Paprastasis raudonėlis – 9 naudingos savybės virškinimui ir ne tik

Raudonėlis yra populiari prieskoninė žolelė, kuria dažniausiai gardinami itališki pikantiški patiekalai, pavyzdžiui pica ar makaronai. Iš raudonėlių ruošiami džiovinti prieskoniai, daugiausiai naudojami graikų, italų virtuvėje bei glaudžiai susiję su čiobreliais, bazilikais, levandomis ir šalavijais.

Paprastaisis raudonėlis turi stiprų skonį, kuris svyruoja nuo kartaus, aštraus, sutraukiančio iki saldaus ir švelnaus. Išraiškingesnis skonis ir aromatas jaučiamas, kai raudonėlis džiovintas, tačiau jis taip pat vartojamas šviežias ar aliejaus, ekstraktų pavidalo.

Paprastasis raudonėlis

Raudonėlyje gausu maistinių medžiagų. Tai – puikus mineralų, tokių kaip kalcis, magnis, fosforas, kalis ir geležis, vitaminas C, šaltinis, palaikantis bendrą organizmo būklę ir sveikatą. Be to, raudonėlio sudėtyje taip pat yra vitamino K, liuteino, zeaksantino, beta karotino ir folio rūgšties. Eteriniuose jo aliejuose yra aktyvių junginių, tokių kaip timolis, ocimenas, karvakrolis, limonenas, terpinenas ir kariofilenas [1, 2] .

9 naudingos paprastojo raudonėlio savybės

Bioaktyvūs raudonėlio komponentai pasižymi stipriu antioksidaciniu, priešuždegiminiu ir antimikrobiniu poveikiu. Tradicinė kinų ir Europos medicina raudonėlius daugiausia naudojo kosuliui, astmai, viduriavimui, skrandžio skausmams ir menstruacijų problemoms gydyti. Šiame straipsnyje plačiau aptarsime ir kitas naudingąsias paprastojo raudonėlio savybes [2].

1. Gali padėti palaikyti normalią žarnyno veiklą

Paprastasis raudonėlis – naudinga priemonė virškinamojo trakto veiklai, kadangi jis pasižymi dideliu skaidulų kiekiu. Skaidulos didina išmatų tūrį, skatina žarnyno peristaltiką, gerina virškinimą. Ši vaistažolė taip pat turi antispazminį poveikį bei apsaugo virškinamąjį traktą nuo grybelių sukeliamų infekcijų. Sveiką žarnyno mikroflorą ypač skatina raudonėlių aliejus, kuris pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, veiksmingai kovoja su parazitais, mielėmis, virusais ir bakterijomis. Taip pat jis skatina skrandžio sulčių gamybą. Be to, raudonėlio aliejų galima naudoti ir tokioms virškinimo problemoms kaip pilvo pūtimas ar dirgliosios žarnos sindromas [1,3].

2. Gali padėti valdyti cukrinį diabetą

Tam tikri raudonėlio komponentai gali būti naudingi sergant 2 tipo cukriniu diabetu. 2016 m. su graužikais atliktas tyrimas parodė, kad raudonėlio ekstraktas gali padėti:
• pagerinti atsparumą insulinui;
• reguliuoti genų, turinčių įtakos riebalų ir angliavandenių apykaitai, ekspresiją;
• atkurti pažeistus kepenų ir inkstų audinius.
Autoriai taip pat teigė, kad kai kurie žmonės jau vartoja raudonėlio lapus ir aliejų aukštam gliukozės kiekiui kraujyje valdyti. Mokslininkai nėra tvirtai įrodę, kas sukelia pirmojo tipo cukrinį diabetą, tačiau manoma, kad tam įtakos gali turėti stresas. 2015 m. atliktas tyrimas su pelemis parodė, kad raudonėlio ekstraktas pagerino 1 tipo diabeto būklę. Teigiama, kad tai gali būti dėl raudonėlio antioksidacinių savybių bei jo poveikio imuninei sistemai [4].

3. Gali sumažinti vėžinių susirgimų riziką

Kai kurios raudonėlio sudedamosios dalys gali turėti priešvėžinių savybių. Mokslininkai pateikė įrodymus, kad raudonėlio ekstraktas gali padėti užkirsti kelią DNR pažeidimams dėl oksidacinio streso, radiacijos ir mitogenų – baltymų, galinčių sukelti nepageidaujamą ląstelių dalijimąsi. Tyrėjai taip pat įrodė, kad karvakrolis ir timolis gali slopinti melanomos ląstelių augimą ir odos vėžio plitimą. 2013 m. atlikti laboratoriniai tyrimai taip pat parodė, kad raudonėlio ekstraktas gali padėti sulėtinti arba sustabdyti krūties vėžio progresavimą.
Visgi, siekiant išvengti vėžio, reikalinga pilnavertė, įvairi augalinė mityba, kurioje gausu antioksidantų [4].

4. Gali padėti apsisaugoti nuo laisvųjų radikalų poveikio

Raudonėlio sudėtyje yra sveikatą stiprinančių antioksidantų, įskaitant limoneną, timolį, karvakrolį ir terpineną. Tiesą sakant, paprastasis raudonėlis – tai vienas iš geriausių antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčių maisto produktų, kurio deguonies radikalų absorbcijos pajėgumas (ORAC) yra net 159 277 balai. Raudonėlio vartojimas sumažina laisvųjų radikalų žalą, kurie gali prisidėti prie daugelio sveikatos problemų ir priešlaikinio senėjimo. Antioksidantai taip pat teigiamai veikia odos, akių, širdies bei smegenų būklę [5].

5. Gali padėti kovoti su bakterijomis

Vieni iš pagrindinių raudonėlių aliejaus komponentų, t.y. karvakrolis ir timolis, gali turėti stiprių antimikrobinių savybių. 2019 m. atliktame laboratoriniame tyrime karvakrolis ir timolis slopino Staphyloccus aureus (S. aureus) bakterijų vystymąsi mėsoje ir pieno produktuose, o tai rodo, kad šie komponentai maisto produktuose gali padėti kontroliuoti bakterijų dauginimąsi. Didėjant susirūpinimui dėl ligų, kurios tampa atsparios antibiotikams, mokslininkai atliko laboratorinius tyrimus, siekdami ištirti raudonėlio aliejaus poveikį įvairiems mikrobams, kurių neveikia kiti vaistai. Raudonėlio aliejus pasižymėjo dideliu antibakteriniu aktyvumu prieš skirtingų rūšių mikroorganizmus, todėl jis išties gali būti naudingas kovojant su ligomis, kurių neveikia antibiotikai [4].

6. Gali apsisaugoti nuo virusinių infekcijų

Raudonėlio sudėtyje esantys bioaktyvūs komponentai, pvz. karvakrolis, pasižymi stipriu antivirusiniu poveikiu. Tyrimai atskleidė, kad karvakrolis tiesiogiai veikia tam tikrų virusų RNR, neleisdamas užkrėsti žmogaus organizmo. Taigi šviežiai užplikyta raudonėlio arbata gali būti veiksminga priemonė pradinėse virusinių infekcijų stadijose bei sumažinti kosulį, peršalimą, gerklės skausmą ir karščiavimą [2].

7. Gali sumažinti uždegimą

Remiantis viena literatūros apžvalga, raudonėlio aliejaus ar ekstrakto sudedamosios dalys, pvz., timolis ir rozmarino rūgštis, turi priešuždegiminių savybių. Tyrimų su gyvūnais metu raudonėlio ekstraktas sumažino uždegimą, kuris gali sukelti:
• autoimuninį artritą;
• alerginę astmą;
• reumatoidinį artritą.
Verta paminėti, kad tyrimuose buvo naudojami koncentruoti raudonėlio ekstraktai, todėl jų ir raudonėlių vartojimo poveikis gali būti skirtingas [4].

8. Gali sumažinti nervinę įtampą ir stresą

Raudonėlis bei jo eteriniai aliejai yra labai naudingi gerinant nuotaiką ir smegenų funkcijas. Raudonėlio sudėtyje esantis aktyvus junginys karvakrolis yra atsakingas už dopamino lygio didinimą ir depresijos mažinimą. Nustatyta, kad reguliarus raudonėlio ekstrakto vartojimas gali pagerinti psichinės sveikatos būklę.
2018 m. atlikto tyrimo duomenimis, raudonėlio aliejus turėjo teigiamą poveikį žiurkėms, sergančioms depresija dėl lėtinio streso. Gydymas raudonėliu su stresu susijusią žiurkių sveikatą pagerino po 14 dienų, todėl mokslininkai padarė išvadą, kad paprastasis raudonėlis gali sumažinti nervinę įtampą ir jos sukeliamus nepageidaujamus simptomus [2, 4].

9. Gali padėti išvalyti kvėpavimo takus

Raudonėlyje gausu eterinių aliejų, iš kurių apie 85 procentus sudaro karvakrolis ir timolis. Įrodyta, kad šie aliejai turi teigiamą poveikį kvėpavimo takų ligoms. Karvakrolis pasižymi antibakteriniu ir priešuždegiminiu poveikiu, taip pat analgezinėmis ir šildančiomis savybėmis, kurios gali būti veiksmingos gerklės skausmo ir kosulio gydymui. Timolis naikina mikrobus ir yra ypač naudingas gydant peršalimą, apimantį slogą, kosulį ir sinusitą. Raudonėlis taip pat padeda pasveikti nuo kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip bronchitas ir tonzilitas. Jis netgi palengvina ausų skausmą bei skatina kraujotaką. Be to, paprastasis raudonėlis atpalaiduoja ir gerina gijimo procesus [3].

Daugiau informacijos apie virškinimo sistemos sveikatą galite rasti čia:

Literatūra

1. Patel H. The multiple health benefits of oregano [Internet]. Healthifyme. 2022. Available from: https://www.healthifyme.com/blog/benefits-of-oregano/?fbclid=IwAR0bIeBZfzdVFXYgWA9mD8JME56XI24hCHmWKUs8lKfgnM8dqAlD4JqoyiI
2. Binu S. Oregano: 5 healthy reasons to add this flavourful herb in your diet regimen [Internet]. Netmeds. 2022. Available from: https://www.netmeds.com/health-library/post/oregano-5-healthy-reasons-to-add-this-flavourful-herb-in-your-diet-regimen?fbclid=IwAR0e1-0o3JolrzjEcINH3PblB7-SqFNJ6VLMx3YdqJ8qGl0WXf4YU8v4dm0
3. Köhler A. 5 health benefits of oregano & 5 side effects (+ tips for uses) [Internet]. Domestic Fits. 2023. Available from: https://domesticfits.com/oregano-benefits/?fbclid=IwAR1WtbK8HsZsEi8sEyJiG2pyYZsgZuR6G-qhDrdVg8BJupu-ze8qFssbsLc
4. Brazier Y. Oregano: Health benefits, uses, and side effects [Internet]. Medicalnewstoday.com. 2020. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/266259?fbclid=IwAR2q3770kLCExwd6VNGNTu412JJw0MAuSabJIbvXLEGJcDJFo2AXVatptq4
5. Christine Ruggeri C. Oregano benefits for inflammation, infections & more [Internet]. Dr. Axe. 2021. Available from: https://draxe.com/nutrition/oregano-benefits/?fbclid=IwAR3bVOTIANVafbiOcnToNJIxInibieziOfNKW97zAhMyqg2zaseEJrwRfNc

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, tai bendro pobūdžio informacija, kuri nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis