Rausvoji rodiolė: natūralus būdas kovoti su stresu ir nuovargiu
Rausvoji rodiolė (Rhodiola rosea) – tai vaistinis augalas, kuris šimtmečiais buvo naudojamas tradicinėje medicinoje siekiant sustiprinti organizmo atsparumą stresui, pagerinti energijos lygį ir skatinti psichologinę veiklą. Šis augalas dažniausiai randamas šaltuose kalnų regionuose, tokiuose kaip Sibiras, Skandinavija ir Himalajai. Rausvoji rodiolė yra pripažinta kaip adaptogenas – tai reiškia, kad ji padeda organizmui prisitaikyti prie įvairių fizinių, emocinių ir aplinkos stresorių.
Rausvosios rodiolės šaknyse yra daugiau kaip 140 veikliųjų medžiagų, iš kurių dvi stipriausios yra rozavinas ir salidrozidas [1].
Rozavinas ir salidrozidas yra aktyvūs junginiai, kurie pasižymi adaptogeninėmis savybėmis. Šie junginiai padeda organizmui kovoti su stresu, gerina nuotaiką, didina fizinę ir protinę ištvermę. Salidrozidas turi antioksidacinį poveikį, skatina neurotransmiterių, tokių kaip serotoninas ir dopaminas, gamybą, taip pat gali pagerinti atmintį ir nuotaiką. Rozavinas taip pat padeda reguliuoti kraujo cukraus lygį ir stiprina širdies bei kraujagyslių sistemą [2].
-
Rausvoji rodiolė gali padėti sumažinti stresą
Rodiolė jau seniai žinoma kaip adaptogenas – natūrali medžiaga, kuri didina organizmo atsparumą stresui. Manoma, kad adaptogenų vartojimas streso metu padeda geriau susidoroti su stresinėmis situacijomis. Taip pat įrodyta, kad rodiolė gerina perdegimo simptomus, kurie gali pasireikšti esant lėtiniam stresui.
Tyrimai rodo, kad rausvosios rodiolės ekstraktas gali mažinti kortizolio – pagrindinio streso hormono – lygį, gerinti nuotaiką bei didinti protinį ir fizinį atsparumą. Šis augalas taip pat skatina serotonino ir dopamino gamybą, todėl gali prisidėti prie emocinės pusiausvyros palaikymo [4].
-
Rausvoji rodiolė gali padėti nuo nuovargio
Stresas, nerimas ir nepakankamas miegas – tai tik keli veiksniai, kurie gali sukelti fizinį ir protinį nuovargį. Manoma, kad dėl savo adaptogeninių savybių rodiolė padeda sumažinti nuovargį.
Vieno tyrimo metu 100 žmonių, kuriems pasireiškė lėtinio nuovargio simptomai, 8 savaites kasdien gavo po 400 mg rodiolės. Jiems pagerėjo streso simptomai, nuovargis, nuotaika, koncentracija. Šie pagerėjimai buvo pastebėti jau po vienos savaitės ir toliau gerėjo iki paskutinės tyrimo savaitės [5].
Rausvoji rodiolė ypač naudinga esant tiek fiziniam, tiek protiniam išsekimui, nes jo sudėtyje esantys veiklieji junginiai – rosavinai, salidrozidai ir flavonoidai – teigiamai veikia centrinę nervų sistemą ir padeda reguliuoti streso hormonų, tokių kaip kortizolis, lygį organizme [6].
Moksliniai tyrimai rodo, kad rausvoji rodiolė gali padėti sumažinti lėtinio nuovargio simptomus, tokius kaip energijos trūkumas, dėmesio sutrikimai ir sumažėjęs darbingumas. Ji skatina mitochondrijų veiklą, todėl padidėja ATP (ląstelinės energijos) gamyba, o tai lemia geresnį ištvermingumą ir greitesnį atsistatymą po fizinio ar protinio krūvio. Be to, rausvoji rodiolė gerina deguonies įsisavinimą ir kraujotaką, todėl gali padėti kovoti su nuovargiu, kurį sukelia deguonies trūkumas [7].
-
Rausvoji rodiolė gali pagerinti smegenų funkciją
Rausvoji rodiolė pasižymi stipriu neuroprotekciniu ir kognityvines funkcijas gerinančiu poveikiu. Ji padeda organizmui prisitaikyti prie streso, reguliuoja kortizolio kiekį kraujyje ir palaiko optimalią smegenų veiklą. Viena iš pagrindinių veikliųjų medžiagų – salidrozidas – skatina dopamino ir serotonino gamybą, kurie yra svarbūs neuromediatorių pusiausvyrai, emocinei būklei ir motyvacijai.
Be to, rausvoji rodiolė gerina kraujotaką smegenyse, taip didindama deguonies ir maistinių medžiagų tiekimą neuronams, o tai padeda išlaikyti budrumą, didina protinį darbingumą ir mažina nuovargį.
Apžvelgus 36 su gyvūnais atliktus tyrimus padaryta išvada, kad rodiolė gali pagerinti mokymosi ir atminties funkcijas [8].
Atlikus tyrimą su gyvūnais nustatyta, kad rodiolės dozė pagerino atmintį ir turėjo antidepresinį poveikį pelėms. Tai leido daryti prielaidą, kad rodiolės gali tapti gera priemone pažinimo funkcijai gerinti [9].
-
Rausvoji rodiolė gali pagerinti fizinio krūvio rezultatus
Rausvosios rodiolės yra žinomos dėl savo teigiamo poveikio fizinio krūvio rezultatams. Rausvosios rodiolės gali pagerinti sportininkų ištvermę, energijos lygį ir raumenų atsistatymą po intensyvių treniruočių.
Pirmiausia, šis augalas turi įtakos energijos gamybai organizme. Jis padeda optimizuoti deguonies panaudojimą, kas yra svarbu, siekiant padidinti ištvermę ilgesnių ir intensyvesnių treniruočių metu. Rausvosios rodiolės padidina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, pagerindamos kraujotaką ir deguonies pernešimą į raumenis, todėl sportininkai patiria mažesnį nuovargį ir gali treniruotis ilgiau bei su didesniu intensyvumu [10].
Teigiama, kad rodiolė gerina sporto rezultatus, nes mažina fizinį ir protinį nuovargį ir didina antioksidacinį aktyvumą.
Teigiama, kad vieno tyrimo su gyvūnais metu nustatyta, kad rodiolė gali pagerinti žiurkių raumenų galią ir jėgos rezultatus. Tyrimo metu žiurkėms po pasipriešinimo pratimų buvo duodama rodiolės ekstrakto kartu su kitu adaptogenu Rhaponticum carthamoides (maralo šaknis) [11].
Kito tyrimo metu nustatyta, kad vartojant rodiolę sutrumpėjo jaunų, sveikų, fiziškai aktyvių vyrų reakcijos laikas. Ji taip pat padidino antioksidacinį aktyvumą, tačiau neturėjo įtakos bendrai ištvermei [12].
Be to, rausvosios rodiolės mažina kortizolio lygį organizme. Kortizolis, dažnai vadinamas streso hormonu, yra svarbus organizmo atsakui į stresą, tačiau per didelis jo kiekis gali sumažinti fizinį pajėgumą ir atsigavimo greitį. Naudojant rausvąsias rodioles, galima sumažinti per didelį kortizolio išsiskyrimą, todėl organizmas greičiau atsistato po intensyvių fizinių pastangų ir išvengiama pervargimo.
Svarbus ir rausvųjų rodiolių poveikis raumenų atsistatymui. Intensyvus fizinis krūvis sukelia mikrotraumas raumenyse, kurios reikalauja laiko ir energijos atsigauti. Rausvosios rodiolės pagreitina šį procesą, nes jos skatina raumenų audinių regeneraciją, mažina uždegimą ir raumenų skausmą. Tai leidžia sportininkams greičiau grįžti į treniruotes ir išlaikyti geresnį fizinį pajėgumą [13].
Rausvoji rodiolė padeda optimizuoti deguonies panaudojimą, kas yra svarbu, siekiant padidinti ištvermę ilgesnių ir intensyvesnių treniruočių metu.
Taip pat kviečiame skaityti apie melatoniną ir jo naudą miego kokybei:
Literatūra:
- Li, Y., Pham, V., Bui, M., Song, L., Wu, C., Walia, A., Uchio, E., Smith-Liu, F., & Zi, X. (2017). Rhodiola rosea L.: an herb with anti-stress, anti-aging, and immunostimulating properties for cancer chemoprevention. Current pharmacology reports, 3(6), 384–395. https://doi.org/10.1007/s40495-017-0106-1
- Perfumi, M., & Mattioli, L. (2007). Adaptogenic and central nervous system effects of single doses of 3% rosavin and 1% salidroside Rhodiola rosea L. extract in mice. Phytotherapy research : PTR, 21(1), 37–43. https://doi.org/10.1002/ptr.2013
- Kasper, S., & Dienel, A. (2017). Multicenter, open-label, exploratory clinical trial with Rhodiola rosea extract in patients suffering from burnout symptoms. Neuropsychiatric disease and treatment, 13, 889–898. https://doi.org/10.2147/NDT.S120113
- Ivanova Stojcheva, E., & Quintela, J. C. (2022). The Effectiveness of Rhodiola rosea L. Preparations in Alleviating Various Aspects of Life-Stress Symptoms and Stress-Induced Conditions-Encouraging Clinical Evidence. Molecules (Basel, Switzerland), 27(12), 3902. https://doi.org/10.3390/molecules27123902
- Yevgeniya Lekomtseva, Irina Zhukova, Anna Wacker; Rhodiola rosea in Subjects with Prolonged or Chronic Fatigue Symptoms: Results of an Open-Label Clinical Trial. Complement Med Res 3 March 2017; 24 (1): 46–52. https://doi.org/10.1159/000457918
- Lekomtseva, Y., Zhukova, I., & Wacker, A. (2017). Rhodiola rosea in Subjects with Prolonged or Chronic Fatigue Symptoms: Results of an Open-Label Clinical Trial. Complementary medicine research, 24(1), 46–52. https://doi.org/10.1159/000457918
- Xing, S., Yang, X., Li, W., Bian, F., Wu, D., Chi, J., Xu, G., Zhang, Y., & Jin, S. (2014). Salidroside stimulates mitochondrial biogenesis and protects against H₂O₂-induced endothelial dysfunction. Oxidative medicine and cellular longevity, 2014, 904834. https://doi.org/10.1155/2014/904834
- Ma, G. P., Zheng, Q., Xu, M. B., Zhou, X. L., Lu, L., Li, Z. X., & Zheng, G. Q. (2018). Rhodiola rosea L. Improves Learning and Memory Function: Preclinical Evidence and Possible Mechanisms. Frontiers in pharmacology, 9, 1415. https://doi.org/10.3389/fphar.2018.01415
- Palmeri, A., Mammana, L., Tropea, M. R., Gulisano, W., & Puzzo, D. (2016). Salidroside, a Bioactive Compound of Rhodiola Rosea, Ameliorates Memory and Emotional Behavior in Adult Mice. Journal of Alzheimer’s disease : JAD, 52(1), 65–75. https://doi.org/10.3233/JAD-151159
- Tinsley, G. M., Jagim, A. R., Potter, G. D. M., Garner, D., & Galpin, A. J. (2024). Rhodiola rosea as an adaptogen to enhance exercise performance: a review of the literature. The British journal of nutrition, 131(3), 461–473. https://doi.org/10.1017/S0007114523001988
- Roumanille, R., Vernus, B., Brioche, T., Descossy, V., Van Ba, C. T., Campredon, S., Philippe, A. G., Delobel, P., Bertrand-Gaday, C., Chopard, A., Bonnieu, A., Py, G., & Fança-Berthon, P. (2020). Acute and chronic effects of Rhaponticum carthamoides and Rhodiola rosea extracts supplementation coupled to resistance exercise on muscle protein synthesis and mechanical power in rats. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 17(1), 58. https://doi.org/10.1186/s12970-020-00390-5
- Jówko, E., Sadowski, J., Długołęcka, B., Gierczuk, D., Opaszowski, B., & Cieśliński, I. (2018). Effects of Rhodiola rosea supplementation on mental performance, physical capacity, and oxidative stress biomarkers in healthy men. Journal of sport and health science, 7(4), 473–480. https://doi.org/10.1016/j.jshs.2016.05.005
- Lu, Y., Deng, B., Xu, L., Liu, H., Song, Y., & Lin, F. (2022). Effects of Rhodiola Rosea Supplementation on Exercise and Sport: A Systematic Review. Frontiers in nutrition, 9, 856287. https://doi.org/10.3389/fnut.2022.856287
Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.