Kurkumino savybės – dažinė ciberžolė nuo seno naudojama tradicinėje Azijos šalių medicinoje

Dažinė ciberžolė (Curcuma longa) viduramžių Europoje buvo vadinama Indijos šafranu. Tai yra iš imbierinių šeimos augalų genties stambių šakniastiebių gaminami geltoni milteliai, kurie yra plačiai paplitę visoje Azijos virtuvėje. Itin stipriu aromatu ir kartoku skoniu pasižymintis augalas labai primena imbierą. Dažinė ciberžolė retai parduodama neapdorota – paprastai ji išverdama, išdžiovinama ir sumalama į miltelius.

Šakniastiebis yra dažniausiai naudojamas kaip prieskonis, tačiau jis yra vienas iš naudingiausių ir plačiai žinomų vaistinių augalų. Jau tūkstančius metų ciberžolė yra naudojama Indijos ajurvedos ir tradicinėje Kinijos medicinoje, tačiau vakarų pasaulyje ji iki pat aštuntojo dešimtmečio buvo ignoruojama; ciberžolė pradėta vartoti, kai tyrimai parodė, kad ji turi stiprų priešuždegiminį, priešvirusinį, skausmą malšinantį, priešmikrobinį ir priešvėžinį poveikį. Šiuo metu ciberžolė yra viena iš daugiausiai pasaulyje ištirtų antioksidantinį poveikį turinčių vaistažolių.

Kurkumino savybės – kuo skiriasi ciberžolė, kurkuminoidas ir kurkuminas?

Pasaulyje yra žinoma daugiau nei šimtas ciberžolės rūšių, bendras jų požymis yra gelsvai oranžinė spalva. Šią spalvą ciberžolei suteikia kurkuminoidai [3]. Ciberžolės sudėtyje yra trys pagrindiniai kurkuminoidai, kurie sudaro 2-6 % šakniastiebio tūrio, o kurkuminas iš jų sudaro didžiausią dalį – net apie 80%.

Pavyzdžiui, prieskoniuose 100 gramų ciberžolės miltelių yra apie 1-3% (1-3g) kurkumino. Tai yra ciberžolės aktyvioji medžiaga, gydanti organizmą ląstelių lygyje. Vartojant prieskonio pavidalo ciberžolę gydymo tikslais, jos reikėtų suvartoti labai daug, kad organizmas galėtų gauti pakankamą dozę, tačiau didelis kiekis gali būti žalingas sveikatai ir sukelti tulžies pūslės problemų. Todėl iš ciberžolės yra ištraukiama pati vertingiausia jos medžiaga – kurkuminas, kuris veiksmingai mažina uždegimus, teigiamai veikia ir saugo ląsteles. Kurkuminą galima vartoti mažomis dozėmis. Ciberžolės koncentrate yra aštuoniolika kartų daugiau kurkuminoidų (kurkuminų) nei įprastoje džiovintoje miltelių pavidalo ciberžolėje.

Paskutiniai tyrimai parodė, kaip kurkuminas įsiskverbia į ląstelių membranas ir pakeičia pažeistos membranos fizikines savybes, sutvarko pažeistas ląsteles, todėl jų perduodamą informaciją galima valdyti.

Kurkuminas yra labai stiprus antioksidantas, kovojantis su ląsteles pažeidžiančiais laisvais radikalais. Būtent dėl didelio kiekio antioksidantų imuninę sistemą jis veikia 5-8 kartus stipriau nei vitaminas C. Kurkuminas yra toks stiprus, kad net pašalina hidroksilo radikalus, kurie yra laikomi labiausiai reaktyvūs iš visų antioksidantų. Jis gerina ląstelių atsparumą užkrečiamoms ligoms ir piktybiniams augliams.

Kurkuminas – antioksidantas 

Ciberžolės sudėtyje yra gausu sveikatą gerinančių antioksidantų ir vitaminų. Itin daug yra C, E ir K vitaminų. K vitaminas skatina kraujo krešėjimą, teigiamai veikia širdies-kraujagysių sistemą ir stimuliuoja veiksmingiausią organizmo antioksidantą glutationą.

Kas yra glutationas?

Glutationas [8] veiksmingai šalina iš kūno toksinus, stiprina imuninę sistemą ir yra labai svarbus gerai sveikatai palaikyti. Kūnas ir pats gamina nedidelius kiekius glutationo, tačiau netinkamas maitinimasis, aplinkos tarša, stresas, infekcijos ir nuolatinis buvimas radiaciniuose laukuose mažina glutationo lygį.

Glutationas yra paprasta molekulė, kurią sudaro trys amino rūgštys – cisteinas, gliceinas ir glutaminas. Glutationo sudėtyje yra sieros grupės medžiagų, kurios padeda surišti ir iš kūno pašalinti žalingus toksinus, laisvuosius radikalus ir netgi sunkiuosius metalus. Paskutinioji savybė yra itin svarbi todėl, kad kasdieninėje mūsų aplinkoje yra vis daugiau kūną ir ypač centrinę nervų sistemą nuodijančių sunkiųjų metalų. Glutationas dalyvauja įvairiuose medžiagų apykaitos ir biocheminiuose procesuose, pavyzdžiui, DNR sintezėje, gijime, baltymų ir prostaglandinų sintezėje, amino rūgščių pernešime ir fermentų aktyvavime. Todėl kiekvieną kūno sistemą, ypač imuninę, nervų, virškinimo sistemą ir plaučius veikia glutationo lygis. Ši medžiaga vaidina svarbų vaidmenį ir geležies apykaitoje.

Kurkuminas naikina vėžio ląsteles

Daugelis tyrimų parodė, kad kurkuminas sėkmingai stabdo auglių susidarymą ir gausėjimą, nes naikina vėžio ląsteles. Teksaso universiteto vėžio tyrimų centro duomenimis kurkuminas turi unikalią galią pasiekti vėžio ląsteles ir pakeisti jų DNR; tokiu būdu vėžio ląstelės žūsta, tačiau skirtingai nuo sintetinių priešvėžinių vaistų, kurkuminas neveikia sveikų ląstelių ir nesukelia kenksmingo šalutinio poveikio.

Kurkuminas yra sėkmingai naudojamas slopinant vis dažniau pasitaikančius sintetinių hormonų, į aplinką išmetamų nuodingų medžiagų ir pesticidų sukeliamus estrogenų receptorių gerybinius auglius (pavyzdžiui, krūtinės vėžį). Kurkuminas neleidžia prisitvirtinti cheminėms medžiagoms su estrogenų poveikiu prie hormonų receptorių ir tokiu būdu saugo nuo piktybinių ląstelių susidarymo – prisilietusios prie kurkumino, tikrąja ta žodžio prasme, vėžio ląstelės yra verčiamos virškinti pačios save. Moksliniais tyrimais yra patvirtinta, kad kurkuminas saugo nuo skydliaukės ir storosios žarnos vėžio, vaikų mažakraujystės, skydliaukės bei odos vėžio (melanomos). Įprasta kurkumino priešvėžinė norma yra iki 3g biologinio kurkumino ekstrakto 3-4 kartus per dieną.

Kodėl Indijoje yra tiek mažai sergančių vėžiu ir kitomis uždegiminėmis ligomis? PSO duomenimis Indijos gyventojai penkiasdešimt kartų mažiau serga prostatos vėžiu, dešimt kartų inkstų vėžiu, devynis kartus mažiau gaubtinės žarnos, aštuonis kartus mažiau plaučių vėžiu ir penkis kartus mažiau krūties vėžiu. Visa tai dėl ciberžolės vartojimo, tačiau negalima pamiršti, kad Indijos gyventojai ciberžolę vartoja jau nuo ankstyvo amžiaus po 1–3 g per dieną. Vartojant ciberžolę kiekvieną dieną ilgus metus, kurkumino ir kurkuminoidų fonas organizme yra toks aukštas, kad žmonės nebeserga uždegimų sukeliamomis ligomis.

kurkumino sąvybės

Kurkumino įsisavinimas

Kurkuminas yra įsisavinamas gana prastai. Iki 90% aktyvių jo junginių sunaikina virškinimo fermentai. Sprendžiant kurkumino įsisavinimo problemas buvo rasta, kad juoduosiuose pipiruose esantis piperinas skatina biologinį kurkumino pasisavinimą ir garantuoja maksimalius su vartojimu susijusius rezultatus. Pipiruose esantis piperinas turi ir antibakterinį poveikį, mažina apetitą ir kelia nuotaiką. Mičigano universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad ilgai vartojant kurkumino ir juodųjų pipirų kompleksą, sumažėja rizika atsirasti pieno liaukų ir kitoms vėžio rūšims. Kurkuminą su juodaisiais pipirais rekomenduojama vartoti nuo artrito, artrozės, traumų, gastrito, opinio kolito ir kitų su skausmu ir uždegimais susijusių ligų, širdies-kraujagysių patologijų, aterosklerozės, nutukimo, streso, depresijos, atminties nusilpimo ir dėmesio sutrikimų. Ciberžolė tirpsta riebaluose, todėl ją reikėtų vartoti su riebiu maistu. Geriausia pagerinti ciberžolės tirpumą pridedant į maistą aliejaus (pvz., linų sėmenų arba alyvuogių aliejaus).

Kurkumino savybės – valo kepenis

Į kasdienius patiekalus pridedant ciberžolės lengvai išvalysite ir dezinfekuosite kūną. Ankstyvas pavasaris yra geriausias laikas kepenims valyti, todėl ciberžolė yra nepakenčiamas būdas pakelti kepenų tonusą.

Kurkumino vartojimas gydant diabetą ir su juo susijusius sutrikimus

Vėlesni tyrimai suteikė mokslinį pagrindą tradiciniam kurkuminui ir patvirtino svarbų kurkumino vaidmenį gydant diabetą ir su juo susijusius sutrikimus. Kurkuminas palankiai veikia pagrindinius diabeto aspektus, pavyzdžiui, rezistenciją insulinui, hiperglikemiją, hiperlipidemiją, izoliuotą apoptozę ir nekrozę. Kurkuminas taip pat gali apsaugoti nuo žalingų komplikacijų.

Ciberžolė gydo depresiją

Neseniai moksliniame žurnale „Phytotherapy Research“ paskelbti tyrimai, įrodantys, kad ciberžolė gali veiksmingiau gydyti depresiją nei daugelis vaistų nuo depresijos.

Depresija [7] yra šiais laikais labai paplitusi liga, nuo kurios kenčia 15–20 proc. pasaulio gyventojų. Greitas gyvenimo stilius ir dideli lūkesčiai, socialiniai tinklai ir nesveikas gyvenimo būdas dažnai priveda prie būklės, kai terapijos nebepakanka ir nuotaikos sutrikimus reikia gydyti vaistais. Šiais laikais populiariausi vaistai yra trijų ciklų antidepresantai ir serotonino bei noradrenalino reabsorbcijos inhibitoriai. Visi šie vaistai turi sunkų šalutinį poveikį.

Indijos mokslininkai lygino ciberžolėje esančio kurkumino ir fluoksetino poveikį (kartu ir atskirai) šešiasdešimčiai pacientų, kuriems buvo diagnozuota sunkios formos depresija. Tiriamieji asmenys šešių savaičių laikotarpiu gavo fuoksetino (20 mg) ir kurkumino (1000 mg) kartu arba kombinuotu pavidalu. Gydymo rezultatai buvo vertinami pagal 17 balų Hamiltono depresijos vertinimo skalę.

Tyrimo išvadoje nurodoma, kad gydant depresiją ciberžolė yra tokia pati veiksminga kaip ir fluoksetino, tačiau atsižvelgiant į farmacinių vaistų sukeliamą sunkų pašalinį poveikį, ciberžolė turi svarių privalumų. fluoksetino dažnas pašalinis poveikis yra mintys apie savižudybę ir psichiniai sutrikimai. Nėra pastebėta, kad kurkuminas sukeltų pašalinį poveikį; tyrimai parodė, kad pacientai gerai pakelia net iki 8 gramų kurkumino per dieną.

Papildomos kurkumino savybės

Ciberžolė ne tik turi antibakterinių savybių, bet ir veikia nuskausminamai.

Kurkuminas sumažina žalingą cholesterolio lygį ir saugo nuo kraujo trombų susidarymo, nes blokuoja uždegimus sukeliančių medžiagų (II serijos prostaglandinų) susidarymą. Taip pat ciberžolė padeda išvengti ir sumažinti aterosklerozę.

Ciberžolė žymiai mažina metabolinį sindromą ir saugo juo jo atsiradimo, nes mažina kraujo riebalų lygį, padeda reguliuoti medžiagų apykaitą ir sumažinti kūno svorį.

Yra įrodyta, kad ciberžolė veiksmingai mažina diabeto riziką.

Ciberžolė padeda ir nuo beveik visų su kepenimis susijusių problemų, taip pat ir nuo kepenų riebėjimo bei hepatito.

Kinijoje šimtmečius ciberžolė buvo naudojama kaip vaistas nuo depresijos.

Ciberžolė neleidžia smegenyse susidaryti amiloidų plokštelėms ir tokiu būdu mažina riziką susirgti Alzheimerio liga bei mažina ligos poveikį sergantiems asmenims.

Kurkuminas sėkmingai yra naudojamas ir gydant uždegimines odos ligas, pavyzdžiui, aknę ir psoriazę.

Ciberžolė taip pat skatina žaizdų gijimą ir odos atsistatymą.

Priešuždegiminės kurkumino savybės rodo puikų poveikį gydant ligas su sisteminiais uždegimais pavyzdžiui, reumatą ir asteoartritą.

Kurkumino poveikis veiksmingai mažina aneurizmos (nenormalaus kraujagyslės dalies išsiplėtimo) simptomus.

Ciberžolė taip pat padeda spręsti virškinimo problemas.

Rekomenduojamos kurkumino dozės

Toliau yra pateiktos rekomenduojamos ir pavyzdinės ciberžolės ir kurkumino dozės [9], nurodytos „Natural Medicine“ duomenų raporte, tačiau vartojant ciberžolę arba kurkuminą gydymo tikslais, visada rekomenduojama pasitarti su gydytoju arba atitinkamos srities specialistu:

  • norint padidinti antioksidantų kiekį, 500mg kurkumino 2 kartus per dieną, vartoti 3 mėnesius;
  • sergant Krono liga, 360mg kurkumino 2-3 kartus per dieną, vartoti 2 mėnesius;
  • II tipo diabetas – 22,1mg kurkumino kiekvieną kartą valgant, vartoti 2 mėnesius. Diabeto prevencija – vartoti didesnes dozes. Dozuojant kurkuminą būtina skaityti papildomą medžiagą, ypatingai tais atvejais, jeigu vartojate vaistus;
  • esant dispepsijai (nuolatiniams ar epizodiniams virškinimo sutrikimams), 250mg ciberžolės 2 kartus per dieną, vartojant septynias dienas;
  • esant kepenų funkciniams sutrikimams, 3000mg (3g) ciberžolės 3 kartus per dieną, vartojant 12 savaičių;
  • norint pagerinti regėjimą, 375mg kurkumino 3 kartus per dieną, vartoti iki 22 mėnesių.
  • IBS (dirgliosios žarnos sindromas), 1000mg (1g) kurkumino 2 kartus per dieną, vartojant iki 6 mėnesių;
  • reumatoidinis artritas, autoimuninės ligos, 400mg kurkumino tris kartus per dieną, vartoti iki 22 mėnesių;
  • kardiovaskuliariniai sutrikimai, 150mg kurkumino per dieną, vartoti 8 savaites.

Taip pat kviečiame skaityti kitą mūsų straipsnį apie kurkumino naudą pažintinėms funkcijoms, čia:

 

Literatūros šaltiniai:

  1. https://lt.wikipedia.org/wiki/Kurkuminas
  2. Foster and R.L Johnson. Desk Reference to Natures Medicine
  3. https://www.turmericforhealth.com/turmeric-queries/is-curcumin-different-from-curcuminoids;
  4. http://www.thrivibrant.com/the-truth-about-bcm-95-vs-curcumin-95-vs-meriva/
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24461029
  6. https://nootriment.com/curcumin-dosage/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3857752/ (Su diabetu susiję kurkumino tyrimai)
  8. https://ecosh.ee/kurkumiin-ravib-poletikke-puhastab-ja-korrastab-rakke/
  9. https://lt.wikipedia.org/wiki/Ciber%C5%BEol%C4%97

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis