3 vitaminai vaikams stiprinantys imunitetą

Imuninė sistema yra esminė organizmo dalis, padedanti apsisaugoti nuo infekcijų, virusų, bakterijų ir kitų ligas sukeliančių veiksnių. Stipri imuninė sistema ne tik gali apsaugoti nuo peršalimų, bet ir padėti greičiau atsistatyti po ligų, sumažinti komplikacijų riziką bei išvengti lėtinių ligų vystymosi. Mityba ir su ja gaunami mineralai ir vitaminai vaikams yra vieni svarbiausių imunitetą stiprinančių veiksnių.

Vitaminai vaikams yra itin svarbūs, nes vaikai dažnai būna bendruomenėse – mokyklose, darželiuose ar kitose vietose, kur susirenka daug žmonių, todėl jų imuninė sistema nuolat testuojama. Kad vaikai galėtų geriau atsilaikyti prieš infekcijas ir rečiau sirgtų, būtina užtikrinti, kad jie gautų pakankamai imunitetą stiprinančių vitaminų. 

Vitaminai vaikams – vitaminas C

Vitaminas C yra vienas iš labiausiai žinomų ir plačiausiai naudojamų vitaminų, kai kalbama apie imuninės sistemos stiprinimą. Jis būtinas įvairioms organizmo funkcijoms, ypač kovai su infekcijomis. Vitaminas C padeda organizmui gaminti ir aktyvinti baltuosius kraujo kūnelius – leukocitus, kurie yra pagrindiniai kovotojai su infekcijomis. Vitaminai vaikams, ypač vitaminas C, veikia kaip antioksidantas, neutralizuojantis laisvuosius radikalus – nestabilias molekules, kurios gali pakenkti ląstelėms ir sukelti uždegiminius procesus [1].

Be to, vitaminas C būtinas kolageno sintezei – baltymui, kuris padeda odai ir gleivinėms būti stiprioms ir atsparioms prieš infekcijas. Oda ir gleivinės yra pirmosios organizmo apsaugos padedančios apsisaugoti nuo bakterijų ir virusų patekimo į organizmą [2]. Vitaminai vaikams, įskaitant vitaminą C, gali padėti sutrumpinti peršalimo trukmę. Tyrimai rodo, kad vitaminas C gali sumažinti ligos simptomų sunkumą ir padėti greičiau sveikti [3].

Vaikams, siekiant užtikrinti pakankamą vitamino C kiekį, svarbu įtraukti į jų racioną uogų, vaisių ir daržovių. Uoga, turinti savyje daug vitamino C – erškėtuogė. Paprastasis erškėtis turi stiprų antioksidacinį ir antimikrobinį poveikį. Antioksidacinį aktyvumą lemia jų sudėtyje esantys polifenoliai, vitaminai C, E, B grupės bei karotinoidai, kurie gali veikti sinergiškai [4]. Nors tikslus vitamino C kiekis skiriasi priklausomai nuo augalo, įrodyta, kad paprastųjų erškėčių vitamino C kiekis yra vienas didžiausių iš visų vaisių ir daržovių [5,6]. Vitaminas C stiprina imuninę sistemą, skatindamas įvairių įgimtosios ir adaptyviosios imuninės sistemos ląstelių funkcijų veiklą. Jo trūkumas gali susilpninti imuninę apsaugą ir padidinti organizmo pažeidžiamumą infekcijoms [7]. Svarbu žinoti, kad vitaminas C yra vandenyje tirpus vitaminas, todėl organizmas negali jo kaupti ilgesniam laikui.

Paprastasis erškėtis turi stiprų antioksidacinį ir antimikrobinį poveikį. Antioksidacinį aktyvumą lemia jų sudėtyje esantys polifenoliai, vitaminai C, E, B grupės bei karotinoidai, kurie gali veikti sinergiškai [4].

vitaminai vaikams

Vitaminai vaikams – vitaminas D

Vitaminas D yra ne tik svarbus kaulų sveikatai, bet ir imuninės sistemos funkcijoms. Jis reguliuoja imuninės sistemos reakcijas, padėdamas organizmui kovoti su infekcijomis. Tyrimai parodė, kad vitamino D trūkumas yra susijęs su didesniu jautrumu kvėpavimo takų infekcijoms, ypač šaltuoju metų laiku, kai natūralus saulės šviesos kiekis sumažėja [8]. Vitaminai vaikams, tokie kaip vitaminas D, yra ypatingai svarbūs siekiant stiprinti imuninę sistemą. Vitaminas D dažnai vadinamas „saulės vitaminu”, nes jo sintezė organizme įvyksta, kai oda yra veikiama tiesioginių saulės spindulių. Šis vitaminas yra ne tik svarbus kaulų sveikatai, bet ir labai svarbus imuninei sistemai. Jis padeda imuninei sistemai kovoti su infekcijomis, ypač kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip gripas ir peršalimas.

Vitaminas D padeda [9]:
– Reguliuoti imuninės sistemos atsaką;
– Mažinti uždegimą;
– Gerinti kaulų ir dantų sveikatą.

Vitamino D gausu riebiose žuvyse (lašiša, skumbrė, sardinės), kiaušiniuose, piene, grūduose.

Vitaminai vaikams – vitaminas A

Vitaminas A , kaip ir vitaminas D, yra svarbus imuninei sistemai dėl savo vaidmens palaikant gleivines – audinius, kurie dengia kvėpavimo takus, virškinamąjį traktą ir odą. Sveikos gleivinės padeda neleisti virusams ir bakterijoms patekti į organizmą [10]. Be to, vitaminas A svarbus regėjimui, odos sveikatai ir ląstelių atsinaujinimui.

Vitaminas A padeda:
– Stiprinti gleivines. Sveikos gleivinės veikia kaip fizinis barjeras, neleidžiantis infekcijoms patekti į organizmą.
– Skatinti T ląstelių veiklą. Šios ląstelės yra svarbios kovojant su patogenais ir užtikrinant, kad infekcijos būtų greitai neutralizuotos.
– Palaikyti regėjimą. Vitaminas A yra būtinas akių sveikatai, todėl jis taip pat svarbus vaikų regos vystymuisi.

Vitaminas A randamas tiek gyvūninės, tiek augalinės kilmės maisto produktuose. Iš gyvūninės kilmės maisto jis gaunamas tiesiogiai kaip jau suformuotas vitaminas A, o iš augalinės kilmės maisto –beta-karotinas, kuris organizme virsta vitaminu A.

Vitaminai vaikams, mineralai, tokie kaip cinkas, gerosios bakterijos arba omega riebalų rūgštys, taip pat yra svarbūs imuninės sistemos palaikymui. Cinkas padeda baltųjų kraujo kūnelių funkcijai, o gerosios bakterijos padeda palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą, kuri yra glaudžiai susijusi su imunitetu [11].

Taip pat kviečiame skaityti apie žuvų taukų naudą vaikams:

Literatūra:

  1. Li Y, Schellhorn HE. New developments and novel therapeutic perspectives for vitamin C. J Nutr 2007;137:2171-84. (Kanada).
  2. Carr, A. C., & Maggini, S. (2017). Vitamin C and Immune Function. Nutrients, 9(11), 1211. https://doi.org/10.3390/nu9111211
  3. Hemilä  H, Chalker  E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 1. Art. No.: CD000980. DOI: 10.1002/14651858.CD000980.pub4.
  4. Inés Mármol, Cristina Sánchez-de-Diego, Nerea Jiménez-Moreno, Carmen Ancín-Azpilicueta, María Jesús Rodríguez-Yoldi. 2017. Therapeutic Applications of Rose Hips from Different Rosa Species. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28587101/ 
  5. Inés Mármol, Cristina Sánchez-de-Diego, Nerea Jiménez-Moreno, Carmen Ancín-Azpilicueta, María Jesús Rodríguez-Yoldi. 2017. Therapeutic Applications of Rose Hips from Different Rosa Species. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28587101/ 
  6. Ioana Roman, Andreea Stănilă,corresponding and Sorin Stănilă. 2013. Bioactive compounds and antioxidant activity of Rosa canina L. biotypes from spontaneous flora of Transylvania. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3668991/ 
  7. Anitra C. Carr and Silvia Maggini. 2017. Vitamin C and Immune Function. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707683/ 
  8. Martineau, A. R., Jolliffe, D. A., Hooper, R. L., Greenberg, L., Aloia, J. F., Bergman, P., Dubnov-Raz, G., Esposito, S., Ganmaa, D., Ginde, A. A., Goodall, E. C., Grant, C. C., Griffiths, C. J., Janssens, W., Laaksi, I., Manaseki-Holland, S., Mauger, D., Murdoch, D. R., Neale, R., Rees, J. R., … Camargo, C. A., Jr (2017). Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ (Clinical research ed.), 356, i6583. https://doi.org/10.1136/bmj.i6583
  9. Joy A. Weydert. 2014. Vitamin D in Children’s Health. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4928729/ 
  10. Stephensen C. B. (2001). Vitamin A, infection, and immune function. Annual review of nutrition, 21, 167–192. https://doi.org/10.1146/annurev.nutr.21.1.167
  11. Shah, U. H., Abu-Shaheen, A. K., Malik, M. A., Alam, S., Riaz, M., & Al-Tannir, M. A. (2013). The efficacy of zinc supplementation in young children with acute lower respiratory infections: a randomized double-blind controlled trial. Clinical nutrition (Edinburgh, Scotland), 32(2), 193–199. https://doi.org/10.1016/j.clnu.2012.08.018

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis