Šlapimo pūslės uždegimas (cistitas) – ką svarbu žinoti?

Kas yra cistitas?

Cistitas – tai šlapimo pūslės uždegimas, kurį paprastai sukelia bakterinė infekcija. Šlapimo pūslės infekcijos atsiranda, kai bakterijos iš srities tarp makšties / varpos ir tiesiosios žarnos (vadinamosios tarpvietės) patenka į šlaplę ir nukeliauja į šlapimo pūslę [1].

Šlapimo pūslės infekcijos yra dažniausia šlapimo takų infekcijos (ŠTI) rūšis. ŠTI gali pasireikšti bet kurioje šlapimo takų dalyje – inkstuose, šlapimtakiuose, šlapimo pūslėje ar šlaplėje. Dėl jų kasmet pas sveikatos priežiūros specialistus apsilanko daugiau kaip 8,1 mln. žmonių. Maždaug 60 proc. moterų ir 12 proc. vyrų per savo gyvenimą patiria bent vieną šlapimo takų uždegimą.

Cistitu gali susirgti bet kas, nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus. Tačiau jis dažniau aptinkamas tarp moterų. Viena iš priežasčių yra ta, kad moterų šlaplė yra trumpesnė ir arčiau išangės. Tai reiškia, kad bakterijos lengviau patenka į šlapimo pūslę.

Cistitas paprastai pasireiškia, kai bakterijos, paprastai nekenksmingai gyvenančios ant odos ar žarnyne, patenka į šlaplę ir šlapimo pūslę. Tuomet bakterijos prisitvirtina prie šlapimo pūslės gleivinės ir sukelia šios vietos sudirginimą bei uždegimą. Tai vadinama šlapimo pūslės infekcija.

Cistitas gali būti ūminis arba intersticinis. Ūminis cistitas – tai cistitas, kuris pasireiškia staiga. Intersticinis cistitas yra ilgalaikis ir dar vadinamas lėtiniu cistitu. Tiksli intersticinio cistito priežastis kol kas nežinoma, tačiau mokslininkai stengiasi ją suprasti [2].

cistitas

Cistito rūšys

Skirtingos cistito (šlapimo takų infencijos) rūšys yra nustatomos pagal jų atsiradimo priežastis:

Bakterinis cistitas. Bakterijos patenka į šlapimo pūslę per šlaplę ir dirgina šlapimo pūslės sieneles. Bakterinis cistitas taip pat gali atsirasti, kai normaliai organizme augančios bakterijos išsibalansuoja.

Vaistų sukeltas cistitas. Kai kurie vaistai gali sudirginti šlapimo pūslę, kai jie kartu su šlapimu yra pašalinami iš organizmo [3].

Radiacinis cistitas. Radioterapija naudojama vėžio ląstelėms naikinti ir augliams mažinti, tačiau ji taip pat gali pažeisti sveikas ląsteles ir audinius. Todėl radiacinis gydymas dubens srityje gali sukelti šlapimo pūslės uždegimą.

Svetimkūnio cistitas. Jis gali atsirasti, jei asmuo gydomas naudojant kateterį, stentą ar kitus endoskopinius instrumentus. Bakterijos gali patekti į šlaplę įkišus arba išėmus kateterį ar stentą. Tokio tipo cistitas gali atsirasti ir nuo pažeidimo, kurį gali sukelti kateterio ar stento įkišimas ar išėmimas.

Kas sukelia šlapimo pūslės infekciją (cistitą)?

Šlapimo pūslės infekciją paprastai sukelia bakterijos, patekusios į šlaplę ir besidauginančios šlapimo pūslėje. Dažniausiai pasitaikanti bakterijų rūšis yra Escherichia coli (E. coli). Ši bakterija įprastai gyvena žarnyne, tačiau gali patekti į šlapimo takus. Tačiau yra ir kitų priežasčių, kurios gali prisidėti prie šlapimo pūslės infekcijos [4]:

  • Šlapimo takų anatominės anomalijos. 
  • Menopauzė.
  • Kateterio naudojimas.
  • Spermicidų naudojimas.
  • Vidurių užkietėjimas.
  • Keli lytiniai partneriai.

Simptomai

Cistito simptomai gali skirtis priklausomai nuo cistito tipo. Pagrindiniai cistito simptomai yra [4]:

  • Dažnas šlapinimasis. Dažnas noras šlapintis, net jei šlapimo kiekis yra nedidelis.
  • Deginimo pojūtis. Skausmas arba deginimo pojūtis šlapinantis.
  • Šlapimo spalvos pakitimai. Šlapimas gali būti drumstas, tamsesnis nei įprastai arba turėti kraujo priemaišų (hematurija).
  • Nemalonus šlapimo kvapas. Šlapimas gali turėti stiprų arba nemalonų kvapą.
  • Apatinės pilvo dalies skausmas. Skausmas arba diskomfortas apatinėje pilvo dalyje arba dubens srityje.
  • Jausmas, kad šlapimo pūslė pilna. Nepilno išsituštinimo jausmas po šlapinimosi.
  • Šlapimo nelaikymas. Kartais gali pasireikšti nedidelis šlapimo nelaikymas.
  • Bendras negalavimas. Kai kuriais atvejais gali būti bendras negalavimas, silpnumas arba lengvas karščiavimas.

Prevencija – Kaip išvengti šlapimo pūslės uždegimo (cistito)?

Šlapimo pūslės infekcijos (cistito) profilaktikai rekomenduojama laikytis šių priemonių [5,6]:

  • Pakankamas skysčių vartojimas. Geriant pakankamai vandens, šlapimo takai reguliariai išplaunami, sumažinant bakterijų kaupimosi riziką.
  • Reguliarus šlapinimasis. Šlapinimasis dažnai ir neužlaikant šlapimo, ypač po lytinio akto, sumažina bakterijų proliferaciją šlapimo pūslėje.
  • Tinkama higiena. Po tuštinimosi genitalijos valomos nuo priekio į nugarą, siekiant išvengti bakterijų patekimo iš analinės srities į šlaplę.
  • Tinkamų higienos produktų naudojimas. Vengiant naudoti stiprius muilus, dušo gelius ar kitus dirginančius higienos produktus, apsaugoma šlapimo takų gleivinė.
  • Natūralios medžiagos apatiniai drabužiai. Dėvint medvilninius, kvėpuojančius apatinius drabužius, palaikoma sausa ir bakterijų dauginimuisi nepalanki aplinka.
  • Aptemptų drabužių vengimas. Siauri drabužiai riboja oro cirkuliaciją ir skatina bakterijų augimą.
  • Higiena menstruacijų metu. Dažnai keičiant tamponus ar higieninius įklotus ir laikantis tinkamos intymios higienos, sumažinama infekcijos rizika.
  • Subalansuota mityba ir imuninės sistemos stiprinimas. Valgant maistingą, vitaminais ir mineralais turtingą maistą, palaikoma stipri imuninė sistema, padedanti kovoti su infekcijomis.
  • Kontraceptinių priemonių pasirinkimas. Spermicidų ir diafragmų vengimas sumažina šlapimo takų infekcijų riziką.

Kitos prevencinės priemonės, kurios gali padėti išvengti arba sumažinti cistito simptomus yra:  

  • L-argininas. Jis didina azoto oksido gamybą, sukelia antibakterinį, hormonus stimuliuojantį poveikį ir atpalaiduoja kraujagysles.
  • Bioflavonoidai, pavyzdžiui, kvercetinas. Jie pasižymi antioksidacinėmis ir antibakterinėmis savybėmis.
  • D-manozė: Moksliniai tyrimai rodo, kad D-manozė gali būti veiksminga priemonė prieš cistitą, ypač infekcijas, kurias sukelia Escherichia coli (E. coli) bakterijos. D-manozė veikia jungdamasi su E. coli bakterijomis, neleisdama joms prisitvirtinti prie šlapimo takų gleivinės. Tai padeda bakterijoms būti išplautoms su šlapimu, mažinant infekcijos riziką [7]. Kai kurie tyrimai rodo, kad D-manozės vartojimas gali sumažinti pasikartojančių šlapimo takų infekcijų dažnumą. 2014 m. atliktas tyrimas parodė, kad moterims, vartojusioms D-manozę, cistito pasikartojimo dažnis buvo mažesnis nei toms, kurios vartojo antibiotikus ar placebą [8]. Palyginti su antibiotikais, D-manozė turi mažiau šalutinių poveikių ir nesukelia atsparumo antibiotikams.

Svarbu paminėti, kad nors D-manozė gali būti naudinga kaip papildoma priemonė, ji neturėtų pakeisti tradicinio gydymo, jei jau yra diagnozuota šlapimo takų infekcija. Prieš pradedant vartoti D-manozę ar bet kokį kitą papildą, rekomenduojama pasitarti su gydytoju, ypač jei yra kokių nors sveikatos sutrikimų ar vartojami kiti vaistai.

Taip pat kviečiame plačiau skaityti apie D-manozę:

Literatūra:

  1. Raymund Li; Stephen W. Leslie. Cystitis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482435/
  2. Interstitial Cystitis Association. What Causes IC/BPS? https://www.ichelp.org/understanding-ic/learn-about-ic/causes/
  3. National Cancer Institute. Urinary and Bladder Problems. https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/side-effects/urination-changes
  4. NHS. Cystitis. https://www.nhs.uk/conditions/cystitis/
  5. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Bladder Infection (Urinary Tract Infection—UTI) in Adults. https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/bladder-infection-uti-in-adults?dkrd=hiscr0045
  6. Mayo Clinic. Urinary tract infection (UTI). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447
  7. Parazzini, F., Ricci, E., Fedele, F., Chiaffarino, F., Esposito, G., & Cipriani, S. (2022). Systematic review of the effect of D-mannose with or without other drugs in the treatment of symptoms of urinary tract infections/cystitis (Review). Biomedical reports, 17(2), 69. https://doi.org/10.3892/br.2022.1552
  8. Parazzini, F., Ricci, E., Fedele, F., Chiaffarino, F., Esposito, G., & Cipriani, S. (2022). Systematic review of the effect of D-mannose with or without other drugs in the treatment of symptoms of urinary tract infections/cystitis (Review). Biomedical reports, 17(2), 69. https://doi.org/10.3892/br.2022.1552

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis