Kas yra skruzdžių medžio, arba Pau D’Arco, žievė?

Pau D’Arco, arba skruzdžių medžio (Tabebuia heptophylla, T. impetiginosa), pavadinimas kilo dėl visose medžio ertmėse gyvenančių skruzdžių. Tarptautinis skruzdžių medžio pavadinimas yra Pau D’Arco, jį išvertus reiškiantis „lanko šaką“. Skruzdžių medis yra labai tvirtas ir atsparus įvairiems kenkėjams, todėl indėnai iš jo gamindavosi medžioklės lankus. Ant skruzdžių medžio žievės niekada neauga grybai.
Apie medžio žievės gydomąsias savybes žinojo ir senovės inkai, vietiniai Meksikos ir Peru gyventojai medį vadina „dievišku medžiu“. Pau D’Arco medžio žievė liaudies medicinoje naudojamas įvairiems uždegiminiams susirgimams gydyti. Šis dailiais, priklausomai nuo rūšies, rožiniais, purpuriniais, baltais ar geltonais žiedais žydintis medis auga Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Karibų jūros salose ir Amazonėje.

Skruzdžių medžio antibakterinis, antivirusinis ir priešuždegiminis poveikis

Skruzdžių medžio žievės antibakterinis poveikis susijęs su lapacholiu – junginiu, iš žievės ekstrakto išskirtu jau 1882 metais. Lapacholis stabdo gramteigiamų (pavyzdžiui, stafilokokų ir streptokokų) bei gramneigiamų (Brucella) mikroorganizmų dauginimąsi ir augimą. Preparato antivirusinis aktyvumas susijęs su jo gebėjimu stabdyti fermentinius procesus, be kurių virusų dauginimasis tiesiog neįmanomas. Skruzdžių medžio priešgrybelinės savybės yra susijusios su jame esančiu ksilodinu, kuris kartu su lapacholiu stabdo grybelių dauginimąsi įvairiuose organuose ir audiniuose. Preparato antiparazitinis poveikis išreiškiamas jo gebėjimu slopinti ląstelėse esančių parazitų (pavyzdžiui, maliarinio plazmodijaus – maliariją sukeliančio vienaląsčio mikroorganizmo) dauginimąsi ir vystymąsi.

Skruzdžių medžio žievė yra skausmą slopinanti ir priešuždegiminė priemonė, kuriai būdingos tonizuojamosios ir antioksiduojamosios savybės. Viena iš jos ypatybių – mobilizuoti organizmo apsaugines galias kovai su ligomis. Žievei būdingas imuninių savybių stimuliuojamasis efektas. Skruzdžių medžio žievės imunitetą modeliuojančios savybės leidžia jį vartoti organizmo alerginių ir autoimuninių procesų atveju, nesibaiminant jų paūmėjimo. Kai kurie tyrimai rodo, kad mažas chinono (lapacholio) kiekis stimuliuoja imuninę sistemą, dideli kiekiai ją slopina. Žievė didina organizmo nespecifinę rezistenciją, stiprindama ląstelių ir humoralinio imuniteto mechanizmus. Šio unikalaus augalo teigiamos savybės yra grįstos jo sudėtyje esančių aktyviųjų medžiagų sinergija.
Medžio žievėje yra labai daug įvairių ir retų mineralų bei vitaminų. Joje yra fosforo, chromo, kalcio, geležies, jodo, cinko, mangano, magnio bei boro.

Pastebėta, kad vartojant skruzdžių medžio žievės preparatus, gydomojo poveikio pasiekta šiais atvejais:

  • peršalimai (respiratoriniai, infekciniai susirgimai, gripas, laringitas);
  • ūmūs plaučių ir bronchiniai susirgimai (tracheitas, bronchitas, astma, pneumonija);
  • otitas, sinusitas;
  • gastritas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos, cholecistitas (tulžies pūslės uždegimas);
  • dizenterija;
  • šlapimo ir lytinių organų ligos (pielonefritas (inkstų dubens uždegimas), cistitas (šlapimo pūslės uždegimas), uretritas, arba šlaplės uždegimas, prostatitas, šlapimo pūslės polipai, gimdos kaklelio uždegimas, venerologinės ligos);
  • uždegiminiai skirtingos lokalizacijos procesai;
  • kraujo susirgimai (mononukleozė, geležies trūkumo anemija ir kt.);
  • grybelinės ligos;
  • sąnarių uždegimai ir reumatas;
  • odos ligos (inkštirai, egzema, pūliniai, psoriazė, dermatozė, baltmė);
  • autoimuninės ligos (vilkligė);
  • diabetas;
  • hipertonija;
  • širdies ir kraujagyslių nepakankamumas, aterosklerozė;
  • tuberkuliozė;
  • tulžies pralaidumo sutrikimai, pankreatitas.

Įspėjimas: skruzdžių medžio žievės vartojimas gali sukelti pykinimą, galvos svaigimą, viduriavimą, vėmimą ir kraujavimą.  Jei esate nėščia, žindote ar vartojate vaistus, rekomenduojame pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Kadangi Pau D`Arco gali sulėtinti kraujo krešėjimą, skruzdžių medžio žievės nevartokite 2 savaites iki operacijos ir 2 savaites po jos. Ypatingai atsargūs turi būti tie, kas vartoja kraują skystinančius vaistus ir turi problemų su kraujo krešėjimu.

Dozavimas: Pau D`Arco tinktūrą galima vartoti su nedideliu kiekiu vandens su citrinos sultimis, kad skruzdžių medžio žievės taninas (rauginė medžiaga) būtų geriau absorbuota.

Kokį skruzdžių medžio žievės preparatą vartoti?

Vartojant skruzdžių medžio žievę labai svarbu, iš kur atvežta žaliava. Pačią kokybiškiausią žaliavą tiekia Brazilija.

Būtinai peržiūrėkite gaminio sudėtį! Tuo atveju, jei gaminio sudėtyje yra tik „Inner Bark“ arba „Bark Powder“, pageidaujamo efekto neverta laukti. Gaminio sudėtyje turi būti ir ekstrakto, kad veiklioji medžiaga lapacholis galėtų veikti organizme.

 

Literatūros šaltiniai:
1. https://draxe.com/pau-darco-tea/
2. https://umm.edu/health/medical/altmed/herb/pau-darco
3. https://www.mountainroseherbs.com/products/pau-d-arco-powder/profile
5. S.Foster and R.L.Johnson ”Desk Reference to Natures Medicine”

 

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis