Geležies tyrimas: kodėl svarbu stebėti geležies kiekį organizme

Geležis yra svarbus mineralas, kurio galima gauti iš tam tikrų produktų, tokių kaip raudona mėsa, tamsiai žalios lapinės daržovės. Geležies reikia hemoglobino – raudonųjų kraujo kūnelių baltymo – gamybai. Raudonieji kraujo kūneliai padeda pernešti deguonį iš plaučių visame organizme. Jei organizmas neturės pakankamai geležies, jis negaus pakankamai deguonies, o ląstelės, kurias ,,maitina’’ deguonis, negalės efektyviai funkcionuoti.

Mažas geležies kiekis gali sukelti būklę, vadinamą anemija, dėl kurios gali būti pastebimi tokie simptomai: nuovargis, dusulys, blyški oda. Kita vertus, per didelis geležies kiekis taip pat gali turėti neigiamą įtaką organizmui.

geležies tyrimas

Dažniausiai geležies tyrimas atliekamas ir jos kiekis kraujyje stebimas šiais tikslais:

  • – patikrinti, ar geležies kiekis kraujyje nėra per mažas ir ar tai nėra mažakraujystės (anemijos) požymis. Tačiau ne visi žmonės, turintys mažą geležies kiekį, serga anemija. Kartais geležies trūkumas gai būti ir dėl lėtinės ligos.
  • – patikrinti, ar geležies kiekis kraujyje nėra per didelis, nes tai gali būti hemochromatozės (taip pat vadinamos geležies pertekliumi) požymis. Hemochromatozė gali būti paveldėta arba atsirasti dėl kitos sveikatos būklės.
  • – ištirti kepenyse sukauptą geležies kiekį, kad būtų galima nustatyti kepenų ligas.
  • – ištirti, ar geležies trūkumas organizme nėra susijęs su neramių kojų sindromu (dilgčiojimo ar deginimo pojūčiu kojose).
  • – patikrinti, ar nesergama suaugusiųjų Stilio liga, kurios simptomai yra didelis feritino kiekis, sąnarių skausmas, karščiavimas ir bėrimas.
  • – įvertinti, ar geležies trūkumo (mažo geležies kiekio) bei geležies pertekliaus (didelio geležies kiekio) gydymas yra veiksmingas [2].

Geležies trūkumo priežastys ir simptomai

Geležies trūkumas atsiranda, kai organizmas neturi pakankamai geležies hemoglobino gamybai. Hemoglobinas yra raudonųjų kraujo kūnelių dalis, kuri suteikia kraujui raudoną spalvą ir leidžia raudoniesiems kraujo kūneliams pernešti deguonies prisotintą kraują visame organizme.

Jei su maistu negaunate pakankamai geležies arba jos daug netenkate, organizmas negali pagaminti pakankamai hemoglobino ir ilgainiui išsivysto geležies stokos anemija.

Geležies trūkumo priežastys gali būti:

  • – Kraujo netekimas. Raudonuosiuose kraujo kūneliuose (kraujyje) yra geležies. Taigi, jei netenkate kraujo, prarandate ir šiek tiek geležies. Moterims, kurių mėnesinės yra gausios, gresia geležies stokos anemija, nes menstruacijų metu jos netenka nemažo kiekio kraujo. Lėtinis kraujo netekimas organizme, pvz., dėl pepsinės opos, gaubtinės žarnos polipų ar gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio, gali sukelti geležies stokos anemiją. Kraujavimas iš virškinimo trakto gali atsirasti reguliariai vartojant kai kuriuos nereceptinius skausmą malšinančius vaistus, ypač aspiriną.
  • – Geležies trūkumas mityboje. Organizmas reguliariai gauna geležies iš maisto, tačiau, jei suvartojate per mažai geležies, laikui bėgant organizme gali pasireikšti geležies trūkumas. Maisto, kuriame gausu geležies, pavyzdžiai yra mėsa, kiaušiniai, lapinės žalios daržovės. Norint tinkamai augti ir vystytis, kūdikiams ir vaikams taip pat reikia gauti pakankamai geležies su maistu.
  • – Nesugebėjimas pasisavinti geležies. Geležis iš maisto absorbuojama į kraują plonojoje žarnoje. Žarnyno sutrikimai, pvz. celiakija, dėl kurios žarnynui yra rizika prasčiau įsisavinti maistines medžiagas iš suvirškinto maisto, gali sukelti geležies stokos anemiją. Jei dalis plonosios žarnos buvo pašalinta chirurginiu būdu, tai taip pat gali turėti įtakos gebėjimui įsisavinti geležį ir kitas maistines medžiagas.
  • – Nėštumas. Geležies stokos anemija pasireiškia daugeliui nėščių moterų, nes jų geležies atsargos turi tarnauti jų pačių padidėjusiam kraujo tūriui, taip pat būti hemoglobino šaltiniu augančiam vaisiui [3].

Iš pradžių geležies stokos anemija gali būti lengva ir nepastebima. Jei geležies trūksta nedaug, galima jausti dažną nuovargį ar ilgiau atlikti užduotis. Tačiau, kai organizmui vis labiau trūksta geležies, požymiai ir simptomai stiprėja.

Geležies trūkumo pasekmės

Jei geležies trūksta nuolat ir organizme jos yra nedaug, lėtai atsinaujina kūno ląstelės, todėl oda tampa sausa ir plona, pradeda trūkinėti lūpų kampučiai. Suprastėja ir nagų būklė – jie lūžinėja, neblizga, paviršiuje matomas jų banguotumas. Geležies trūkumas gali lemti sutrikusias fermentines reakcijas, kurios neigiamai veikia nervų sistemą – atsiranda polinkis į depresiją, galvos skausmai, nestabilios emocijos, elgesio pokyčiai, kai kurių kvapų nemėgimas. Gali sutrikti imuninė sistema, todėl lėčiau gyja žaizdos, dažniau susergama peršalimo ligomis [4,5].

Kiti simptomai ir požymiai, kuriuos sukelia geležies trūkumas, taip pat gali būti:

  • – blyški oda
  • – bendras silpnumas
  • – krūtinės skausmas, greitas širdies plakimas arba dusulys
  • – galvos svaigimas
  • – šaltos rankos ir kojos
  • – liežuvio skausmas
  • – neįprastas potraukis nemaistingoms medžiagoms, tokioms kaip ledas, purvas ar krakmolas
  • – dažnas šlapinimasis
  • – blogas apetitas, ypač kūdikiams ir vaikams, sergantiems geležies stokos anemija [5].

Geležies tyrimas – geležies trūkumo prevencija

Patarimai, norint išlaikyti organizme reikiamą geležies kiekį:

  • – Vartokite maistą, kuriame gausu geležies, pavyzdžiui, raudoną mėsą, kiaušinius, grūdinius produktus, žuvį, vaisius (abrikosus, uogas, obuolius), daržoves (pupeles, bulves, pertražoles, špinatus, brokolius), kakavą.
  • – Nevalgykite polifenolių turinčių produktų su maistu, kuriame gausu geležies. Polifenoliai yra natūralūs junginiai, randami įvairiuose maisto produktuose, tokiuose kaip juodasis šokoladas, raudonasis vynas, uogos, kava, žalioji arbata, ciberžolė ir kt. Jie labai sveiki – juose yra daug antioksidantų, tačiau tyrimai rodo, kad vartojant polifenolius su ne hemo (augalinės kilmės) geležimi, jie gali prisijungti prie hemoglobino ir slopinti geležies pasisavinimą. Taigi, geležies turintį maistą patartina valgyti praėjus dviem valandoms po polifenolių vartojimo.
  • – Vitaminą C vartokite kartu su geležimi. Ir atvirkščiai, vitamino C turtingas maistas, pavyzdžiui, apelsinai ir citrinos, gali padėti pagerinti geležies pasisavinimą, todėl gydytojai dažnai rekomenduoja gerti geležies papildus su stikline apelsinų sulčių.
  • – Vartokite geležies papildus. Nors geležies papildai neturėtų pakeisti maisto, kuriame gausu geležies, esant geležies trūkumui, rekomenduojama vartoti ir geležies papildus.
  • – Jei esate veganas, valgykite daugiau geležies turinčio augalinio maisto. Ieškokite maisto produktų, praturtintų geležimi, ir stenkitės padidinti geležies kiekį, kurį gausite iš augalinių šaltinių, pavyzdžiui, špinatų, lęšių, avinžirnių, moliūgų sėklų ar praturtintų geležimi grūdų [5].
  • – Geležies tyrimas: Reguliariai atlikite kraujo tyrimus. Jei kraujyje bus nustatytas feritino trūkumas, vadinasi, trūksta ir geležies. Geležis ir feritinas yra labai susiję, kadangi geležis įeina į feritino sudėtį ir jeigu organizme trūksta feritino, būtina atlikti ir geležies tyrimą. Laiku atliktas geležies tyrimas padės išvengti nepageidaujamų geležies trūkumo simptomų ir anemijos. Beje, nors geležies organizme trūksta gana dažnai, atliktas geležies tyrimas gali nustatyti ir jos perteklių, kuris yra toksiškas ir negydant gali sukelti pažeidimus [5].

 Taip pat kviečiame skaityti straipsnį apie magnį:

Literatūra:

  1. Cafasso J. Iron nutrient overview: The role it plays in our health [Internet]. Healthline. 2024. Available from: https://www.healthline.com/health/iron-nutrient
  2. Iron tests [Internet]. Medlineplus.gov. Available from: https://medlineplus.gov/lab-tests/iron-tests/
  3. Iron deficiency anemia [Internet]. Mayo Clinic. 2022. Available from: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355034
  4. Iron deficiency anaemia [Internet]. HSE.ie. Available from: https://www2.hse.ie/conditions/iron-deficiency-anaemia/
  5. How iron deficiency can affect your life (and what to do about it) [Internet]. Henryford.com. Available from: https://www.henryford.com/blog/2020/07/iron-deficiency

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis