Senovės Kinijos ir Tibeto medicinos atradimas – kininis kordicepsas inkstams ir ne tik

Įvairūs grybai nuo seno naudojami ir kaip maistas, ir kaip vaistas ar netgi nuodas. Vienas populiariausiai žinomų grybų medicinoje Penicillium – šiomis dienomis plačiai vartojamo antibiotiko Penicilino pirmtakas. Dar senovės tradicinėje tibetų ir kinų medicinoje aprašyta Himalajų aukštikalnėse (apie 4500m. virš jūros lygio) randama neįprasta vikšro ir grybo kombinacija, turinti sveikatai naudingų savybių.

Tai – kininis kordicepsas (lot. – cordyceps sinensis). Natūraliai gamtoje – tai parazitas. Tačiau plačiai aprašyta, jog žmonių populiacijoje šis preparatas buvo naudojamas net 21 sutrikimui gydyti. Senovėje dar vadintas „toniku“, nes pastebėtas teigiamas poveikis energijai, ištvermei, apetitui, miego kokybei ir netgi libido. Buvo mėginamas Kininio kordicepso veiksmingumas gydant vėžį, bronchų astmą, peršalimo ligas, diabetą, geltą, kepenų uždegimus ir impotenciją. Nors XXI amžiaus medicinoje klinikiniuose tyrimuose kordicepsas dar nėra pilnai ištirtas, tačiau jo nauda jau neabejojama [1].

Kininis kordicepsas iš arčiau

Taikant įvairius tyrimo metodus – elektroforezę, chromatografiją ir kitus aiškinamasi, kokia yra kordicepso sandara. Baltymai, peptidai, nukleotidai, nepakeičiamosios aminorūgštys, sacharidai ir cukraus derivatai, riebiosios ir organinės rūgštys ir netgi vitaminai, tokie kaip B1, B2, B12, E ir K randami šio grybo sudėtyje [2, 3].

Retesnės ir unikalios medžiagos, aptinkamos Kininiame kordicepse yra manitolis (žinomas kaip mažo kaloringumo saldiklis), ergosterolis (vitamino D2 provitaminas), kordicepinas (į adenoziną, biocheminiuose vyksmuose dalyvaujantį natūralų nukleotidą, panaši medžiaga) [4,5].

Kaip tai veikia?

Manoma, kad kordicepsas gali stimuliuoti ląsteles, o tuo pačiu ir imunitetą. Taip pat pastebėtas ekstrakto aktyvumas prieš vėžines ląsteles, galimai mažinamas auglio dydis, konkrečiai kalbant apie odos ir plaučių vėžį [6].

Mokslinių tyrimų metu laboratorijoje iš Kininio kordicepso išskirtas polisacharidinis ekstraktas veikė tiek priešuždegimiškai, tiek antifibrotiškai (buvo stabdoma jungiamojo audinio gamyba). Svarbu paminėti, kad kai jungiamasis audinys „pakeičia“ normalią sveikų kitų audinių, pavyzdžiui inkstų arba kepenų, vietą – sutrinka to organo funkcija [7].

Kininis kordicepsas pasižymi plačiu biologiniu ir farmakologiniu poveikiu kepenų, inkstų, širdies ir kraujagyslių organų sistemoms [1]. Literatūroje įvardijamas farmakologinis poveikis kepenims yra energijos perdirbimo stimuliavimas bei Kupferio ląstelių (makrofagų) funkcijos gerinimas. Šios ląstelės priskiriamos imuninei sistemai, būtent jos geba „praryti“ svetimas medžiagas – antigenus ir sintetinti kovai su infekcija svarbius antikūnius.

Kininis kordicepsas pasižymi plačiu biologiniu ir farmakologiniu poveikiu kepenų, inkstų, širdies ir kraujagyslių organų sistemoms [1].

Pastebėtas „apsauginis“ poveikis inkstų audiniui prieš aminoglikozidus. Šie vaistai yra antibiotikai, kurių vienas iš sunkiausių šalutinių poveikių yra inkstų pažeidimas.
Širdies ir kraujagyslių sistemai svarbus trombocitų agregaciją (sulipimą) slopinantis veikimo mechanizmas – tai galimai užkerta kelią trombų susidarymui. Pastebėtas efektas ir kraujodaros sistemai – skatinama naujų kraujo ląstelių gamyba [8].

Moksliniai įrodymai – kordicepso nauda inkstams

Manoma, kad kordicepsas galėtų būti „atsakingas“ už senėjimo procesų audiniuose lėtinimą. Pastebėtas antioksidacinis poveikis, taip pat mažinami lipidų peroksidacijos procesai, kurie tiesiogiai susiję su senėjimu. Tyrimai buvo atlikti in vitro sąlygomis (laboratorijoje). Nors naudą senėjimo lėtinimui įrodyti moksliškai labai sunku (veikia dauguma kitų aplinkos ir genetiškai nulemtų veiksnių), tačiau antioksidacinių savybių atradimas įrodo, kodėl kordicepsas gali būti naudingas inkstams – jų nepakankamumo gydymui bei ligos ar vaistų nulemtam organo funkcijos praradimui [9].

2014 m. Cochrane duomenų bazėje publikuota sisteminė apžvalga apie kordicepso naudą inkstams gydant lėtines ligas. Buvo lyginamas kordicepsas arba iš jo išgauti preparatai su placebo, standartiniu gydymu arba jokio gydymo. Buvo įtraukti 22 moksliniai tyrimai su 1746 pacientais. Tirta serumo kreatinino koncentracija – pastarasis yra vienas svarbiausių inkstų funkcijos rodiklių ir svarbu žinoti, kad trinkant inkstų funkcijai, prastėjant filtracijai kreatinino koncentracija kraujo serume didėja. Taip pat skaičiuotas kreatinino klirensas – juo vertinamas inkstų gebėjimas filtruoti, o inkstų funkcijai prastėjant – klirensas taipogi mažėja.

Kitas svarbus rodiklis inkstams, kuris buvo vertintas tyrimuose dalyvavusiems pacientams buvo 24 valandų proteinurija (baltymo kiekis šlapime) – kuriai viršijant normas taip pat galima įtarti inkstų funkcijos sutrikimą, nes normaliai inkstai baltymų „nepraleidžia“ arba „praleidžia“ labai nedidelius kiekius. Pacientų su lėtiniu inkstų nepakankamumu (tačiau dar nedializuojamų) serumo kreatinino lygis vartojant kordicepsą sumažėjo, kreatinino klirensas padidėjo, o 24 valandų proteinurijos rodiklis sumažėjo. Todėl prieita išvados, kad kaip adjuvantas (pagalbinė priemonė) kartu su įprastais gydymui skirtais preparatais kordicepsas gali būti naudingas gydant lėtines inkstų ligas [10].

inkstams

Vartojant kordicepsą kartu su nefrotoksiškais antibiotikais ir kitais vaistais (amikacinu, gentamicinu, ciklosporinu) – taip pat pastebimas teigiamas poveikis inkstams, sumažėja jų pažeidimas. Čia vėlgi svarbus antioksidacinis kordicepso poveikis. Tai įrodyta ir atlikus tyrimus su pelėmis bei paėmus inkstų audinio biopsiją – stebėtas mažesnis inkstų audinio paburkimas, fibrozė, nekrozė (ląstelių žuvimas) [11].

2015 m. pristatyta sisteminė apžvalga, kur buvo tiriama kordicepso nauda ligoniams po inkstų transplantacijos. Inkstų transplantacija padeda išgyventi labai sunkiu inkstų nepakankamumu sergantiems pacientams, tačiau po transplantacijos vartojami imunitetą slopinantys vaistai ir įvairios komplikacijos neretai neleidžia ilgai pasidžiaugti „antru šansu“ gyventi. Sisteminėje apžvalgoje išanalizuoti 5 tyrimai su 447 tiriamaisiais. Kordicepsas buvo vartojamas kartu su kitais įprastais ir gyvybiškai svarbiais transplantui palaikyti vaistais. Pastebėtas ryšys tarp kordicepso vartojimo ir pagerėjusios persodinto inksto funkcijos, taip pat šiek tiek sumažėjo ūmių persodinto organo atmetimo reakcijų. Pagerėjo ir kepenų funkcija, rečiau stebėtos anemijos ir leukopenijos – kitaip sakant kraujo ląstelių – eritrocitų ir leukocitų sumažėjimas. Šie pacientai kiek rečiau sirgo įvairiomis infekcijomis [12].

Vyrų reprodukcijai

Atliktuose tyrimuose su gyvūnais įrodyta, kad kordicepinas (kordicepso sudedamoji dalis) stimuliuoja steroidinių – vyriškų hormonų gamybą sėklidžių (Leidigo) ląstelėse. Taip pat didina testosterono – vyriško hormono kiekį kraujo plazmoje. Šis efektas labai svarbus reprodukcijai – gebėjimui daugintis [13]. Tyrimų su žmonėmis dar stinga. Tačiau gal seksualinei vyrų funkcijai ir vaisingumui senovėje šis preparatas vartotas neveltui?

Sporto papildas?

Kordicepsas koreguoja energijos gamybą ląstelėse ir gerina deguonies transportą. Plačiai diskutuojama apie kordicepso naudą gerinant ištvermę ir pajėgumą sportininkams. Tačiau nėra pakankamai įrodymų, kad kordicepsas vienas (ne su kitais preparatais) galėtų būti naudojamas kaip sporto papildas, reikalingi papildomi tyrimai [14].

Su pelėmis atliktas dvigubai aklas tyrimas, kurio metu pastebėta, kad po 3 savaičių kordicepso vartojimo šios plaukė vandenyje reikšmingai ilgiau nei tos, kurios kordicepso negavo [1].

sportui

Kitiems sutrikimams

2016 m. Kinijoje atliktas mokslinis tyrimas su pacientais, sergančiais lėtine astma. Įtraukta 120 pacientų, 60 iš jų 3 mėnesius gavo kordicepsą kapsulėje, kiti 60 – negavo. Kiti astmai gydyti svarbūs įprasti vaistai buvo vartojami abejose grupėse. Specialiu klausimynu vertinta su liga susijusi pacientų gyvenimo kokybė, taip pat vertinti astmos paūmėjimai, atlikti testai plaučių funkcijai įvertinti ir matuoti uždegiminiai rodikliai kraujyje. Išvada – papildomai kordicepsu gydyti pacientai buvo labiau patenkinti savo gyvenimo kokybe, jų plaučių funkcija buvo geresnė, nei kontrolinės grupės pacientų. Uždegiminiai markeriai kraujo serume (tokie kaip IgE, IL-4 ir kt.) taip pat buvo mažesni pacientų, kurie vartojo kordicepsą [15].

Tyrimų su gyvūnais metu įrodyta, kad kordicepsas reikšmingai mažina cukraus kiekį kraujyje bei gerina gliukozės metabolizmą ir gali turėti teigiamą efektą pacientams, sergantiems diabetu.
Taip pat manoma, kad kordicepsas veikia kaip hepatoprotektorius (apsaugo kepenis). Klinikinės studijos su pacientais, kurie sirgo hepatitu ir/ar turėjo kepenų cirozę atskleidė, kad kordicepsas pagerina sergančių kepenų funkciją [16].

Klinikinės studijos su pacientais, kurie sirgo hepatitu ir/ar turėjo kepenų cirozę atskleidė, kad kordicepsas pagerina sergančių kepenų funkciją [16].

Būtina žinoti prieš vartojant

Kordicepsas nerekomenduojamas nėščioms ir žindančioms moterimis.

Galimos reakcijos su antikoaguliantais ir monoamino oksidazės inhibitoriais, imunosupresiniais vaistais, kortikosteroidais, todėl šiuos vaistus vartojantiems reikėtų atsargiai rinktis maisto papildus su kordicepsu.

Kadangi kordicepsas kiek skystina kraują – neturėtų vartoti žmonės, turintys krešumo sutrikimų. Taip pat rekomenduojama nutraukti kordicepso vartojimą 2 sav. prieš chirurgines intervencijas, operacijas (dėl padidėjusios kraujavimo rizikos).

Manoma, kad kordicepsas kiek aktyvina imunitetą, todėl atsargiai reiktų vartoti pacientams, sergantiems autoimuninėmis ligomis. Nepageidaujamos reakcijos, susijusios su kordicepso vartojimu – virškinamojo trakto jautrumas, viduriavimas, burnos sausumas, pykinimas. Nežinoma, kokia dozė kordicepso veiktų toksiškai [6,16].

Daugiau apie kininį kordicepsą galite skaityti kitame mūsų straipsnyje, čia.

 

Literatūros šaltiniai:

  1. Panda AK, Swain KC. Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps w of Sikkim. J Ayurveda Integr Med. 2011;2(1):9–13. doi:10.4103/0975-9476.78183 (Indija)
  2. Huang LF, Liang YZ, Guo FQ, Zhou ZF, Cheng BM. Simultaneous separation and determination of active components in Cordyceps sinensis and Cordyceps militarris by LC/ESI-MS. J Pharm Biomed Anal. 2003;33(5):1155-1162.1465660 (Kinija)
  3. Zhu JS, Halpern GM, Jones K. The scientific rediscovery of an ancient Chinese herbal medicine: Cordyceps sinensis: part I. J Altern Complement Med. 1998;4(3):289-303.9764768 (JAV)
  4. Paterson RR. Cordyceps: a traditional Chinese medicine and another fungal therapeutic biofactory? Phytochemistry. 2008;69(7):1469-1495.18343466 (Portugalija)
  5. Ng TB, Wang HX. Pharmacological actions of Cordyceps, a prized folk medicine. J Pharm Pharmacol. 2005;57(12):1509-1519. 16354395 (Kinija)
  6. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-602/cordyceps
  7. Huang, Danfei & Meran, Soma & Nie, Shao-Ping & Midgley, Adam & Wang, Junqiao & Cui, Steve & Xie, Mingyong & Phillips, Glyn & Phillips, Aled. (2017). Cordyceps Sinensis: Anti-fibrotic and inflammatory effects of a cultured polysaccharide extract. Bioactive Carbohydrates and Dietary Fibre. 14. 10.1016/j.bcdf.2017.07.012. (JAV)
  8. Wang SY, Shiao MS. Pharmacological function of Chinese medicinal fungus Cordyceps sinensis and related species. J Food Drug Anal. 2000;8:248–57.
  9. Wang Y, Wang M, Ling Y, Fan W, Wang Y, Yin H. Structural determination and antioxidant activity of a polysaccharide from the fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis. Am J Chin Med. 2009;37(5):977-989.19885957 (Kinija)
  10. Zhang  HW, Lin  ZX, Tung  YS, Kwan  TH, Mok  CK, Leung  C, Chan  LS. Cordyceps sinensis (a traditional Chinese medicine) for treating chronic kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD008353. DOI: 10.1002/14651858.CD008353.pub2. (Kinija)
  11. WOJCIKOWSKI, K., JOHNSON, D.W. and GOBÉ, G. (2004), Review Article. Nephrology, 9: 400-405. doi:1111/j.1440-1797.2004.00355.x (Australija)
  12. Hong  T, Zhang  M, Fan  J. Cordyceps sinensis(a traditional Chinese medicine) for kidney transplant recipients. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 10. Art. No.: CD009698. DOI: 10.1002/14651858.CD009698.pub2. (Kinija)
  13. Yung-Chia Chen, Ying-Hui Chen, Bo-Syong Pan, Ming-Min Chang, Bu-Miin Huang, Functional study of Cordyceps sinensis and cordycepin in male reproduction: A review, Journal of Food and Drug Analysis, Volume 25, Issue 1, 2017, Pages 197-205, ISSN 1021-9498, https://doi.org/10.1016/j.jfda.2016.10.020. (JAV, Taivanas)
  14. Burke LM, Castell LM, Stear SJ, et al BJSM reviews: A—Z of nutritional supplements: dietary supplements, sports nutrition foods and ergogenic aids for health and performance Part 7 British Journal of Sports Medicine 2010;44:389-391. (Anglija)
  15. Wang N, Li J, Huang X, Chen W, Chen Y. Herbal Medicine Cordyceps sinensisImproves Health-Related Quality of Life in Moderate-to-Severe Asthma. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:6134593. doi:10.1155/2016/6134593 (Kinija)
  16. https://www.drugs.com/npp/cordyceps.html#fandc-np5407.b3

Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė, taip pat ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Straipsnyje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, nesusijusi su asmens apsisprendimu įsigyti ir/ar vartoti maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Rekomenduojame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai ar pasitarti su šeimos gydytoju, įvertinus Jūsų asmeninę sveikatos būklę. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašome susisiekiti el. paštu ecosh@ecosh.lt.

Parašykite komentarą

×

Krepšelis