Paprasta sudėtimi
Nors D-manozės pavadinimas daugeliui skamba tarsi sudėtingas cheminis junginys, tačiau savo sudėtimi ji labai panašį į paprastą cukrų. Priklauso angliavandenių grupei, kitaip dar vadinama monomeriniu cukrumi. Ji svarbi žmogaus organizme vykstančiai medžiagų apykaitai ir kai kurių baltymų glikozilinimui. Dalis manozės yra išskiriama šlapinantis [1]. Didžiausi šio cukraus šaltiniai yra miško uogos – spanguolės, mėlynės, kurios, kaip žinia, nuo seno vartojamos šlapimo takų infekcijų profilaktikai ir gydymui.
Kuo naudinga D-manozė?
Preliminarūs klinikiniai tyrimai Europoje rodo, kad D-manozė gali lengvinti šlapimo takų infekcijų metu atsirandančius simptomus arba užkirsti joms kelią. Manoma, kad manozė stabdo tam tikrų bakterijų prilipimą prie šlapimo pūslės sienelių; mokslininkai mano, kad vietoj to bakterijos prilimpa prie cukraus, o tai padeda joms pasišalinti iš organizmo su šlapimu. Savaime suprantama, kad mažiau bakterijų šlapimo pūslėje sumažina šlapimo takų infekcijos riziką. Taip pat manoma, kad D-manozė gali būti naudinga kaip prebiotikas – tai medžiaga, kuri gali padėti organizmui skatindama gerųjų bakterijų augimą virškinimo sistemoje. Kai kuriais laboratoriniais tyrimais ir tyrimais su pelėmis įrodyta, kad D-manozės komponentai didina “gerųjų” bakterijų kiekį. Tai leidžia daryti išvadą, kad D-manozė gali būti naudinga žmonėms, sergantiems disbioze, t. y. gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyros sutrikimu. Organizme viskas tampriai susiję, nes disbiozė gali nulemti dažnesnes šlapimo takų infekcijas [2].
Deja, šlapimo takų infekcijos (ŠTI) yra paplitusios tarp pasaulio gyventojų. Maždaug 50 % moterų per savo gyvenimą patiria bent vieną šlapimo takų infekcijos epizodą, o 20 % suaugusiųjų ir vaikų patiria lėtines simptomines ŠTI (≥2 epizodai per 6 mėnesius arba 3 epizodai per 12 mėnesių). Ilgalaikis antibiotikų vartojimas gali sukelti atsparumą antibiotikams, nepageidaujamą poveikį, tai yra didelė finansinė našta ir mikrobiologinė grėsmė visai sveikatos priežiūros sistemai [3].
Moksliniai tyrimai
– Jau 2014 m. Italijoje atliktas tyrimas, kurio metu tirtas D-manozės veiksmingumas atsikartojančioms ŠTI. Šiame atsitiktinių imčių tyrime galėjo dalyvauti pacientės, kurioms per pastaruosius 12 mėnesių buvo pasireiškęs ūminis simptominis ŠTI ir trys ar daugiau pasikartojančių ŠTI. Tiriamoms moterims atsitiktinės atrankos būdu buvo paskirtas gydymas antibiotikais (trimetoprimu ir sulfametoksazolu) arba geriamoji D-manozės dozė po 1 g 3 kartus per dieną kas 8 valandas 2 savaites, o vėliau po 1 g du kartus per dieną 22 savaites. Iš viso tyrime dalyvavo 60 moterų, kurių amžius svyravo nuo 22 iki 54 metų. Tyrimo rezultatai stulbinantys: vidutinis laikas iki kito ŠTI pasikartojimo, gydant antibiotikais, buvo 52,7 dienos, o gydant geriamąja D-manoze – 200 dienų. Paaiškėjo, kad D-manozė yra saugus ir veiksmingas suaugusių moterų pasikartojančių ŠTI gydymas [4]. Visgi kad galėtume naudoti D-manozę kaip gydymą, o ne pagalbinę priemonę – reikalingi kur kas didesnių imčių tyrimai.
– Kita 2016 m. atlikta studija Romos “Sapienza” universiteto Ginekologijos akušerijos ir urologijos skyriuje. Tiriamųjų moterų juntamų simptomų pokyčiai, terapinis poveikis ir gyvenimo kokybės (GK) pokyčiai buvo vertinami kliniškai. Taip pat ir naudojant specialiai patvirtintą klausimyną (UTISA). Paaiškėjo, kad D-manozė turėjo reikšmingą teigiamą poveikį ŠTI išnykimui ir gyvenimo kokybės pagerėjimui. Kaip profilaktinė priemonė, vartojama 6 mėnesius, ji davė daug žadančių rezultatų. Pasak tyrėjų, detalesni tyrimai turi būti planuojami ir ateityje [5].
– Oficialiose NICE (The National Institute for Health and Care Excellence, liet. – Nacionalinis sveikatos ir priežiūros institutas) gairėse “Šlapimo takų infekcija (pasikartojanti): antimikrobinių vaistų skyrimas” taip pat pateikiama informacijos apie D-manozės efektyvumą. Teigiama, kad negimdžiusioms moterims, kurios susiduria su pasikartojančiomis ŠTI, D-manozė reikšmingai sumažino pasikartojančios infekcijos riziką, palyginti su moterimis, kurios negavo jokio gydymo (14,6 proc. ir 60,8 proc.). Kitas svarbus aspektas: nepageidaujamų reiškinių (tokių kaip viduriavimas, pykinimas ir makšties deginimas) vartojant D-manozę, pasireiškė kur kas mažiau, lyginant su antibiotikais. Sisteminių apžvalgų apie D-manozę kol kas trūksta, dauguma tyrimų yra mažos imties. NICE pateikia rekomendacijas, kad galima išbandyti D-manozės preparatus, kai atsikartoja ŠTI, tačiau ne nėščioms moterims, su jomis tyrimai neatlikti. Taip pat rekomenduojama atsižvelgti į didelį cukraus kiekį šiame produkte, tai gali būti aktualu cukriniu diabetu sergantiems [6].
– 2021 m. moksliniame žurnale “Antibiotics” (liet. – antibiotikai) publikuota Italijoje atlikta pirma didesnė apžvalga D-manozės tema: vis dar trūksta duomenų apie D-manozės dozę, dažnumą ir gydymo trukmę. Tačiau neabejojama, kad D-manozė atskirai arba kartu su kitais papildais, tokiais kaip probiotikai, pavyzdžiui, Lactobacillus, gali būti svarbi moterų ne antimikrobinei profilaktikai arba pasikartojančių ŠTI profilaktikai. Pabrėžiama, kad D-manozė toleruojama gerai, nepageidaujamų reiškinių pastebėta nedaug (apie viduriavimą pranešė apie 8 % pacientų, kurie mažiausiai 6 mėnesius vartojo 2 g D-manozės) [7].
– Tuo tarpu Cochrane duomenų bazėje susisteminti duomenys leidžia teigti, kad trūksta patikimų tyrimų. Nėra įrodymų, patvirtinančių ar paneigiančių D-manozės vartojimą suaugusiųjų ir vaikų ŠTI profilaktikai ar gydymui. Taip yra dėl tyrimų nevienodumo ir mažo jų kiekio. Būtina atlikti detalesnius tyrimus ateityje [3].
Žinutė nuo gydytojo
D-manozė gali būti efektyvi profilaktikos priemonė, dažnai sergant ŠTI. Nors įrodymų dar nėra daug, tačiau ir pašalinių reiškinių, panašu, nedaug – šis cheminis junginys natūraliai randamas ir vaisiuose, uogose, nėra toksiškas ar pavojingas žmogaus sveikatai. Svarbu: niekada nevartokite D-manozės VIETOJE antibiotikų, jeigu juos paskyrė gydytojas arba nesigydykite šlapimo takų infekcijos patys savavališkai šiuo ar kitu maisto papildu, jeigu jaučiate išreikštus simptomus. Tai tik pagalbinė priemonė, o ne gydymas ir neatstoja antbiotikų efektyvumo. Negydomos šlapimo takų infekcijos gali turėti įtakos lėtinės inkstų ligos ar inkstų nepakankamumo atsiradimui, – elkitės atsakingai.
Taip pat rekomenduojame skaityti:
Literatūra:
- Freeze HH, Sharma V. Metabolic manipulation of glycosylation disorders in humans and animal models. Semin Cell Dev Biol. 2010;21(6):655-662. doi:10.1016/j.semcdb.2010.03.011
- https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/d-mannose-uses-and-risks
- Cooper T, Teng C, Howell M, Teixeira-Pinto A, Tong A, Wong G. D-mannose for preventing and treating urinary tract infections in adults and children. In: Advances in Evidence Synthesis: special issue Cochrane Database of Systematic Reviews 2020;(9 Suppl 1). https://doi.org/10.1002/14651858.CD202001
- Porru D, Parmigiani A, Tinelli C, et al. Oral D-mannose in recurrent urinary tract infections in women: a pilot study. Journal of Clinical Urology. 2014;7(3):208-213. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2051415813518332
- Domenici L, Monti M, Bracchi C, Giorgini M, Colagiovanni V, Muzii L, Benedetti Panici P. D-mannose: a promising support for acute urinary tract infections in women. A pilot study. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2016 Jul;20(13):2920-5. PMID: 27424995.
- https://www.nice.org.uk/guidance/ng112/chapter/summary-of-the-evidence
- De Nunzio C, Bartoletti R, Tubaro A, Simonato A, Ficarra V. Role of D-Mannose in the Prevention of Recurrent Uncomplicated Cystitis: State of the Art and Future Perspectives. Antibiotics (Basel). 2021;10(4):373. Published 2021 Apr 1. doi:10.3390/antibiotics10040373 (Italija)
Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.