Skirtingų formų geležis 

Geležis – gausiausias metalas Žemėje ir neveltui taip reikalinga žmogaus organizmui. Trūkstant geležies sutrinka daugelis organizmo funkcijų. Rinkoje kaip maisto papildas randama įvairių rūšių geležis: geležies sulfatas, geležies gliukonatas, geležies fumaratas, geležies bisglicinatas ir kiti.

Ferrochel® – tai geležies bisglicinatas, patentuota geležies formulė, chemiškai sudaryta iš geležies molekulės ir dviejų aminorūgšties glicino molekulių. Būtent ši forma pasižymi geresniu įsisavinimu.

Kuo daugiau medžiagos patenka į kraujotaką – tuo mažiau pažeidžiamas virškinamasis traktas. Todėl šios formos geležis turi mažesnius šalutinius poveikius, užtenka mažesnio jos kiekio, lyginant su kitų formų geležimi. Unikali molekulinė struktūra sumažina geležies ir fitatų sąveiką. Fitatai randami įvairiuose maisto produktuose (ankštiniuose, riešutuose) ir mažina geležies įsisavinimą vartojami kartu ar panašiu metu [1].

 

geležies bisglicinatas

 

Geležies bisglicinatas – ar tai moksliškai įrodyta?

2018 m. publikuotas mokslinis tyrimas „Geležies bisglicinato ir geležies glicinsulfato efektyvumo palyginimas gydant geležies stokos anemiją nėščiosioms: randomizuotas, dvigubai aklas klinikinis tyrimas“ (angl. – Efficacy of ferrous bis-glycinate versus ferrous glycine sulfate in the treatment of iron deficiency anemia with pregnancy: a randomized double-blind clinical trial). Tyrime dalyvavo 14-18 nėštumo savaičių lengvo ir vidutinio laipsnio geležies stokos anemija sergančios moterys. Stebėta, kaip pakyla hemoglobino vertė po 8 savaičių gydymo. Išvadose skelbiama, kad moterims, vartojusioms geležies bisglicinatą, statistiškai reikšmingai daugiau pakilo kraujo hemoglobinas (kuris yra vienas iš anemijos rodiklių). Taip pat, geležies bisglicinatą vartojusios, patyrė mažiau šalutinių vaisto poveikių [2].

Kitas tyrimas, atliktas su nėščiosiomis Brazilijoje, taip pat įrodė Ferrochel® efektyvumą ir mažesnius pašalinius poveikius, lyginant su geležies sulfatu. Pykinimas, vėmimas ir viduriavimas pasireiškė 7,5 proc. nėščiųjų, vartojusių geležies sulfatą, ir tik 2,9 proc. pacienčių, kurios vartojo Ferrochel®. Preparato skonį juto net 29,8 proc. sulfatą vartojusių ir nei viena, vartojusi Ferrochel® – nejuto geležies skonio. Tai tikrai reikšmingi skirtumai, žinant, koks didelis procentas nėščiųjų yra jautrios specifiniams skoniams ir žarnyno dirginimo reiškiniams [3].

Panašus tyrimas atliktas ir su vaikais. Mokslininkai tyrė 6-36 mėn. amžiaus kūdikius ir vaikus, turinčius patvirtintą geležies stokos anemiją. Vėlgi lyginti geležies sulfato ir geležies bisglicinato efektyvumai. Abejose grupėse reikšmingai pakilo hemoglobino kiekis, tačiau tik bisglicinatą vartojusių grupėje padidėjo ir feritino kiekis [4]. Feritinas yra vienas jautriausių ir specifiškiausių rodiklių, parodantis, kokios geležies atsargos yra organizme.

Atlikta ir daugiau tyrimų su vaikais. 2019 m. Cochrane duomenų bazėje paskelbta publikacija, kurioje taip pat nurodytas geresnis geležies bisglicinato efektyvumas, lyginant su kitomis geležies formomis [5].

Įprastai rinkoje siūlomos geležies formos turi teigiamą elektrinį krūvį (tai vadinama katijonu), kas chemiškai nulemia geležies įsisavinimą virškinamajame trakte, tačiau tuo pačiu trukdo pasisavinti kitus elementus: vitaminą E, kalcį. Geležies bisglicinato forma neturi jokio elektrinio krūvio, todėl nesudaro netirpių elementų žmogaus organizme su kitomis maisto medžiagomis.

Manoma, kad Ferrochel® geležies bisglicinatas puikiai tinka lengvam geležies deficitui gydyti, o taip pat naudoti sudedamuosiuose vitaminuose, kurie tinkami tiek vaikams, tiek nėščioms ir žindyvėms. Su šia geležies forma yra gaminami netgi kasdieniam naudojimui tinkami javų dribsniai [6]!

Ar ši geležies forma saugi?

Tiek JAV vaistų ir maisto administracija (angl. – U.S. Food and Drug Administration), tiek kitos agentūros pripažįsta ir patvirtina geležies bisglicinatą kaip saugią geležies formą.
Žurnale Food and Chemical Toxicology (liet. – maisto ir cheminė toksikologija) publikuotas straipsnis, kuriame teigiama, kad mokslinių tyrimų su gyvūnais metu, įrodytas Ferrochel® saugumas. Nebuvo jokių biologiškai ar statistiškai reikšmingų nuo dozės priklausomų pokyčių: svorio pokyčių, absoliutaus ir reliatyvaus organų svorio pakitimų, nestebėta jokių grubių pakitimų organuose vertinant juos mikroskopu. Taip pat nepasireiškė jokie nepageidaujami hematologiniai reiškiniai ar elgesio sutrikimai net vartojant didžiausią leistiną dozę [7].

Pasaulio Sveikatos Organizacijos maisto priedų ekspertų komitetas pripažino Ferrochel® kaip saugų maisto priedą dar 2003 metais. Kaip jau minėta aukščiau, ši geležies forma naudojama ir maisto produktams praturtinti. Pavyzdžiui, naudojama gaminant geležimi papildytus sausainius vaikams ir efektyvumas vartojant šiuos sausainius bei gydant anemiją buvo įrodytas moksliškai [8]. Tai įrodo geležies bisglicinato saugumą ir tinkamumą netgi kasdieniam vartojimui.

Geležies bisglicinatas Ferrochel® – patentuota geležies formulė, gerai toleruojama virškinamojo trakto, turinti 27mg elementinės geležies vienoje kapsulėje. Geležies bisglicinatą Ferrochel® saugu vartoti nėščioms ir žindančioms moterims, paaugliams bei suaugusiems.

 

Taip pat kviečiame skaityti ir kitą mūsų straipsnį apie geležį, čia.

 

 

Literatūros šaltiniai:

  1. https://www.thorne.com/ingredients/iron-bisglycinate
  2. Abbas AM, Abdelbadee SA, Alanwar A, Mostafa S. Efficacy of ferrous bis-glycinate versus ferrous glycine sulfate in the treatment of iron deficiency anemia with pregnancy: a randomized double-blind clinical trial. J Matern Fetal Neonatal Med. 2019 Dec;32(24):4139-4145. doi: 10.1080/14767058.2018.1482871. Epub 2018 Jun 20. PMID: 29843553. (Egiptas)
  3. Szarfarc, S & Cassana, L.M. & Fujimori, Elizabeth & Shinohara, Elvira & Oliveira, I.M.. (2001). Relative effectiveness of iron bis-glycinate chelate (Ferrochel) and ferrous sulfate in the control of iron deficiency in pregnant women. Archivos latinoamericanos de nutrición. 51. 42-7. (Brazilijoje)
  4. Pineda O, Ashmead HD. Effectiveness of treatment of iron-deficiency anemia in infants and young children with ferrous bis-glycinate chelate. Nutrition. 2001 May;17(5):381-4. doi: 10.1016/s0899-9007(01)00519-6. PMID: 11377130. (Gvatemala)
  5. Name JJ, Vasconcelos AR, Valzachi Rocha Maluf MC. Iron Bisglycinate Chelate and Polymaltose Iron for the Treatment of Iron Deficiency Anemia: A Pilot Randomized Trial. Curr Pediatr Rev. 2018;14(4):261‐268. doi:10.2174/1573396314666181002170040 (Brazilija)
  6. https://supplementsinreview.com/brand/ferrochel/
  7. Jeppsen RB, Borzelleca JF. Safety evaluation of ferrous bisglycinate chelate. Food Chem Toxicol. 1999 Jul;37(7):723-31. doi: 10.1016/s0278-6915(99)00052-6. PMID: 10496373. (JAV)
  8. Dos Santos MM, Nogueira Ndo N, Diniz Ada S. Efetividade de diferentes estratégias de intervenção com ferro nos níveis de hemoglobina e ferritina em escolares de Teresina, Piauí, Brasil [Effectiveness of different iron supplementation strategies on hemoglobin and ferritin levels among schoolchildren in Teresina, Piauí State, Brazil]. Cad Saude Publica. 2007 Jul;23(7):1547-52. Portuguese. doi: 10.1590/s0102-311×2007000700005. PMID: 17572803. (Brazilija)

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis