gali būti naudojamas šviežias, džiovintas arba eterinio aliejaus pavidalu. Yra daugiau nei 60 rūšių čiobrelių, tačiau labiausiai paplitęs Thymus vulgaris vaistinis čiobrelis, pasižymintis daugybe sveikatai naudingų savybių.
Jau nuo seniausių laikų čiobrelio priekoniais buvo gardinamas ne tik maistas, tačiau žinomos jo antimikrobinės bei imunitetą stiprinančios savybės, todėl čiobrelis yra priskiriamas ir vaistiniams augalams. Šiandien čiobrelio panaudojimas labai įvairus – jo galima rasti burnos skalavimo skysčių ar nosies purškiklių sudėtyje bei skirtingose patiekalų receptūrose [1].
Virškinimo negalavimų lengvinimui
Nustatyta, kad čiobreliai gerina virškinamojo trakto veiklą, mažina dujų perteklių ir vidurių pūtimą. Šis poveikis yra juntamas dėl čiobrelio sudėtyje esančių lakiųjų aliejų, turinčių karminacinių (dujų kiekį mažinančių) savybių. Be to, nustatyta, kad čiobreliai naudingi ir skrandžiui: eksperimentinių tyrimų su žiurkėmis metu iš čiobrelių aliejaus išgauti junginiai padėjo apsaugoti skrandžio gleivinę nuo per didelio rūgšties kiekio ir opų susidarymo. Tačiau čiobrelių poveikis žmonių virškinimo sistemai nėra plačiai ištirtas, todėl šiuo klausimu reikėtų atlikti daug daugiau tyrimų [1] .
Imuninės sistemos gerinimui
Kasdien gauti visus organizmui reikalingus vitaminus gali būti sudėtinga. Visgi, oficialių šaltinių teigimu, čiobreliai yra kupini naudingų maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminas A, C, varis, geležis ar manganas. Beje, jie turi lakiųjų timolio ir karvakrolio aliejų, flavanoidų, todėl yra žinomi dėl stiprių antibakterinių bei imunitetą gerinančių savybių. Čiobrelis yra puiki priemonė, apsauganti ar padedanti išgyti nuo infekcinių ligų, taip pat peršalimo ar gripo [2].
Čiobrelio nauda nuotaikos gerinimui
Čiobrelių eterinis aliejus dažnai naudojamas aromaterapiniams ir gydymo tikslams dėl jame esančios veikliosios medžiagos karvakrolio. 2013 m. atliktas tyrimas su gyvūnais parodė, kad karvakrolis padidina serotonino ir dopamino – dviejų nuotaiką reguliuojančių hormonų – koncentraciją. Taigi reguliariai naudojant čiobrelius ar čiobrelių aliejų, gali būti juntama teigiama nauda emocinei būklei. Vis dėlto, siekiant tai įrodyti, reikėtų atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis [3].
Odos būklės gerinimui
Čiobrelių priešuždegiminės ir antimikrobinės savybės taip pat gali būti naudingos sergant odos ligomis. Čiobreliai gali padėti pasveikti nuo bakterinių infekcijų, taip pat sumažinti uždegimą.
Dėl savo antibakterinių savybių čiobreliai gali būti naudojami kaip ingredientas spuogų gydymo priemonėse. 2010 m. atliktame tyrime buvo nustatyta, kad čiobrelių eterinis aliejus turi antibakterinį poveikį prieš P. acnes – bakterijas, kurios, kaip manoma, sukelia spuogus. Visgi reikėtų dar daugiau išsamesnių tyrimų, kad čiobrelių aliejus iš tikrųjų mažina spuogų atsiradimą [1,3].
Gerklės ir kvėpavimo takų negalavimų lengvinimui
Čiobreliai daugelį metų buvo naudojami kaip namų gydymo priemonė nuo kosulio, kvėpavimo takų ligų ir bronchito. 2013 m. atliktame nedideliame tyrime 18 sveikų žmonių išbandė nosies purškalą, kurio sudėtyje yra čiobrelių ekstrakto – timolio. Jie naudojo nosies purškalą prieš ir po to, kai įkvėpė šiek tiek kapsaicino, kuris natūraliai sukėlė kosulį. Vartodami timolio purškiklį, žmonės kosėjo mažiau nei naudodami sūraus vandens ar placebo purškiklį. Visgi, norint patikrinti šiuos rezultatus, reikėtų atlikti dar daugiau tyrimų [1,4].
Čiobrelio nauda miego gerinimui
Tyrimai rodo, kad čiobrelių arbata gali pagerinti miego kokybę tiems, kurie miegodami jaučia diskomfortą, nes joje yra junginių, tokių kaip linalolis, galinčių padėti atsipalaiduoti. Taip pat manoma, kad čiobrelių arbata gali palengvinti fibromialgijos simptomus, tokius kaip nuovargis, raumenų skausmas ar miego sutrikimai [5].
Kraujo spaudimo mažinimui
2014 m. buvo atliktas tyrimas, kuriame nustatyta, kad čiobrelio ekstraktas žymiai sumažino širdies susitraukimų dažnį žiurkėms, turinčioms aukštą kraujospūdį. Be to, jis galėjo turėti įtakos ir cholesterolio kiekio sumažėjimui. Vis dėlto patvirtinant šį čiobrelio poveikį, reikėtų atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis [3].
Apsaugai nuo apsinuodijimo maistu
2013 m. in vitro atliktas tyrimas parodė, kad čiobrelių aliejus gali būti veiksmingas prieš kelias įprastas per maistą plintančias bakterijas, kurios sukelia ligas net esant mažoms koncentracijoms. Be to, 2011 m. in vitro atliktas tyrimas parodė, kad čiobrelių aliejus yra veiksmingas ir prieš Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia ir Pseudomonas bakterijų padermes [3].
Čiobrelio nauda mielių infekcijų gydymui
Čiobreliai yra veiksmingi ne tik prieš bakterijas – jie gali turėti įtakos ir grybeliui. 2021 m. atliktas tyrimas in vitro parodė, kad labai mažos čiobrelių eterinio aliejaus dozės veikia fungicidiškai prieš Candida albicans, dažną mielių infekcijų priežastį, net jei grybelis buvo atsparus receptiniam vaistui flukonazolui [3].
Oksidacinio streso mažinimui
Čiobreliai turi didžiausią antioksidantų kiekį iš visų žolelių. Čiobrelių antioksidantai, įskaitant liuteiną, zeaksantiną ir timoniną, padeda neutralizuoti ir pašalinti laisvuosius radikalus visame organizme. Laisvieji radikalai yra žalingi ląstelių metabolizmo šalutiniai produktai, galintys sukelti apoptozę arba spontaniškas mutacijas sveikose ląstelėse [4].
Čiobrelio nauda svorio kontrolei
Arbata iš čiobrelių paprastai vadinama svorio metimo arbata. Šis vaistinis augalas slopina apetitą, todėl gali sumažėti persivalgymo tikimybė bei užkandžiavimai tarp valgymų. Arbatoje esantis cheminis junginys timolis gali pagerinti medžiagų apykaitą, padėti deginti riebalus ir numesti svorio [4].
Apie vaistažoles taip pat kviečiame skaityti čia:
Literatūra
1. Health benefits of thyme [Internet]. WebMD. Available from: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-thyme
2. Boost your immune system with Echinacea and thyme [Internet]. HealingHolidays. Available from: https://www.healingholidays.com/blog/boost-your-immune-system-with-echinacea-and-thyme
3. Kubala J, MS, RD. Thyme: 12 health benefits and more [Internet]. Healthline. 2014. Available from: https://www.healthline.com/health/health-benefits-of-thyme
4. What is thyme good for? [Internet]. MedicineNet. Available from: https://www.medicinenet.com/what_is_thyme_good_for/article.htm?fbclid=IwAR07g1H1w2TKXxqHncZu-UVMsnLBLT3qfHfwXDiPnA7_OH9_oV5Mxu3JrDw
Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.