Kraujotakos sutrikimas: įspėjamieji ženklai ir kraujotakos gerinimo būdai
Kraujotakos sistema – tai organų sistema, kuri aprūpina organizmą maisto medžiagomis bei pašalina nereikalingus apykaitos produktus. Ją sudaro:
– širdis – raumeninis vidaus organas, varinėjantis kraują per kūną;
– kraujagyslės – venos, arterijos ir kapiliarai;
– kraujas – jungiamasis audinys, sudarytas iš baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų), raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų), trombocitų ir plazmos.
Per kraujotakos sistemą į ląsteles išnešiojamos maisto medžiagos, hormonai ir biologiškai aktyvios medžiagos, reikalingos ląstelių veiklos reguliavimui ir tinkamam organizmo funkcionavimui. Taip pat kraujotakos sistema:
– padeda palaikyti pastovią kūno temperatūrą;
– perneša limfą;
– perneša deguonį iš plaučių į audinius, anglies dvideginį – iš audinių į plaučius;
– gamina antikūnus;
– perneša į inkstus medžiagų apykaitos produktus.
Kodėl sutrinka kraujotaka?
Kraujotakos sutrikimus lemia įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, padidėjęs cholesterolio kiekis. Jam kaupiantis kraujagyslių sienelėse, jos susiaurėja, praranda elastingumą ir gali užsikimšti. Kraujotakos sutrikimas išsivysto ir dėl aukšto kraujo spaudimo. Padidėjus arteriniam kraujospūdžiui ilgainiui pažeidžiamos kraujagyslės, širdis, inkstai, smegenys. Aukštas kraujo spaudimas net 3–4 kartus padidina insulto ir miokardo infarkto riziką [1].
Kitos priežastys, dėl kurių sutrinka kraujotaka, gali būti:
– kraujagyslių kalkėjimas;
– trombozė;
– širdies ritmo sutrikimai;
– inkstų funkcijos sutrikimai;
– skydliaukės ligos;
– anemija;
– plaučių uždegimas;
– bronchitas;
– periferinė arterijų liga;
– prasta mityba;
– diabetas;
– nutukimas;
– emfizema;
– rūkymas [2].
Kaip atpažinti sutrikusią kraujotaką?
Sutrikusios kraujotakos simptomai ne visada būna akivaizdūs. Tačiau nepaisant to, ar simptomai yra akivaizdūs, ar ne, sutrikusi kraujotaka gali būti pavojinga. Žemiau pateikiami bendri sutrikusios kraujotakos simptomai.
Kraujotakos sutrikimas – galūnių tirpimas ir dilgčiojimas
Vienas iš dažniausių sutrikusios kraujotakos simptomų yra rankų ir kojų tirpimas bei dilgčiojimas, kuris atsiranda, kai kraujas nepasiekia galūnių pakankamais kiekiais.
Nuolat šąlančios rankos ir kojos
Sutrikusios kraujotakios simptomas gali būti ir nuolat šąlančios rankos ar kojos. Taip yra todėl, kad kraujui netekant normaliu greičiu, atsiranda temperatūros svyravimų odoje ir rankų bei kojų galūnėse.
Kraujotakos sutrikimas – kojų tinimas
Dėl prastos kraujotakos tam tikrose kūno vietose gali kauptis skysčiai. Tai vadinama edema, kuri dažnai atsiranda kojose, kulkšnyse ir pėdose.
Edema taip pat yra širdies nepakankamumo požymis, kuris gali atsirasti, kai dėl širdies veiklos suprastėja kraujo cirkuliacija. Edema išsivysto, kai kraujas užsistovi, kraujagyslėse didėja spaudimas ir audiniuose ima kauptis skysčiai. Dažniausi edemos simptomai yra:
– kojų ar pėdų patinimas, sunkumo jausmas kojose;
– išsitempusi, blizganti oda;
– sustingę sąnariai.
Pablogėjusi atmintis ir dėmesio koncentracija
Sutrikusi kraujotaka gali turėti įtakos smegenų veiklai, todėl prastėja atmintis, darosi sunku susikaupti. Netiekiant pakankamai kraujo ir deguonies į smegenis, gali išsivystysi kraujagyslinė demencija – sindromas, sutrikdantis kasdienę žmogaus veiklą.
Virškinimo problemos
Prasta kraujotaka yra vienas iš virškinimo trakto problemų požymių. Dėl sumažėjusio kraujo tekėjimo gali atsirasti:
– pilvo skausmas;
– viduriavimas;
– kraujingos išmatos, vidurių užkietėjimas.
Kraujotakos sutrikimas – nuolatinis nuovargis
Sutrikusi kraujotaka daro įtakos raumenų jėgai, gali padidinti nuovargį. Suprastėjus kraujo tekėjimui į smegenis, taip pat atsiranda ir didesnis protinis nuovargis.
Kraujotakos sutrikimas – išsiplėtusios venos
Dėl sutrikusios kraujotakos yra stebima ir venų varikozė – išsiplėtusios venos, kapiliarai kojose. Dažniausiai ji pasireiškia žmonėms, kurie nuolat ilgai stovi (2, 3).
Be šių simptomų ar požymių , gali būti jaučiami ir kiti, pavyzdžiui:
– sutrikusi koordinacija;
– tamsūs ratilai po akimis;
– galvos svaigimas, skausmas;
– sunkiai gyjantys bėrimai, žaizdos;
– skausmas krūtinėje, dusulys;
– nusilpusi klausa;
– išblyškusi oda;
– odos pamėlynavimas (cianozė);
– susilpnėjusi imuninė sistema;
– sumažėjęs lytinis potraukis [2].
Kraujotakos gerinimas
Kraujotakos sutrikimas gali pažeisti gyvybiškai svarbius organus, daryti įtaką kasdienėms organizmo funkcijoms.
Sutrikus kraujotakai ar atsiradus kraujagyslių pažeidimams, tinkamai neaprūpinami audiniai, todėl daromas neigiamas poveikis visoms organizmo sistemoms. Mažinant taršą organizme, stiprinamos kraujagyslių sienelės, normalizuojama kraujotakos veikla, todėl, siekiant pagerinti kraujotakos sistemos veiklą, yra svarbu:
Reguliuoti mitybą
– vartoti vitaminais B6 ir B12, niacinu, vitaminu E, vitaminu C ir magniu praturtintus maisto produktus;
– riboti suvartojamų angliavandenių ir cukrų kiekį;
– vartoti daugiau flavanoidų (jų yra juodajame šokolade);
– vengti kofeino turinčių produktų, tokių kaip kava ir arbata;
– vartoti daugiau omega-3 riebalų rūgščių;
– gerti pakankamą kiekį vandens.
Atsisakyti žalingų įpročių
– nerūkyti;
– vengti vartoti alkoholį.
Keisti gyvenimo būdą
– mažinti streso lygį;
– būti fiziškai aktyviems.
Vartoti kraujotaką gerinančius preparatus
– profilaktiškai vartoti kraujagysles plečiančius, jų spazmus mažinančius ir kraujotaką gerinančius maisto papildus ar vitaminus (2,4).
Taip pat rekomenduojame skaityti:
Literatūra
- Circulatory system [Internet]. Cleveland Clinic. Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/body/21775-circulatory-system
- Venkatakrishnan H. Poor blood circulation [Internet]. Medindia. 2022 Available from: https://www.medindia.net/patientinfo/poor-blood-circulation.htm
- Barhum L. Poor circulation: Symptoms, causes, treatment, and more [Internet]. Medicalnewstoday.com. 2022 Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322371
- How to boost your circulation (and why it’s important!) [Internet]. Henryford.com. Available from: https://www.henryford.com/blog/2020/10/how-to-boost-circulation
Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.